יום שני, 11 בפברואר 2008

"מלחמת אין ברירה"

הממשלה צריכה להשתחרר מ"טראומת לבנון" ולהורות על מבצע צבאי רחב היקף ברצועה למיגור תשתיות הטרור. המלחמה בעזה היא "מלחמת אין ברירה" לאחר שהטרור הצליח לגדול למימדים מפלצתיים המאיימים על המרקם החברתי בדרום הארץ. זו היא גם ההזדמנות ליישם במלואן את המלצות ועדת וינוגרד בכל הקשור לאופן קבלת ההחלטות והפעלת כוחות צה"ל במלחמה

לפני כמה ימים פגשתי קבוצה של דיפלומטים זרים ממדינות שונות בעולם. בשיחה עלה בין היתר המצב ברצועת עזה והתקפות הרקטות על שדרות ויישובי עוטף עזה. הדיפלומטים הזרים הביעו פליאה רבה כיצד ישראל עם צבאה החזק איננה מסוגלת לטפל ביעילות בבעיית שיגור רקטות הקסאם וכיצד הסכימה כי עיר בישראל תהפוך לעיר רפאים שתושביה הם בני ערובה בידי ארגוני טרור. "שום מדינה ריבונית חזקה בעולם לא הייתה מסכימה לכך" הדגיש אחד הדיפלומטים. סבורני שהצדק עימו.
למסתכל מן הצד נדמה כי שיתוק ואדישות אחזו את הדרג המדיני בישראל כתוצאה ממלחמת לבנון השנייה ומסקנות דו"ח וינוגרד. כאילו יש טראומה מקבלת החלטות הכרוכות בהפעלת צה"ל להגנה על חייהם של אזרחי מדינת ישראל.
הגיע הזמן לשים קץ לטראומה הזו, המשימה הזו מוטלת על אמצעי התקשורת המשפיעים על דעת הקהל. מדינה במלחמה מתמדת מול הטרור איננה יכולה להתנהל כשידיה כבולות. אם הדרג המדיני חושש מלקבל החלטות הכרחיות לצורך הגנה על המדינה עליו להחזיר את המנדט אל העם. אי אפשר לשחק בחייהם של אזרחי שדרות ולהתעלם מהסכנה הגוברת לישראל מרצועת עזה, הגיע הזמן לקבל החלטות קשות וכואבות.
הדבר הראשון שישראל צריכה לעשות הוא לקבוע את יעדיה. מה היא רוצה בדיוק להשיג בפעולותיה נגד הטרור היומי מרצועת עזה. דומני שהיעדים הם ברורים, בראש ובראשונה להביא להפסקה או הפחתה משמעותית הירי הרקטות לעבר העיר שדרות ויישובי עוטף עזה. יעדים נוספים הם פירוק התשתית הצבאית המתעצמת של ארגוני הטרור ברצועה והפלת שלטון האסלאם הקיצוני כדי שהרשות הפלסטינית של מחמוד עבאס תוכל לשוב ולשלוט בשטח.
עכשיו משהוגדרו היעדים ניתן לגזור את דרך הפעולה להשגת יעדים אלה. הניסיון המר בלבנון הבהיר לנו היטב כי אי אפשר לטפל ביעילות נגד ירי רקטות מסיבי על יעדים בישראל ללא פעולה קרקעית רחבה. אחר כך צריך לבוא שלב של טיהור וניקוי השטח ממחבלים ומאמצעי לחימה ומאוחר יותר לאחר השתלטות מהירה על השטח יש להקים אזור חיץ או אזור ביטחון סמוך לגבול עם ישראל כדי למנוע את חידוש ירי הרקטות.
זו היא התרופה הרצינית היחידה למחלה ואין בלתה. אם רוצים להתמודד בהצלחה עם שיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל הרי שאין מנוס מדרך הפעולה הזו.
הממשלה חייבת לקיים הליך מסודר של קבלת החלטות, בחינת התרחישים השונים וקביעת היעדים ודרכי הפעולה. היא צריכה לעשות זאת בהקדם. זו היא ההזדמנות ליישם את המלצות ומסקנות ועדת וינוגרד. אין להסס בצורך לגייס כוחות מילואים גדולים ולצאת למבצע בעיתוי הנכון לאחר הכנה מדוקדקת של דעת הקהל בארץ ובעולם.
עד לקבלת ההחלטה הגורלית הזו יכול הקבינט הביטחוני לקבל החלטה על חיסול שיטתי של כול מנהיגי החמאס בארץ ובחו"ל כשלב ראשון של המבצע למיגור הטרור העזתי. במקביל על הקבינט להחליט על הפסקה מיידית של כול הסנקציות המוטלות על רצועת עזה כמו קיצוץ אספקת הדלק והחשמל, ישראל צריכה להבהיר לפלסטינים ולעולם כי איננה נלחמת בעם הפלסטיני, כי היא מתנגדת לעונשים קולקטיביים וכי היא תתמקד רק במלחמה בטרור ובראשיו. השלב השני לפני המבצע הקרקעי הגדול צריך להיות ביתור הרצועה לשלושה חלקים, שלב שכוחות צה"ל כבר ביצעו בעבר כמה פעמים בהצלחה רבה.
ישראל לא נקטה עד כה בכלל המקובל במלחמה בטרור בכל העולם של "הקם להורגך השכם והורגו". היא התנהלה אחרי ההינתקות מרצועת עזה באופן חובבני והססני תוך השמעת איומי סרק ושחקה את כוח ההרתעה שלה.
הגיע הזמן לשנות את כללי המשחק. ארגון החמאס הצליח בשבועות האחרונים להמאיס את עצמו לא רק על הרשות הפלסטינית אלא גם על המדינות הערביות המתונות כמו מצרים ירדן וסעודיה. כולן מבינות כי מדובר בשלוחה מסוכנת של איראן שהשתלטה על רצועת עזה בכוח ומנסה לערער גם את יציבות המשטרים הערביים המתונים ביחד עם תנועת האם שלה הלא היא תנועת "האחים המוסלמים".
על ישראל לנצל את שעת הכושר הזו לפעולה ברצועת עזה. עכשיו כשמצרים החליטה לסגור באופן הרמטי את הגבול עם הרצועה באזור רפיח נוצרה הזדמנות להשתלט מחדש על ציר פילדלפי ולהרוס את תשתית המנהרות שבנו הפלסטינים להברחות הנשק אל הרצועה.
ייתכן שבסופו של דבר יאלצו כוחות צה"ל לשהות בתוך הרצועה כמה חודשים כדי להתגבר על הטרור אך היעדים יושגו ברובם. הראייה לכך היא מבצע "חומת מגן" ביהודה ושומרון לאחר הטבח בליל הסדר במלון פארק בנתניה.הממשלה צריכה להשתחרר מ"טראומת לבנון" או "טראומת וינוגרד" ולבצע את תפקידה. היא נבחרה בין היתר כדי שתגן על חייהם של אזרחי ישראל והיא מחוייבת למשימה הזו. מבחנה של המנהיגות היא בקבלת החלטות כואבות בתנאי שטובת האומה היא שעומדת כנגד עיניה. המלחמה ברצועת עזה היא "מלחמת אין ברירה". הבלגנו יותר מידי ואם לא נבצע את הדרוש עכשיו נצטער על כך בעתיד.


צילום באדיבות דובר צה"ל

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר