יום חמישי, 24 בינואר 2008

"זאב,זאב"

אין צורך להיבהל מאיומיו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס להתפטר מתפקידו. מדובר בעוד "ספין" תקשורתי שנועד להפעיל לחץ על ישראל. הפלסטינים מתכננים "ספינים" תקשורתיים נוספים כדי לנגח את ישראל. הנשיא עבאס יישאר עוד זמן רב בתפקידו משיקולים פוליטיים וכלכליים

הפוליטיקאים הפלסטינים משתמשים ב"ספינים" תקשורתיים לא פחות מהפוליטיקאים הישראלים. מי שהתמחה בכך היה ראש אש"ף יאסר ערפאת אשר חדשות לבקרים היה מאיים כי אם לא יתקדם המשא ומתן עם ישראל הוא יתפטר מתפקידו ויעבור להתגורר בקהיר או לחלופין יתפטר וישמש רק כנשיא כבוד באש"ף.
עכשיו יש לנו "ספינר" חדש ושמו הנשיא מחמוד עבאס או כפי שאני נוהג לכנותו במאמריי "יאסר ערפאת מספר שתיים".
לפני חמישה ימים פרסם העיתון הפלסטיני "אל-קודס" היוצא לאור במזרח ירושלים ידיעה כי הנשיא הפלסטיני עבאס מאיים להתפטר ולהפסיק את השיחות עם ישראל במחאה על התוקפנות הישראלית ברצועת עזה והמשך ההתנחלויות בגדה המערבית. בידיעה דווח גם שעבאס אמר כי המצב הנוכחי הופך את המשא ומתן לאבסורד. נו, ומה קרה? האם עבאס התפטר? בוודאי שלא. המתנתי בסבלנות כמה ימים עד שסוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא" פירסמה הודעה בשמו של רפיק אל-חוסייני ראש לשכתו של הנשיא עבאס שאמר כי הנשיא עבאס אפילו לא בוחן את רעיון ההתפטרות מתפקידו וכי הוא דבק בהנהגת עמו ולא במשרתו. "הדאגה של עבאס היא להשיג את זכותו של העם הפלסטיני ונצחונו במסגרת העקרונות הפלסטינים "הדגיש אל-חוסייני. נו, אז אפשר להרגע, עוד יום כזה של מתח והייתי יורד למקלט מפחד מאיומיו של מחמוד עבאס.
הפלסטינים תוקפים את ישראל בשיטתיות על כל צעד ושעל. ברוב המקרים הביקורת שלהם לא מוצדקת ואפשר להתייחס אליה כתעמולה גרידא לפעמים הם גם צודקים כמו במקרה של הפסקת אספקת הדלק לרצועת עזה, אולם מנהיגיהם ובמיוחד הנשיא מחמוד עבאס אינם שונים מפוליטיקאים אחרים בעולם, גם הם משתמשים ב"ספינים" באמצעי התקשורת.
על פי מקורות פלסטינים בכירים הנהגת אש"ף ממתינה עכשיו לדו"ח של הגנרל האמריקני וויליאם פרייזר. הגנרל האמריקני מונה אחרי ועידת אנאפוליס לתפקיד חדש של מפקח על שני הצדדים כדי שיבצעו את השלב הראשון של תוכנית מפת הדרכים. בקרוב הוא אמור להעביר את מסקנותיו הראשונות מבדיקתו. ברשות הפלסטינית בטוחים שהדו"ח יהיה לטובתם וכי הוא יקבע שישראל לא עומדת בהתחיבויותיה על פי מפת הדרכים.
כלומר, בקרוב אנו אמורים לצפות ל "ספינים" פלסטינים נוספים. הרשות הפלסטינית לא תחמיץ שום הזדמנות לתקוף את ישראל ומדיניותה בשטחים.
בינתיים, עד לפרסום מסקנותיו של הגנרל פרייזר, מתכננים הפלסטינים "ספינים" אחרים בנושאים שונים כדי להבליט את מצוקתם. למשל אחד הרעיונות המתגבשים הוא שהרשות הפלסטינית תקרא פומבית למצרים לחבר את רצועת עזה לרשת החשמל המצרית או שהיא תארגן לחץ פומבי של הרחוב הפלסטיני שייקרא לה, באמצעות הפגנות ועצרות מחאה, להפסיק את המשא ומתן עם ישראל בגלל המצב ברצועת עזה.
בכל מקרה המשא ומתן בין צוותי המשא ומתן של שני הצדדים תקוע. הסיבה לקיפאון היא האירועים האחרונים ברצועת עזה וסיבות קואליציוניות פנימיות בתוך ישראל. הפרסום הצפוי של מסקנות הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד בשבוע הבא לא יקלו, בלשון המעטה, על התקדמות המשא ומתן על הסדר הקבע.
המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מאז הסכם אוסלו ידע הרבה עליות ומורדות לכן אסור להתרגש, זהו טבעו של משא ומתן במיוחד בנושאים כה רגישים וגורליים עבור שני העמים. לכן אנו צריכים לקחת נשימה עמוקה ולא להתרגש מהאיומים התקשורתיים של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. כמו הפוליטיקאים הישראלים גם עכוזו דבוק היטב לכיסאו. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון נהג לספר לעיתונאים על חיבתם של הפוליטיקאים הישראלים לכיסאם. הוא סיפר כי בכל פעם שרצו שרים בממשלתו לצאת לכמה דקות לשירותים במהלך ישיבת הממשלה הם היו נוטשים את כיסאם בפחד שמא כשיחזרו ימצאו בכיסא מישהו אחר. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אינו שונה מהם.
איומי ההתפטרות שלו הם שחוקים ובבחינת קריאות "זאב, זאב". אין שום סיכוי שמחמוד עבאס יתפטר מתפקידו. למרות חולשתו הפוליטית הוא זוכה לתהילת עולם כמנהיג פלסטיני רודף שלום שלא לדבר על האפשרויות הכלכליות הגלומות בתפקידו והמאפשרות לו "לגזור קופונים". רק לאחרונה פורסם כי בנו של עבאס הוא שותף בחברת הטלפונים הסלולריים "אל-ווטניה" וכי גורמים בלשכת ראש הממשלה מנסים לסייע לה להתחיל לפעול בשטחים.
לכן אפשר להתרווח בניחותא בכיסא. אין צורך לרדת למקלט מחמוד עבאס יישאר בתפקידו עוד זמן רב ככל שהדבר תלוי רק בו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר