יום חמישי, 17 בינואר 2008

?האם תוקם הנהגה חלופית לאש"ף

בתנועת הפת"ח חוששים ש"ועידת דמשק" שתתכנס בשבוע הבא תקרא להקמת הנהגה חלופית לעם הפלסטיני במקום אש"ף. הנשיא מחמוד עבאס מנסה להחיות את פעילות המועצה המרכזית של אש"ף כדי
לסכל את מזימותיה של תנועת החמאס. ישראל יכולה לסייע לנשיא הפלסטיני אולם עליו לגלות מנהיגות ולפעול ביתר שאת בתוך הזירה הפוליטית הפנימית בשטחים להשגת מטרותיו.

המועצה המרכזית של אש"ף התכנסה לפני כמה ימים ברמאללה בראשותו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וקיבלה שורה של החלטות.
בין היתר קבעה המועצה בהחלטותיה כי כינוס "ועידת דמשק" ביוזמת ארגון החמאס ב-23 בינואר מהווה פגיעה באש"ף ובלגיטימיות של העם הפלסטיני. בארגון הפת"ח חוששים כי הועידה בדמשק שמאחוריה עומדת איראן נועדה לסלול את הדרך להקמת " אש"ף חלופי" בראשותו של ח'אלד משעל ראש הלשכה המדינית של החמאס. בפת"ח רואים בצעד זה ניסיון לטרפד כל הסכם מדיני שעשוי לצמוח מהמשא ומתן על הסדר הקבע המתנהל כעת בין ישראל לרשות הפלסטינית.
"ועידת דמשק" הייתה אמורה להתכנס בחודש נובמבר האחרון לפני כינוס "ועידת אנאפוליס" אך סוריה פעלה לדחייתה בגלל השתתפותה ב"ועידת אנאפוליס". עתה,כשהתברר לסורים כי התהליך המדיני לא יעסוק בחזרת רמת הגולן לידיהם,כפי שקיוו,הם אפשרו לארגון החמאס לכנס את "ועידת דמשק".
מעמדו של אש"ף נחלש רבות בשנים האחרונות מאז הקמתה של הרשות הפלסטינית לאחר הסכם אוסלו והסתלקותו של יאסר ערפאת מהמפה הפוליטית הפלסטינית.אש"ף שהיה הגוף הרשמי האחראי ל "בעייה הלאומית הפלסטינית והעם הפלסטיני" נמצא במצב של שיתוק כמעט מוחלט מאז ניצחון החמאס בבחירות לפרלמנט בינואר 2006 ובמיוחד מאז ההשתלטות הצבאית של החמאס על רצועת עזה לפני שבעה חודשים.המאבק בין הפת"ח לחמאס הביא לשיתוק רוב המוסדות של העם הפלסטיני. המועצה המחוקקת הפלסטינית(פרלמנט) חדלה מלתפקד בגלל המאבק הזה ובעקבות העובדה שישראל עצרה מספר רב של חברי פרלמנט מתנועת החמאס לאחר חטיפתו של החייל גלעד שליט. בשטח קמו שתי ממשלות האחת ברמאללה והשנייה בעזה המנהלות מדיניות שונה.הנשיא מחמוד עבאס מתקשה לכנס את המועצה הלאומית הפלסטינית(מל"פ) שהיא הפרלמנט של כל העם הפלסטיני בשטחים ובפזורה ולכן הוא פועל בשבועות האחרונים להחיות את פעילותה של המועצה המרכזית של אש"ף המונה כמאה חברים שרובם שוהים בשטחים. הכוונה היא להפוך אותה לגוף פעיל ומייצג של העם הפלסטיני עד לקיום בחירות לנשיאות ולפרלמנט. כינוס "ועידת דמשק" הלחיץ את הנשיא עבאס והוא חושש כי הפעילות המדינית של החמאס תכבול את ידיו בכל הקשור למשא ומתן עם ישראל.הוא זקוק למוסדות אש"ף שייתנו לו את הגיבוי המדיני להתקדם במשא ומתן והמועצה המרכזית של אש"ף נראית לו כרגע כגוף המתאים ביותר למשימה. ארגון החמאס הזמין ל"ועידת דמשק" את כל הפלגים הפלסטינים כולל את ארגון הפת"ח והנשיא עבאס בניסיון להפגין "אחריות לאומית" ורצון ליצור את התדמית כי הוא מוביל את הנהגת העם הפלסטיני.כל הפלגים החברים באש"ף הודיעו כי לא ישתתפו בכינוס, הם אינם רוצים ליפול למלכודת שהכין עבורם ח'אלד משעל. תושבי השטחים עוקבים בדאגה רבה אחר המאבק בין הפת"ח לחמאס. הם מודאגים מהשמועות כי בכוונת החמאס להקים ארגון חלופי לאש"ף. התחושה ברחוב הפלסטיני היא אכן שאש"ף המקורי כמעט ונעלם אולם בעיני רוב הפלסטינים האוייב העיקרי הוא ישראל ולא החמאס או הפת"ח. התחושה ברחוב היא כי המרוויחות העיקריות מהמאבק הזה הן ארצות הברית וישראל.
היכן נמצאת ישראל בכל המאבק הזה? רשמית אומרת ישראל כי איננה מתערבת בעניינים הפנימיים של הפלסטינים אך ברור כי היא תומכת נחרצות בארגון הפת"ח בראשותו של הנשיא עבאס .סבורני כי אין מה למהר ולהספיד את אש"ף וכי צריך להמתין ולראות כיצד יתפתחו הדברים.עדיין לא ברור אם אכן יעז ח'אלד משעל להכריז ב"ועידת דמשק " על הקמת הנהגה חלופית לאש"ף או שמדובר ב"סערה בכוס מים". אין כל ודאות ש"ועידת דמשק" אכן תכריע את המאבק בין שתי התנועות ולהערכתי המאבק הזה יימשך עוד זמן רב. בינתיים נראה בשטח פעילות מוגברת של המועצה המרכזית של אש"ף.ישראל צריכה להקל על מחמוד עבאס ולאפשר את הגעתם של כל חברי המועצה לדיונים שיתקיימו ברמאללה.ישראל חתמה על הסכם אוסלו עם אש"ף וזהו הגוף הרשמי שיש לנהל עימו משא ומתן. השאר נתון כבר ליכולתו של הנשיא מחמוד עבאס לטפח את הגוף הזה וליצור את"התדמית המובילה" הנדרשת למועצה המרכזית של אש"ף.אם יצליח בכך הוא ישפר גם את תדמיתו בעיני בני עמו. למחמוד עבאס יש הרבה עבודה בזירה הפוליטית הפנימית הפלסטינית,עליו להפשיל שרוולים ולגשת למלאכה במקום להתלונן כל הזמן על מדיניותה של ישראל. הוא צריך לעשות את "העבודה השחורה" ולא רק לשבת ולצפות שהקהילה הבינלאומית תוציא עבורו את הערמונים מן האש.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר