יום ראשון, 3 בפברואר 2008

חששות מצריים ופלסטינים

הצעות החמאס להדק את הקשר הכלכלי בין רצועת עזה למצרים הן לטובתה של ישראל. ישראל צריכה להסיר מעליה את האחריות לגורלם של תושבי הרצועה. מימוש ההצעות האלה גם יחליש את הקשר בין הגדה לרצועה והאפשרות להקים מדינה פלסטינית עצמאית. הידוק הקשר בין מצרים להנהגת החמאס יכול גם להביא להרגעת המצב הביטחוני ברצועה

הלחץ הכלכלי והסגר הישראלי על רצועת עזה החלו להשפיע על אש"ף, החמאס ומצרים. פריצת גדר הגבול באיזור רפיח על ידי פעילי החמאס והחיבור שנוצר בין תושבי הרצועה לתושבים המצריים באיזור רפיח ואל-עריש מעוררים כבר דאגה רבה ממצרים.
המצרים חוששים בראש ובראשונה לביטחונם הלאומי. יותר מעשרה פעילים של החמאס עברו מעזה לחצי האי סיני כשהם נושאים כלי נשק ואמצעי חבלה כדי לבצע פיגועים בישראלים הנופשים בסיני. גורמי הביטחון המצרים הצליחו לסכל בינתיים פיגועים אלה אך מצרים מודאגת, איזור סיני הוא איזור תיירותי מצליח המכניס לכלכלה המצרית עשרות מיליוני דולרים מידי שנה ומצרים איננה מעוניינת להפסיד מקור הכנסה זה בגלל מחבלי החמאס.
הדאגה השנייה של המצרים היא מניתוק הקשר בין הרצועה לגדה המערבית ומאידך גיסא הידוק הקשר בין הרצועה למצרים. המצרים גורסים כי הרצועה היא חלק מהמדינה הפלסטינית העתידית ולא ממצרים. המצרים חוששים כי ישראל עושה הכול כדי לדחוף את הרצועה לזרועותיה של מצרים.
מצרים "שוברת את הראש", איך יוצאים מן המשבר מבלי להתעמת עם ארגון החמאס ותנועת "האחים המוסלמים" במצרים ומבלי להתעלם מעמדתו של אש"ף בנושא? למעשה מצרים מנסה ל"רבע את המעגל" וספק רב אם תצליח.
ארגון החמאס מתנגד לכך שמעבר רפיח יופעל על פי המתכונת הקודמת שהושגה בהסכם ב-2005, דהיינו שהאחריות הביטחונית תהייה בידי הרשות הפלסטינית ופקחים אירופיים כשלישראל זכות פיקוח על העוברים במעבר באמצעות מצלמות.
הרשות הפלסטינית מוכנה לוותר על הנוכחות האירופית במעבר אך איננה מוכנה שלחמאס תהיה דריסת רגל במעבר רפיח. נוכחות כזו תתפרש כמתן לגיטימציה לארגון החמאס ולהפיכה הצבאית שעשה בעזה לפני שבעה חודשים.
ישראל ממתינה לראות כיצד מתנהלים הצדדים השונים בסוגיה זו לפני שתודיע את עמדתה. האינטרס הישראלי הוא לעודד את החיבור בין הרצועה למצרים כדי להשלים את תהליך ההינתקות מן הרצועה.
המצרים מנהלים כעת מגעים עם כל הצדדים במגמה למצוא פיתרון מוסכם על כולם.
החמאס מנסה להוביל בעצמו מהלך של הינתקות מישראל ובאש"ף רואים כבר זהות אינטרסים בין ארגון החמאס וישראל בכל הקשור לעתיד הרצועה, ייתכן שהדבר נכון שכן החמאס רוצה להבטיח את המשך שלטונו ברצועה ולבסס אותו. אחמד יוסף, יועצו של איסמעיל הניה ראש ממשלת החמאס מציע כי ייפתח הגבול בין הרצועה למצרים לייבוא וייצוא ללא שום מעורבות ישראלית. ארגון החמאס רוצה לשלוט באופן עצמאי בכלכלה הפלסטינית ברצועה, הוא רוצה זיקה כלכלית למצרים ושמעבר רפיח יהפוך לשער לעולם הערבי והאסלאמי דרך מצרים. הוא מוכן גם להתנתק מהמטבע הישראלי - השקל, ולסחור רק בדולרים, דינרים או לירות מצריות. במקביל מבקש החמאס שמצרים תדאג לאספקה שוטפת של חשמל ודלק לתושבי הרצועה.
בישראל בודאי ישמחו להצעה הזו, אם תתגשם היא תהווה השלמה מוצלחת של תהליך ההינתקות מן הרצועה. באש"ף חוששים מאוד, מבחינתם יביא הדבר לביטול הסכם ה"מעבר הבטוח" בין הגדה והרצועה ודחייה ארוכת שנים של האפשרות להקים מדינה פלסטינית אחת בגדה המערבית וברצועה.
ארגון החמאס הצליח להוביל מהלך מתוחכם ועכשיו לאחר שטרף את הקלפים הוא מנסה לסדר אותם מחדש על פי האינטרסים שלו. נכון שאש"ף הוא הפרטנר של ישראל למשא ומתן אך חלק מהצעות החמאס הן בדיעבד לטובתה של ישראל. בימים האחרונים יש גם ירידה בכמות רקטות הקסאם שנורות מהרצועה לעבר ישראל וגם בסיכולים הממוקדים שעושה ישראל. כל הצדדים מגששים ומחפשים מוצא מהמצב שנוצר.
ישראל צריכה לעודד את ההינתקות של הרצועה ממנה והישענותה על מצרים. כבר הגיע הזמן לכך. ישראל צריכה להסיר מעליה את האחריות הכלכלית לגורלם של תושבי הרצועה. מעורבות מצרית בחיי היום יום של הרצועה וקשר הדוק בין ההנהגה המצרית להנהגת החמאס יכולים לשרת את ישראל. ארגון החמאס הוא "בעל הבית" ברצועה ומצרים יכולה להשפיע עליו לשמור על רגיעה ולהפסיק את ירי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה. הנוסחה של "שקט תמורת שקט" היא הגיונית וטובה לישראל אם ניתן להגיע אליה, לפחות לעת עתה, הדבר יאפשר לשקם את יישובי עוטף עזה. בטווח הרחוק יותר תצטרך ישראל לפעול כדי לשים קץ להתחמשות הצבאית הגוברת ברצועה. אם לא ייצא הדבר אל הפועל בעיקר בגלל התנגדות אש"ף לא תהייה לישראל ברירה והיא תאלץ לצאת למבצע צבאי רחב היקף ברצועה שיביא להתמוטטות שלטון החמאס. ארגון החמאס מבין זאת והוא מנסה למצוא פיתרונות אחרים שיאפשרו את המשך שלטונו ברצועה.

תמונה באדיבות Haitham Gabr

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר