יום רביעי, 23 בינואר 2008

?מדוע שונאים במערב את האסלאם

האחריות לשנאת המערב לאסלאם בשנים האחרונות מוטלת על ארגון אל-קאעדה. המוסלמים צריכים להקיא מתוכם את הארגון הנפשע הזה. אולם גם על המערב מוטלת האחריות להתנער מהדעות הקדומות נגד המוסלמים ולהלחם בתופעות הגזענות. צריך לעצור כבר עכשיו את מלחמת התרבויות לפני שתהפוך למלחמת דת עולמית בין המוסלמים לנוצרים והיהודים

לקראת הכינוס הכלכלי בדאבוס שבשוויץ הזמינו מארגני הכנס סקר על מצב היחסים בין המוסלמים למערב. תוצאות הסקר שעשה מכון "גאלופ" הראו נתונים מדאיגים ביותר על מצב היחסים בין האסלאם למערב כאשר כל צד סבור שהצד האחר לא מכבד את תרבותו. על פי הסקר האירופאים חשים באיום על תרבותם בגלל הגירת המוסלמים הרבים ליבשתם. מאידך, המוסלמים סבורים שגל הקריקטורות על הנביא מחמד בעיתונות האירופית נועד להשפיל את נביאם וכי התקשורת המערבית יוצרת זיקה בין המוסלמים לטרור. האירופים רואים בכעסם של המוסלמים על פרסום הקריקטורות על הנביא מחמד פגיעה בזכותם לחופש הביטוי.
מי שקורא נתונים אלה עלול לשקוע במרה שחורה, אני בחרתי דווקא להתעודד מראיונות שהעניק השבוע, עמר בן לאדן, בנו בן ה-26 של הטרוריסט מספר אחת בעולם אוסאמה בן לאדן, לרשת הטלוויזיה סי.אן.אן. ולסוכנות הידיעות האמריקנית איי.פי. בניגוד לאביו העביר עמר בן לאדן בראיונות אלה מסר של שלום עולמי. הוא הודיע על נכונותו להקים ביחד עם רעייתו הבריטית תנועה שתפיץ את השלום והפנה קריאה אל אביו לשנות את דרכיו. בן לאדן הצעיר קרא לאביו בשמו ובשם מוסלמים נוספים "למצוא דרך אחרת לעזור למוסלמים או להגשים את מטרותיו" והדגיש כי "אין זה טוב להפנות פצצות או נשק כלפי שום אדם". אכן, בהחלט דברים מעודדים.
בניגוד אולי לרבים אחרים אני סבור שדת האסלאם המקורית היא מתונה, אולם במשך השנים השתלטו עליה גורמים קיצוניים וגורמים פוליטיים שעיוותו את תוכנה המקורי והמסרים שלה. עמר בן לאדן מאשים את אמצעי התקשורת במערב כי הם אשמים בדבר מכיוון שהם מתארים את הערבים ובמיוחד את משפחת בן לאדן כטרוריסטיים, בנקודה זו אינני מסכים עימו.
הנה לפני כמה שבועות חווה העולם מעשה רצח מחריד, בנזיר בוטו מנהיגת האופוזיציה בפקיסטן נרצחה בידי מוסלמי קיצוני. האסלאם כידוע שולל פגיעה בנשים אך דבר זה לא מנע את רציחתה של בוטו. בראיון שהעניק מייקל היידן, ראש סוכנות הביון המרכזית הסי.איי.אי לעיתון "וושינגטון פוסט" הוא גילה כי מי שעומד מאחורי ההתנקשות בבוטו הם גורמים בארגון אל-קאעדה בשיתוף עם אחד ממנהיגי הטאליבאן בשם ביתאללה מחסוד.
מעבר לפגיעה בנשים עושים הגורמים האסלאמיים הקיצוניים ובראשם ארגון אל-קאעדה מעשים ללא הצדקה שאין בהם שום הגנה על המוסלמים או דת האסלאם המעוררים את חמת זעם המערב. לפני כחודש בוטל בגלל איומי אל-קאעדה מרוץ המכוניות והאופנועים המפורסם ה"ראלי דקאר". מה הקשר בין אירוע ספורט כזה להגנה על דת האסלאם? לא ברור.
מדוע שונאים במערב את האסלאם? זו בודאי שאלה שאפשר לכתוב עליה עשרות ספרים ומחקרים. אני אנסה להסביר בכמה מילים את התגברות השנאה בשנים האחרונות. מי שגרם לדעתי את הנזק הגדול ביותר לדת האסלאם ולמוסלמים הוא ארגון אל-קאעדה. פיגועי הטרור הקשים שעשה הארגון ברחבי העולם הביאו לכך שכל מוסלמי כמעט "נחשד" בהגיעו למערב בקשר לטרור. מספיק לראות את הבדיקות הביטחוניות בנמלי התעופה המרכזיים באירופה ובארה"ב כדי להבין את גודל ועוצמת הטראומה שעבר המערב בעקבות הפיגועים במגדלי התאומים בניו יורק.
הפיגועים האלה ב-11 בספטמבר היו נקודת המפנה של המערב ביחס לאסלאם. הנשיא בוש הכריז בעקבותיהם על מלחמה נגד הטרור אך בעיני רבים בעולם ובודאי שבעיני המוסלמים היא התפרשה כהכרזת מלחמה על האסלאם. זו הטעות של המערב וגם הטעות של המוסלמים. מלחמה זו צריכה להיות מכוונת רק נגד גורמי הטרור, לא רק הטרור האסלאמי אלא טרור בכלל. האחריות לאי ההבנה הזו מוטלת על שני הצדדים.
ארגון אל-קאעדה נוסד למעשה לפני 20 שנה לאחר שאוסאמה בן לאדן וחבריו המצריים הסתכסכו עם מורם הפלסטיני השיח' עבדאללה עזאם ועל פי מקורות מודיעין במערב הם גם אלה שחיסלו אותו. הארגון הזה שינה מהר מאוד את מטרותיו וממלחמה בכיבוש הסובייטי באפגניסטאן הוא הגדיר לעצמו מטרות חדשות של "הגנה על המוסלמים" או על "הנדכאים ". לאט לאט צצו מטרות חדשות של הארגון שהפחידו את המערב כמו "הקמת ח'ליפות אסלאמית" ו"מלחמה בכופרים הנוצרים והיהודים בכל מקום".
ארגון אל-קאעדה הקים גם שלוחות במדינות מוסלמיות שונות, כמו עיראק תוניסיה ואלג'יריה, שלא היססו להצהיר כי בכוונתן להשתלט על מדינות אלה.
איך לא יפחד המערב מהמוסלמים כשגם המוסלמים המתונים מפחדים ממנו, כשארגון אל-קאעדה משתמש בנשים, נכים וזקנים לצורך ביצוע פיגועי התאבדות? הארגון גם גייס אירופאים ואמריקנים שהתאסלמו לצורך ביצוע מטרותיו ועל פי דיווחים של סוכנויות המודיעין המערביות החל לגייס באחרונה גם בעלי עבר פלילי וחסרי השכלה לצורך פיגועים בעיקר במדינות צפון אפריקה. מדובר בתמנון של טרור אסלאמי קיצוני ההולך ומתפשט ושולח זרועותיו לחלקים שונים של העולם.
לכן זה היה מעודד לשמוע את דבריו של מוסלמי כמו עמר בן לאדן, בנו של סמל הטרור העולמי, מדבר על שלום עולמי, מתנער ממעשי אביו וקורא לו לשנות את דרכיו.
שני הצדדים צריכים עכשיו לפעול לקרוב הלבבות. המערב צריך לגנות את תופעת הדעות הקדומות נגד המוסלמים ולשמור על זכויותיהם הדמוקרטיות בכל מקום. המערב צריך להלחם בתופעות הגזענות ולגלות רגישות כלפי דת האסלאם , לתת לה את היחס השווה שניתן לכל הדתות ולאפשר למאמיניה את חופש הפולחן.
המוסלמים מצידם צריכים להקיא מתוכם את ארגון אל-קאעדה, להלחם בו בחורמה ולשתף פעולה עם המערב כדי למגר את התופעה החמורה והנפשעת הזו מעל פני האדמה.
כן, יש עוד תקווה, אפשר לשפר את היחסים בין המערב לאסלאם. מדובר בצורך בעבודה קשה של שני הצדדים אבל האלטרנטיבה היא נוראה. מלחמת התרבויות עלולה לגלוש גם למלחמת דת בין מוסלמים לנוצרים ויהודים. מלחמה שתתפשט בכל רחבי הגלובוס כאש בשדות קוצים. אין לכך שום הצדקה כולנו מאמינים באל אחד ובאותם המקורות הדתיים והרוחניים. חייבים לעצור זאת עכשיו לפני שיהיה מאוחר מידי.

צילום באדיבות CNN

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר