יום שני, 25 בפברואר 2008

לא לתת פרס לטרור

שחרורו של מרוואן ברגותי מהכלא הישראלי יהיה טעות חמורה. מדובר ברוצח שתומך בחיסולה של מדינת ישראל בשלבים. הקריאות של פוליטיקאים ישראלים לשחררו הן התערבות בפוליטיקה הפלסטינית הפנימית ומחלישות את מעמדו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. ישראל צריכה לשדר מסר ברור כי "אין פרס לטרור"

מידי כמה שבועות מתעוררת דמות פוליטית אחרת בישראל וקוראת לשחרר מהכלא את מרוואן ברגותי שהורשע בבית משפט אזרחי ישראלי במעשי רצח ונדון לחמישה מאסרי עולם. את הקמפיין לשחרורו מוביל כבר תקופה ארוכה השר בנימין בן אליעזר ממפלגת העבודה. בן אליעזר מכיר היטב את הפלסטינים עוד מתקופת היותו מתאם פעולות הממשלה בשטחים לפני הרבה מאוד שנים ולכן עמדתו מאוד מפתיעה.
השר בן אליעזר משוכנע באמת ובתמים, וזו היא זכותו לחשוב כך, כי שחרורו של ברגותי מן הכלא יביא לתוצאות בתהליך המדיני מכיוון "שהוא יכול לספק את הסחורה" מבחינתה של ישראל, לגרסתו של בן אליעזר "ברגותי הוא הכתובת" מכיוון שישראל זקוקה לתהליך המדיני יותר מהפלסטינים. כאמור זו היא דעה אחת בנוף הפוליטי הישראלי.
מאידך גיסא טוען חבר הכנסת ישראל חסון ממפלגת "ישראל ביתנו", מי שהיה סגן ראש השב"כ, כי שחרורו של ברגותי יהיה טעות. הוא סבור כי מרוואן ברגותי הוא "ערפאת קטן" התומך בטרור וכי באינתיפאדת אל-אקצא הוא הוביל את הטרור נגד מדינת ישראל.
ניסיתי לקבל חוות דעת נוספת על ברגותי מאדם שהכירו היטב, פניתי אל אל"מ (מיל') יוני פיגל, מי ששימש כמושל רמאללה מטעם המנהל האזרחי ביהודה ושומרון ב-1994, פיגל שאיננו ידוע בדעותיו הימניות, אמר ללא היסוס כי מדובר באדם שאי אפשר לסמוך על המילה שלו ושידוע בחוסר אמינותו, הוא נתן לי שפע של דוגמאות מניסיונו בעבודה מול מרוואן ברגותי כמושל רמאללה.
הדברים לא הפתיעו אותי. אני עצמי מכיר את מרוואן ברגותי באופן אישי יותר מעשרים שנה, עוד בהיותו ראש מועצת הסטודנטים של אוניברסיטת ביר זית, לפני שגורש מהשטחים וגם לאחר חזרתו לשטחים לאחר הסכמי אוסלו. נכון שמדובר בדמות כריזמטית ונכון שלא אנו נקבע לפלסטינים מי יהיה מנהיגם, אך התרשמותי האישית מהיכרותי עם מרוואן ברגותי היא שאין מדובר באדם אמין החפץ בשלום אמיתי על בסיס פשרה היסטורית כואבת בין שני העמים. גם מרוואן ברגותי מאמין בתורת השלבים של אש"ף והחלשתה של ישראל באופן שיטתי, תוך שימוש באלימות, עד להיעלמותה.
ההצהרה של השר בנימין בן אליעזר שתמציתה לשחרר את ברגותי מכלאו היא התערבות בעניינים הפנימיים של הפוליטיקה הפלסטינית. דבריו מחלישים את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וראש הממשלה סלאם פיאד ומציגים אותם כמנהיגים חלשים שאינם יכולים לעמוד בהתחייבויותיהם, זאת בעוד, בעצם ימים אלה, ישראל מנהלת עימם משא ומתן על הסדר הקבע.
ישראל איננה יכולה להצטייר בעיני הפלסטינים והעולם כזו שבוחרת את שותפיה בצד השני ואף מנסה להמליכם כמנהיגים על בני עמם.
שחרורו של ברגותי, כפי שרוצה השר בנימין בן אליעזר, במסגרת העסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, רק ידחוף את ברגותי, יותר ויותר, לזרועותיו של ארגון החמאס. כל בר דעת מבין שהחמאס יזקוף את שחרור ברגותי לזכותו וכך יהפוך ברגותי בעצמו ל"חייב" לחמאס על שחרורו.
ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון נהג לכנות את מרוואן ברגותי במילה "רוצח". כשהציעו לשרון לשחרר את ברגותי מכלאו, כדי להחליש את יאסר ערפאת וכדי שברגותי יהפוך בבוא היום ליורשו, השיב שרון ללא היסוס: "לא מחליפים רוצח אחד ברוצח אחר".
אריאל שרון ידע היטב על מה הוא מדבר. ידיו של מרוואן ברגותי מגואלות בדם של עשרות ואולי גם מאות אזרחים ישראלים, עכשיו בא בנימין בן אליעזר ומציע, בתמימותו, לשחררו מנשיאת העונש שהוטל עליו ולהפוך אותו למנהיג ולפרטנר שלנו, נשמע לכם הגיוני?
אסור לישראל לשדר לארגוני הטרור כי הם יכולים להמשיך במעשי הרצח שלהם וכי גם אם ייתפסו הרוצחים יהיה מי שידאג לשחררם ואף ינהל עימם משא ומתן. מרוואן ברגותי איננו שונה משום רוצח אחר, כל הניסיונות לצייר אותו כאיש מתון הרוצה בשלום הן זריית חול בעיניים.
לרבים בדרג המדיני והביטחוני ידוע הסיפור על השיחה בין יאסר ערפאת למרוואן ברגותי, בתחילת אינתיפאדת אל-אקצא, שעסקה בתיאום האינתיפאדה, ערפאת אמר לברגותי: "בכל פעם שתשמע אותי מדבר על הפסקת אש, תלחץ יותר על הדוושה (של הטרור)" ואכן כך היה, ערפאת "שיחק" כלפי חוץ כי הוא מעוניין בהפסקת אש והפסקת האלימות ובאותה העת מרוואן ברגותי לחץ בחוזקה, על פי הסיכום ביניהם, על דוושת האלימות ושיגר מחבלים מתאבדים לערי ישראל. אכן אפשר לסמוך עליו, אפשר לסמוך עליו שהוא ימשיך בדרכו של ערפאת ויצעיד לירושלים מיליוני שהידים, בדיוק כמו שהבטיח מורו ורבו יאסר ערפאת.
רצוי מאוד שממשלת ישראל לא תיפול בפח של מרוואן ברגותי. מוטב שהוא יישאר בכלאו וישמש דוגמא לכך שרוצחים נענשים על מעשי הרצח שעליהם הם אחראים. אין בכוחו של ברגותי, לו אכן שוחרר, לגבור על ארגון החמאס. גם אם אכן היה בכוחו לעשות זאת הרי שבסופו של דבר הוא איננו שונה, בהרבה, ממחבלי החמאס.
מוטב גם לפוליטיקאים שלנו שלא יתערבו בפוליטיקה הפלסטינית הפנימית, יש להם די ויותר עבודה בזירה הפוליטית הישראלית. ועצה לכול מי שמציע לשחרר מחבלים רוצחים מן הכלא, חשוב היטב, קח את זמנך, אל תמהר ותנסה לענות על השאלה כיצד תסביר למשפחות השכולות שנפגעו בידי אותם רוצחים את הצעתך?

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר