יום שני, 18 בפברואר 2008

?מי הוא יורשו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס

בצמרת אש"ף ובהנהגת תנועת הפת"ח בשטחים יש סימנים ראשונים למאבק על הירושה. ההערכה היא כי הנשיא מחמוד עבאס ייאלץ לפנות את מקומו בתוך כשנה לאור העובדה שאיבד את רצועת עזה לטובת החמאס וחוסר יכולתו להשיג ויתורים מדיניים מישראל. ראש הממשלה סלאם פיאד רואה את עצמו כיורש טבעי של מחמוד עבאס לצידם של מרוואן ברגותי ומחמד דחלאן. מבחינת ישראל אין שום חשיבות מי יחליף את עבאס, ההנהגה הפלסטינית עדיין לא מוכנה לשלום אמיתי עם ישראל

המתח בתוך צמרת הרשות הפלסטינית גובר לקראת כינוס הועידה השישית של ארגון הפת"ח שהוא עמוד השדרה של הרשות הפלסטינית של מחמוד עבאס. הועידה הזו אמורה לבחור נציגים לשני גופים חשובים של הארגון, הועדה המרכזית והמועצה המהפכנית. ראש אש"ף יאסר ערפאת ואחריו הנשיא מחמוד עבאס דחו בשיטתיות את כינוס הועידה השישית של הארגון, הפעם האחרונה שהתכנסה הועידה היה ב-1987 בתוניסיה. יאסר ערפאת ומחמוד עבאס לא רצו להחליף את הגוורדיה הותיקה של הארגון, היה להם נוח עם מקורביהם המושחתים ודור הביניים של האינתיפאדה הראשונה והדור הצעיר של אינתיפאדת "אלאקצא" נדחקו הצידה.
לכולם בארגון הפת"ח ברור כי ההכרעה בקרב על ראשות התנועה וכנראה על ראשות אש"ף תהיה בסוף השנה. לאחר התבוסה המחפירה של הנהגת הארגון ברצועת עזה שהביאה להשתלטות החמאס על כול הרצועה, המבחן הבא של מחמוד עבאס שהוא המנהיג הנבחר של הארגון הינו במשא ומתן המדיני עם ישראל. כבר עכשיו גוברים הקולות להדחתו אם לא יגיע לתוצאות ממשיות במשא ומתן עם ישראל, דבר שהוא בגדר משימה בלתי אפשרית, הוא ייאלץ לפרוש וללכת הביתה. יש כבר כמה מתמודדים הרואים את עצמם כיורשים של מחמוד עבאס בהנהגת התנועה וכמובן כתוצאה מכך גם בהנהגת אש"ף. כמה מהמועמדים הם גלויים וכמה סמויים הפועלים הרחק מעין הזרקורים.
המועמד הפופולרי ביותר הוא מרוואן ברגותי, ראש התנזים בגדה שכלוא בישראל לאחר שהורשע בחמישה מעשי רצח של אזרחים ישראלים. ברגותי מחכה בכיליון עיניים לשחרורו במסגרת העסקה לשחרור חייל צה"ל החטוף גלעד שליט, אולם מקורות פלסטינים יודעי דבר מספרים כי הנשיא מחמוד עבאס ביקש מישראל שלא לשחררו כדי שלא יהווה תחרות עבורו ויפגע במעמדו וכדי שלא ישתף פעולה עם החמאס.
המתמודד הבא הוא מחמד דחלאן, אדריכל הכישלון של תנועת הפת"ח ברצועת עזה ביחד עם חבריו רשיד אבו שבאכ וסמיר משהראווי. דחלאן לא מהסס להאשים בגלוי את מחמוד עבאס וההנהגה הותיקה של תנועת הפת"ח באחריות לתבוסה בעזה מול ארגון החמאס. הוא מאיים לפצל את התנועה ולרוץ בראש קבוצה חדשה לבחירות בתוך הארגון. מחמד דחלאן נתמך על ידי אבו עלי שאהין, אחד מבכירי הפת"ח ברצועה ושר לשעבר שגם הוא תוקף בגלוי את הנשיא עבאס ומכנה אותו במילים "חדל אישים" ו"כושל".
ההתבטאויות של מחמד דחלאן ותומכיו עוררו את זעמו של הנשיא מחמוד עבאס ושל הגוורדיה הותיקה של הארגון שאותה רוצה מחמד דחלאן להדיח. על פי מקורות בארגון הורה הנשיא עבאס לתקוף את דחלאן בגלוי. מזכיר הועדה המרכזית של הארגון, חכם בלעאווי האשים, לפני כמה ימים בהודעה רשמית, את דחלאן באחריות לתבוסה בעזה וכינה אותו במילים "אופורטיוניסט שמפזר אנרכיה, אשליות ורעל".
מחמד דחלאן מצידו לא נרתע והאשים בתגובה את בלעאווי כי שימש כסוכן של ישראל בעת שהיה שגריר אש"ף בתוניסיה בתחילת שנות ה-90. דחלאן שהינו חבר המועצה המהפכנית של הפת"ח, טוען כי נציגי הגוורדיה הותיקה של הפת"ח מנסים לפגוע במוניטין שלו לקראת הבחירות הפנימיות בתוך התנועה.
אולם, לדברי מקורות יודעי דבר באש"ף המועמד הרציני לרשת את מחמוד עבאס איננו דווקא איש תנועת הפת"ח. אם כן במי מדובר?
ובכן, מדובר במועמד העצמאי הידוע ראש הממשלה סלאם פיאד חביבם של ארצות הברית וישראל. ככל הנראה התיאבון בא עם האוכל. הנשיא מחמוד עבאס היה נתון בחודשים האחרונים לביקורת חריפה מצד בכירי הפת"ח על כך שמינה ראש ממשלה שאיננו חבר הארגון והם דרשו להדיחו. סלם פיאד מצידו, החל לפעול כדי לצמצם את ההתנגדות והאנטגוניזם כלפיו באמצעות כספים, משרות והטבות אחרות לפעילי הפת"ח.
סלאם פיאד נהנה לנשום "אויר פסגות", הוא זכה להצלחה אדירה בועידת פאריס שהתכנסה לאחר מפגש אנאפוליס ובכירי הקהילה הבינלאומית אימצו אותו לחיקם. הוא נחשב בעיני המערב, לאיש ביצוע, נקי כפיים והחשוב ביותר מקובל ביותר על ארצות הברית וישראל. ברחוב הפלסטיני אומרים ברצינות כי הקשרים האלה הם החשובים והם הקובעים מי יהיה הנשיא הפלסטיני. כל נשיא פלסטיני חייב להיות מקובל על ארצות הברית וישראל כדי שייהפך לשותף לתוכניות המדיניות, כל דמות קיצונית אחרת לא תחזיק מעמד והעם הפלסטיני ייאלץ להחליפה אם ברצונו בפיתרון מדיני.
האם אכן סלאם פיאד ייבחר לתפקיד? מוקדם לומר, השמועות ברחוב הפלסטיני הן כי הוא מתכוון להודיע על הצטרפותו לארגון הפת"ח ובכך להכשיר את דרכו בתוך הארגון, בינתיים הוא מסייע למחמוד עבאס במשא ומתן עם ישראל על הסדר הקבע.
מהו האינטרס הישראלי?
האמת היא שהדבר חסר חשיבות כרגע. אין שום סיכוי להתקדם להסדר עם ההנהגה הנוכחית של אש"ף. הנשיא מחמוד עבאס מחזיק בעמדות המסורתיות של ערפאת כלפי הסדר הקבע, אני מכנה אותו בכינוי "ערפאת מספר שתיים". גם סלאם פיאד, למרות חזותו הנעימה, דיבורו הרהוט באנגלית אמריקנית ונועם הליכותיו הוא בסופו של דבר "זאב בעור כבש" שלא יוותר על העקרונות (ת'אוואבת-בערבית) הפלסטיניים כמו זכות השיבה, ירושלים, גבולות 67 וכו'. כדאי שלא נשחק במשחק ה"נדמה לי". מדובר באותן דמויות עם אותן עקרונות, פוליטיקאים פלסטינים לכל דבר. כולם מתחרים על כס ההנהגה אולם אף אחד מהם אינו מתכוון ואינו גם יכול להגיע לפשרה היסטורית אמיתית עם ההנהגה הישראלית. כולם חיים בחלום אחר ושאיפתם האמיתית היא להרוויח זמן עד שתחלש ישראל וכוחה ייעלם.
גם אם הייתה נמצאת דמות מתונה ואמיצה המאמינה באמת ובתמים בשלום על עיקרון של שתי מדינות לשני עמים, אי אפשר היה להגיע להסכם שלום עימה בגלל הכוח הגובר של תנועת החמאס בחברה הפלסטינית והעובדה שהוא שולט ברצועת עזה ומאיים להשתלט גם על יהודה ושומרון. בסופו של דבר מדובר במאבקים פלסטינים פנימיים שאינם משרתים את האינטרסים הישראליים או את התהליך המדיני, שלום בודאי שלא ייצא מזה, אפשר להתרווח בכיסא, זה ייקח עוד הרבה מאוד זמן.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר