יום שלישי, 5 בפברואר 2008

וינוגרד פלסטיני

בארגון הפת"ח גוברת הדרישה לועדת חקירה פנימית בסגנון "ועדת וינוגרד" בעניין השתלטות החמאס על רצועת עזה. בכירים בארגון מאשימים את הנשיא מחמוד עבאס בניהול כושל של הארגון ובמחדלים שהביאו לתבוסת הפת"ח ברצועת עזה. הביקורת הזו צריכה לשמש תמרור אזהרה לישראל כי מחמוד עבאס איננו השותף הנכון לתהליך השלום עם הפלסטינים

הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד המחיש לערבים ובמיוחד לפלסטינים את כוחו של המשטר הדמוקרטי בישראל. השבוע כבר נשמעו קולות בקרב תנועת הפת"ח בצורך ל"וינוגרד פלסטיני". אחד מפעילי הפת"ח בשם מחמוד אבו אל-היגהאא' פרסם מאמר בביטאון הפת"ח "אלחיאת אלג'דידה" שבו קרא להקמת ועדת חקירה, בדומה לועדת וינוגרד בישראל, שתחקור מי אחראי לתבוסת ארגון הפת"ח ברצועה לפני שבעה חודשים שבעקבותיה השתלט ארגון החמאס על הרצועה בהפיכה צבאית. אבו אל-היגהאא' טען במאמרו כי הפלסטינים ובמיוחד תנועת הפת"ח זקוקים להפקת לקחים ולחקר האמת כדי להפסיק את כול הניסיונות לברוח מן האחריות.
המאמר הזה בא על רקע ביקורת נוקבת שהשמיע,לפני כמה ימים, אחד ממנהיגי הפת"ח הבכירים ברצועה, אבו עלי שאהין, על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, באתר האינטרנט "אל-ערביה נט". שאהין כינה את הנשיא הפלסטיני במילים "מפקד כושל" בשל הדרך שבה טיפל בהפיכה הצבאית של החמאס ברצועת עזה. בביקורת גלוייה וחסרת תקדים האשים אבו עלי שאהין את ההנהגה הפוליטית של הרשות הפלסטינית ואת תנועת הפת"ח כי נעלמו מן השטח אך דרשו ניצחון במערכה. לטענתו הוחלט לשגר כמה בכירים מארגון הפת"ח לרצועה כדי לטפל במשבר בתנועת הפת"ח ובהם הגנרל נצר יוסף, אום ג'האד, נביל שעת' ועבדאללה אפראנג'י אך בפועל לא הגיע אף אחד מהם לרצועה מלבד אום ג'האד אשר נאלצה לטפל לבדה בהפיכה הצבאית של החמאס.
אבו עלי שאהין מאשים את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס כי הוא חסר יכולת לקבל את ההחלטות המתאימות והנכונות ומטיל את האחריות גם על היועצים המקיפים אותו.
אין ספק שאבו עלי שאהין צודק לחלוטין. הרשות הפלסטינית העמידה לדין, לפני כמה חודשים, כמה קצינים של הביטחון הלאומי הפלסטיני בעזה והטילה עליהם את האחריות לניצחון החמאס ברצועה. היא מצאה בהם "שעיר לעזאזל" והתעלמה לחלוטין מדו"ח ועדת החקירה הרשמית שהקים הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לנושא. מקורות בתנועת הפת"ח מוסרים כי מנהיגי הפת"ח האחראים האמיתיים למחדל ברצועת עזה, כמו מחמד דחלאן, רשיד אבו שבאכ וסמיר משהראווי המכונים "קבוצת דייטון" (על שם הגנרל האמריקני קית' דייטון) ממשיכים להסתובב ברמאללה ובקהיר כשהם מבזבזים את כספי העם הפלסטיני שאותם צברו במהלך שלטונם בעזה. אף אחד לא מתחשבן עימם והם אפילו מתכננים את חזרתם לרצועה כשתגיע העת לכך.
דבריו של אבו עלי שאהין משקפים את דאגתם של גורמים בתנועת הפת"ח מהמשך שלטונו הרקוב של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. הדור הצעיר ודור הביניים בתנועה דורשים מזה זמן רב לרענן את שורות הארגון מההנהגה הותיקה והמושחתת באמצעות כינוס הועידה הכללית השישית של הפת"ח שאמורה לבחור הנהגה חדשה למוסדות התנועה, בינתיים דבר לא קורה.
ההתפתחויות האחרונות בגבול מצרים עם רצועת עזה והתחזקות הקשר בין מצרים להנהגת החמאס מעוררים דאגה רבה בקרב פעילי הפת"ח. החשש הוא שמצרים תדחוק בפת"ח להתפייס ללא שום תנאי מוקדם עם החמאס ובכך תינתן לגיטימציה להפיכה הצבאית עשה החמאס ברצועה ולשלטונו הבלתי חוקי בעזה.
על הרקע הזה דורשים כמה מבכירי הפת"ח בדק בית מיידי במטרה לחזק את הארגון ולא לאפשר טעויות נוספות נוכח האתגרים הצפויים והצורך להתמודד עם כוחו הגובר של ארגון החמאס. האם ייענה הנשיא הפלסטיני לדרישה זו? כנראה שלא. הנשיא עבאס ממשיך להקיף עצמו בגוורדיה הותיקה של הפת"ח ושל בכירי אש"ף שבאו עימו מתוניסיה ב-1994 ואיננו מוכן לשום רפורמות שיזרימו דם חדש להנהגה הפלסטינית.
כדאי שישראל תשים לב לביקורת שמטיח אבו עלי שאהין בנשיאו מחמוד עבאס. כל מילה בסלע. מדובר באדם שאיננו יכול לקבל את ההחלטות המתאימות ברגעי משבר או ברגעים המצריכים הכרעה היסטורית. אדם כזה איננו יכול הפרטנר לתהליך השלום ההיסטורי בין ישראל לפלסטינים. אין לו את היכולת הדרושה לקבל את ההכרעות ההיסטוריות הנדרשות למען בני עמו. נכון שאיננו יכולים להתערב בעניינים הפנימיים של הפלסטינים, מחמוד עבאס נבחר בבחירות דמוקרטיות לנשיא אך אופן התנהלותו בתפקיד עד כה מעיד על אישיותו החלשה והרופסת, גם בני עמו מבינים זאת.
ארצות הברית וישראל נשענות על מחמוד עבאס מחוסר ברירה, אולם אנו חייבים להביט אל המציאות עם עיניים פקוחות. אין שום סיכוי להגיע להסכם שלום עם משענת הקנה הרצוץ המכונה מחמוד עבאס בתוך שנה כפי שרוצה הנשיא בוש. מחמוד עבאס איננו ממלא את תפקידו כמנהיג ראוי עבור בני עמו ואין הוא מסוגל להוביל אותם לשלום הנכסף עם ישראל.
לכן גם אם ההנהגה הישראלית איננה אומרת זאת אין פירוש הדבר כי העובדות אינן ידועות. נכונה לנו עדיין תקופה קשה ביחסינו עם הפלסטינים ונאלץ להמתין עוד זמן רב עד שיקום מנהיג כריזמטי בצד השני שיהיה מסוגל לקבל את ההחלטות הדרושות כדי להשיג את השלום עבור בני עמו. משבר המנהיגות איננו רק בישראל הוא קיים גם אצל הפלסטינים. דבריו של אבו עלי שאהין הם תזכורת קטנה לקראת חידוש המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית על נושאי הליבה של הסדר הקבע. שימו לב.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר