יום שישי, 11 בינואר 2008

?מדוע לא פקד בוש את קברו של ערפאת

יש לברך את הנשיא בוש על כך שנמנע לפקוד את קברו של יאסר ערפאת בעת שביקר ברמאללה. הנשיא האמריקני ביקש בצעד זה להעביר לפלסטינים את המסר כי עליהם להתרחק מדרך הטרור ולהתרכז בדרך הדיאלוג והמשא ומתן כדי לממש את חזון הקמת המדינה הפלסטינית, עכשיו נותר רק לקוות שההנהגה הפלסטינית אכן תפנים את המסר הזה ותיישמו

שני אירועים המאפיינים את ביקורו של הנשיא בוש ברמאללה פגעו בכבוד הלאומי של הפלסטינים המזדהים עם אש"ף, האחד הוא העובדה כי בעת ביקור בוש במוקטעה לא נוגן ההמנון הפלסטיני בנימוק של מזג אוויר קר וגשום המקשה על קיום טקס רשמי והשני סירובו של הנשיא בוש לבקר את קברו של יאסר ערפאת כפי שנוהגים לעשות כל ראשי המדינות הזרות הבאים לבקר את הנשיא עבאס ברמאללה. רבים מהפלסטינים נפגעו מכך אך אמצעי התקשורת הרשמיים של הרשות נמנעו מלדווח על כך בהרחבה כדי שלא להרגיז את הנשיא האמריקני, הרשות הפלסטינית מוכנה "לבלוע את הצפרדעים" האלה ולו רק כדי שהנשיא בוש יקדם את המשא ומתן על הסדר הקבע. פעילים של ארגון הפת"ח בבית לחם סירבו להשלים עם העלבון הזה, הם תלו תמונות גדולות של יאסר ערפאת בעיר, בזמן שהנשיא האמריקני ביקר שם ואף הפגינו בקריאות, ערפאת הוא בליבנו" ו"אמריקה היא ראש הנחש".
הנשיא בוש בחר להתעלם מיאסר ערפאת ולהשקיע את תשומת ליבו ביורשו בתפקיד הנשיא מחמוד עבאס. השינוי בגישתו של הנשיא בוש ליאסר ערפאת נבע בזמנו מפרשת ספינת הנשק "קארין איי", יאסר ערפאת שיגר מכתב לבוש שבו הכחיש שידע על ספינת הנשק הזו בזמן שלארצות הברית היו כבר הוכחות מודיעיניות מוצקות הקושרות אותו להברחה. הנשיא בוש השתכנע בהדרגה בכך שערפאת הוא טרוריסט, תרמו לכך דיווחיו של הגנרל זיני שתיאר את ערפאת בדו"חות שלו כ"ראש מאפיה" העוסק בטרור וכן לחציו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. הנשיא בוש סירב לתת לשרון "אור ירוק" לפגוע פיזית בערפאת, הוא הציע להסתפק בריתוקו למוקטעה. שרון נאלץ להיכנע לתכתיב אך בשלב מסויים כשגבר והתעצם הטרור הוא הודיע לנשיא בוש כי הוא רואה את עצמו משוחרר מההבטחה שנתן לו שלא לפגוע בערפאת. ההמשך ידוע... ערפאת הלך לעולמו בנסיבות מיסתוריות ועד היום טוענים רבים בקרב הפלסטינים כי ישראל חיסלה אותו באישורה של ארצות הברית, ישראל כמובן מכחישה. יש לראות בהימנעותו של הנשיא בוש מלבקר בקבר ערפאת ולהניח שם זר פרחים את התיעוב הרב שהוא רוחש למנהיגי הטרור שהתחזק בקרבו בהתקפה האכזרית של ארגון אל-קאעדה על מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2002. בעקבות הפיגוע הזה גילה הנשיא בוש גם הבנה גדולה יותר למלחמה של ישראל בטרור שיזם יאסר ערפאת באמצעות נאמנו מרוואן ברגותי. יש להניח כי בוש רצה לאותת בצעד הזה לבני העם הפלסטיני כי הוא מסתייג מדרך הטרור כדרך לגיטימית במאבק לשחרור לאומי והשגת הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית וכי עליהם להתרכז בדרך של דיאלוג ומשא ומתן ולזנוח את האלימות. על כך יש לברך את הנשיא בוש. אני בטוח שהוא לא רצה להשפיל את מארחיו או לפגוע בכבודם, זו הייתה דרכו להעביר את המסר שלו כשלב בדרך לממש את חזונו להקמת מדינה פלסטינית לצידה של מדינת ישראל.
ערפאת אהב לדבר בכפל לשון, הוא העביר מסרים סותרים על טרור ושלום, העניק משמעויות ופרשנויות חדשות למילה ג'האד ועשה הכל כדי להצדיק את דרך האלימות נגד ישראל, הוא הסכים להסכם אוסלו אך ראה בו רק אמצעי להונות את ישראל והפך אותו ל"סוס טרוייאני" כדי להעביר לשטחי יהודה, שומרון ועזה את לוחמיו החמושים שהפכו בהדרגה את השטחים לבסיסי טרור בדיוק כפי שעשה בשעתו בלבנון.
הנשיא בוש הבין זאת באיחור, לאחר שגל הטרור כבר שטף את ישראל בעקבות כישלון פסגת קמפ דיויד, ערפאת הוליך שולל את הנשיא קלינטון אך בסופו של דבר נחשף בפני הנשיא בוש. ערפאת התהפך בודאי בקברו בעת שהנשיא בוש התעלם ממנו וצעד היישר אל לשכתו של מחמוד עבאס במוקטעה ברמאללה. מה שדרוש עכשיו הוא שההנהגה הפלסטינית הנוכחית תפנים את המסר ששיגר לה הנשיא בוש בצעד ההפגנתי הזה. עליה להבין את חשיבות הפסקת הטרור, לא רק הימנעות ממנו אלא גם מלחמה נחרצת בו. ספק רב אם הדבר הזה יקרה. נכון שהנשיא מחמוד עבאס מקפיד לגנות את הטרור האלימות אך למעשה מדובר ב"מס שפתיים". בפועל הוא ממשיך במדיניות ה"דלת המסתובבת" שהמציא יאסר ערפאת לשחרור מחבלים ואיננו נלחם בתשתית הטרור. המשך המדיניות הזו מחבל במימוש חזונו של הנשיא בוש, החזון שהפלסטינים כה אוהבים ורוצים בהתגשמותו המהירה בתוך שנה. המשך ההליכה בדרך הטרור לא יביא אותם ליעד הזה. סטיב הדלי, היועץ לביטחון לאומי העריך כי הנשיא בוש יבקר בישראל והשטחים הפלסטינים פעם נוספת לפני תום כהונתו, לצערי, אני סבור שהנשיא בוש יצטרך למצוא עוד דרך להעביר לפלסטינים בביקורו הבא את הסתייגותו מדרך הטרור והאלימות כפי שעשה בביקורו הנוכחית כשנמנע מלפקוד את קברו של הטרוריסט יאסר ערפאת.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר