יום ראשון, 13 בינואר 2008

החמאס בלחץ

תנועת החמאס חוששת כי ביקורו של הנשיא בוש באיזור יביא להאצת המהלכים המדיניים וכי יופעל עליה לחץ להחזיר את השלטון ברצועת עזה לידיו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. התנועה נערכת למתקפה מדינית על הרשות הפלסטינית ובוחנת דרכים שונות ובכלל זה חידוש הפיגועים בתוך ישראל כדי לסכל כול התקדמות מדינית

ביקורו של הנשיא בוש בישראל הכניס ללחץ את תנועת החמאס אשר נזעקה לארגן בדמשק ועידה ב-23 בינואר תחת הכותרת "הדבקות בזכויות הלאומיות של העם הערבי הפלסטיני". לוועידה הוזמנו כל הפלגים הפלסטינים כולל תנועת הפת"ח והנשיא מחמוד עבאס. מארגני הועידה טוענים כי הנשיא עבאס יכול להיעזר בעצם כינוסה כדי לחזק את עמדותיו בנושאי ירושלים ו"זכות השיבה" וכי מדובר בסך הכול באותו כינוס שהיה אמור להתכנס במקביל לועידת אנאפוליס אך נדחה בגלל השתתפותה של סוריה בוועידה. לכינוס הוזמנו גם כל שגרירי האיחוד האירופי ושגרירי מדינות ערב המוצבים בדמשק.
תנועת החמאס מודאגת מהמעורבות האמריקנית ההולכת וגוברת בתהליך המדיני בחודשים הקרובים דבר שעלול לדחוק אותה לפינה ולהצר את מרחב התמרון המדיני שלה. תנועת החמאס חוששת מלחץ שיפעילו עליה מדינות ערב למסור את השלטון ברצועת עזה בחזרה לידיו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. הנשיא בוש הבהיר במהלך ביקורו במזרח התיכון כי כול הסכם בין ישראל לרשות הפלסטינית מחייב שליטה מחודשת של הנשיא עבאס ברצועת עזה אחרת לא יהיה ניתן ליישמו כל עוד החמאס בשלטון.
מהי הפעילות האמריקנית המוגברת שתנועת החמאס כה חוששת ממנה? ובכן הנשיא האמריקני בוש אמור להגיע לפחות פעם אחת נוספת לישראל לרגל חגיגות שנת השישים (בחודש מאי) וכדי לקדם את המשא ומתן בין שני הצדדים. שרת החוץ קונדליסה רייס תגיע בקרוב לביקור נוסף בישראל כדי ליישם את ההבנות שהושגו בביקור בוש באיזור והיא אמורה ל"תחזק" את המשא ומתן בין שני הצדדים עד לביקור הבא של הנשיא בארץ. בינתיים יפעלו בארץ שלושה גנרלים אמריקנים שונים: בעוד כשבועיים יגיע לישראל הגנרל וויליאם פרייזר שתפקידו לבדוק את יישום השלב הראשון של מפת הדרכים על ידי הצדדים. הגנרל ג'יימס ג'ונס יטפל בנושאי הביטחון הקשורים למשא ומתן על הסדר הקבע כמו המרחב האווירי של המדינה הפלסטינית העתידית וגבולותיה והגנרל קית' דייטון שכבר שוהה בישראל יותר משנה ימשיך לטפל באימון וחיזוק מנגנוני הביטחון הפלסטינים. הממשל הקצה לשם כך סכום של 86 מיליון דולר.
הפעילות האמריקנית המוגברת מעוררת את זעם החמאס. פעילים חמושים של הארגון תקפו פעמיים, בסוף השבוע שעבר, את בית הספר האמריקני בבית לאהיא ברצועת עזה וגרמו נזקים כבדים לרכוש, מדובר במוסד האמריקני היחיד ברצועה. בתנועת החמאס חוששים שנחישותו של הנשיא בוש להשיג הסכם בצירוף חולשתם הפוליטית של ראש הממשלה אולמרט והנשיא מחמוד עבאס ימריצו את השלושה להשיג הסכם כלשהו שגם אם יקשה עליהם לממשו הרי שהוא יהווה בעייה פוליטית קשה ביותר לחמאס העלולה להפחית הרבה מכוחו ומהלגיטימיות שלו ברחוב הפלסטיני.
על פי גורמים מדיניים בכירים בירושלים ישראל שואפת להגיע ל"הסכם מדף" בסוגיות העיקריות של הסדר הקבע שניתן יהיה ליישמו בעתיד לאחר שייתחזק מעמדו של הנשיא מחמוד עבאס. הפלסטינים מצידם שואפים להגיע עם ישראל ל"הסכם מסגרת" על כול הסוגיות של הסדר הקבע.
בכול מקרה, כול התקדמות במשא ומתן בין שני הצדדים היא לרעתה של תנועת החמאס. הנשיא מחמוד עבאס מודע ללחץ שבו נתונה תנועת החמאס ולכן הוא דבק בעמדתו כי על החמאס לסגת מכל העמדות שכבש ברצועת עזה ולהחזיר את השלטון לידיו.
סביר להניח שתנועת החמאס תגביר כעת את התקפותיה על הרשות הפלסטינית ותנסה לחשק אותה במשא ומתן מול ישראל כדי שלא תסכים לוויתורים. גורמים בכירים בתנועת החמאס מעריכים כי בידודה המדיני של התנועה עלול לדחוף אותה גם לחידוש פיגועי הטרור בתוך ישראל. צריך לקחת בחשבון כי תנועת החמאס לא תוותר בנקל על שלטונה ברצועת עזה שאותו השיגה בעמל רב. בסיכומו של דבר ברור כי כול התקדמות מדינית תגביר את הטרור של הגורמים הקיצוניים שירצו לסכל אותה בכל מחיר. על הקברניטים בישראל לקחת זאת בחשבון, ישראל עלולה להיקלע לתקופה קשה של פיגועים מצד גורמי הסירוב הפלסטינים, ניסיון העבר מוכיח כי קשה מאוד להתקדם בתהליך המדיני כשדמם של אזרחי ישראל ניגר ברחובות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר