יום ראשון, 10 בפברואר 2008

?"מי מפחד מ"האחים המוסלמים

סימנים ראשונים מעידים על התפכחות אצל הנשיא מובארק שהחל להבין את הסכנה שמהווים ארגון החמאס ותנועת "האחים המוסלמים" על יציבות שלטונו במצרים. מובארק משנה את מדיניותו כלפי ארגון החמאס אך עליו להתמיד בכך ולתאם את מדיניותו החדשה עם הרשות הפלסטינית ועם ישראל

מאז ההפיכה הצבאית של ארגון החמאס ברצועת עזה בקיץ 2007 נקט הנשיא המצרי חוסני מובארק מדיניות של פיוס מול הארגון שעלה לשלטון בצורה בלתי חוקית. בהוראת הנשיא המצרי העלימו גורמי הביטחון המצריים עין מהברחות הנשק הגדולות של החמאס משטח מצרים לרצועה ואפשרו גם כניסתם של מחבלים ומומחי טרור שעברו אימונים צבאיים באיראן.
הנשיא המצרי לא עשה זאת מתוך אהבה מיוחדת לארגון החמאס אלא מתוך שיקולים אישיים אינטרסנטים. הוא חיפש להשיג "שקט תעשייתי" בתוך ארצו, ארגון החמאס הוא שלוחה של תנועת "האחים המוסלמים" במצרים שהיא ארגון האופוזיציה החזק ביותר המאיים על משטרו של מובארק. הנשיא המצרי, הסובל מבעיות בריאות קשות, לא רצה בעימות עם "האחים המוסלמים", הוא רצה להבטיח כי יוכל להעביר את השלטון בשקט לבנו גמאל ללא שום אופוזיציה מבית.
אולם האירועים האחרונים בגבול רצועת עזה עם מצרים שיבשו את תוכניותיו של הנשיא המצרי. ארגון החמאס פרץ את הגבול עם מצרים ואילץ את המצרים לאפשר כניסה של כארבע מאות אלף פלסטינים לשטח המצרי כדי להצטייד בדלק ומזון, הנשיא מובארק שחשש כי הרחוב המצרי התומך בפלסטינים עלול להתחיל במהומות אפשר את כניסתם של הפלסטינים כדי ל"שחרר את הלחץ".
אך בתוך ימים ספורים דיווחו שירותי הביטחון המצריים לנשיא כי בטחונה הפנימי של מצרים ושלטונו עלולים להתערער עקב פעילות ארגון החמאס, הם דיווחו לנשיא כי ארגון החמאס תיאם עם תנועת "האחים המוסלמים" במצריים כי זמן קצר לאחר פריצת הגבול בין הרצועה למצריים תארגן התנועה שורה של הפגנות בערים שונות במצרים כדי ללחוץ על השלטון המצרי להשאיר את הגבול פתוח. ואכן בקהיר ובכמה מחוזות נוספים התרחשו הפגנות גדולות של תנועת "האחים המוסלמים" וכוחות הביטחון של מצרים נאלצו לעצור כ-700 מפגינים ובהם מארגני ההפגנות.
יתר על כן חמושים של ארגון החמאס שחדרו למצרים תקפו בכמה מקרים שוטרים מצריים וכמה עשרות מחבלים של החמאס הסתננו לחצי האי סיני כדי לפגוע בנופשים ישראלים. פגיעה בתיירות המצרית עלולה להסב נזק כבד לכלכלה המצרית ושירותי הביטחון המצרים נכנסו לפעולה והצליחו לעצור את מרבית המחבלים בטרם הספיקו לבצע את זממם. עכשיו מאיים ארגון החמאס לחטוף חיילים או שוטרים מצריים אם לא תשחרר מצרים את אנשיו שנעצרו.
על הרקע הזה יש לראות את הדברים החמורים שאמר הנשיא מובארק לפני שלושה ימים על תנועת "האחים המוסלמים". בראיון שהעניק לכמה עיתונאים מספרד הזהיר הנשיא המצרי מפני השתלטות תנועת "האחים המוסלמים" על ארצו. הוא אמר כי אם תצליח תנועת "האחים המוסלמים" לתפוס את השלטון במצרים, לא יוכלו העיתונאים הספרדים וכל הזרים להישאר בה. הוא הזהיר כי אין להאמין לדברי "האחים המוסלמים" וכי עליהם להיות מודעים למה שאנשי התנועה הקיצונית הזו חושבים אך לא אומרים.
החשש ליציבות שלטונו הוא שדחף את הנשיא מובארק לשנות את מדיניותו גם כלפי ארגון החמאס. למרות שהוא אירח משלחת של החמאס בקהיר הודיע הנשיא המצרי כי הוא ידון עם הרשות הפלסטינית בלבד על פתיחת מעבר רפיח ועל המצב בגבול רצועת עזה עם מצריים. הוא הודיע כי מה שקרה, דהיינו פריצת הגבול בכוח, לא יתאפשר פעם נוספת. המצרים גם זועמים על כך שתושבי הרצועה השתמשו בכסף מזוייף בעת שנכנסו לקניות במצרים. המשטרה המצרית דיווחה כי עד כה תפסה כמיליון דולר בשטרות מזוייפים ברפיח המצרית ובאל-עריש שבהם השתמשו תושבי הרצועה לצורך רכישת מזון ודלק.
מי שהשמיע הצהרות בוטות יותר כלפי החמאס היה שר החוץ המצרי אחמד אבו אלע'יט. הוא הזהיר כי "מי שיפרוץ את הגבול המצרי יישברו רגליו". הוא הגדיר את התקפת הרקטות של החמאס על ישראל במילה "מגוחכת" ולגלג על כך שהחמאס יורה רקטות לעבר תחנת כוח ישראלית המספקת חשמל לתושבי הרצועה וכי החמאס מספק תירוצים לישראל לתקוף את תושבי הרצועה. הוא מתח גם ביקורת על ארגון החמאס כי בסירובו להתיר את הפעלת מעבר רפיח על פי המתכונת שבה פעל ב-2005 הוא מעניש את העם הפלסטיני שהוא הסובל העיקרי מסגירת המעבר. גם שר ההגנה המצרי מחמד טנטאווי נזעק להגן על מצרים מפני החמאס והודיע כי ארצו לא תרשה שום פגיעה בביטחונה הלאומי וכי יש ברשותה מאגר נשק מתאים וברמה טכנולוגית גבוהה.
הנה, גם המצרים התפכחו סוף סוף והבינו את הסכנה הגדולה ליציבות האזור שמהווים ארגון החמאס ותנועת האם שלו "האחים המוסלמים". גורמי מודיעין מערביים דיווחו כי הנשיא מובארק קיבל דיווחים כי איראן היא שעמדה מאחורי הניסיון להתסיס את תנועת "האחים המוסלמים" בארצו וכי היא שחותרת להפיל באמצעותה את שלטונו. איראן מנסה להשתמש בתנועה זו בדיוק כפי שהיא משתמשת בארגון החזבאללה בלבנון ובארגון החמאס בתוך השטחים הפלסטיניים.
עכשיו מונח הכדור במגרשו של הנשיא מובארק. הוא צריך לפעול במהירות כדי להצר את רגליו של ארגון החמאס ברצועה ולהחלישו. פירוש הדבר שעליו לפעול בצד המצרי של הגבול כדי להפסיק את הברחות הנשק של החמאס לתוך הרצועה וכניסת המחבלים שעברו אימוני צבאיים באיראן. האיסלאם הקיצוני פירש את מדיניות הפיוס של מובארק כלפיו כחולשה שילטונית שכדאי לנצלה כדי להפיל את שלטונו של הנשיא המצרי. הנשיא מובארק התעורר בזמן ועליו לנקוט עכשיו יד קשה כלפי החמאס ותנועת "האחים המוסלמים". עליו להגביר את התיאום הביטחוני עם ישראל ועם הרשות הפלסטינית של מחמוד עבאס. אם לא יעשה זאת במהרה הוא יווכח כי הנחש האיסלאמי הקיצוני ינסה שוב להכישו בתוך ביתו שלו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר