יום חמישי, 10 בינואר 2008

ביקור פרידה

ביקורו של הנשיא בוש במזרח התיכון הוא ביקור פרידה, בארצות הברית הוא נחשב כבר ל"ברווז צולע" וספק רב אם יצליח לגרום לשינוי כיוון מהותי בסכסוך הישראלי פלסטיני.הפלסטינים רואים בביקורו מבחן אמינות של מדיניות ארצות הברית כלפיהם והזדמנות אחרונה לקדם הסדר קבע ואילו בישראל רואים בביקור הזדמנות להשפיע על הנשיא לתקוף צבאית את איראן,לשני הצדדים צפויה אכזבה

הביקור הקודם של הנשיא האמריקני בשטחים הפלסטינים היה לפני עשר שנים כשהנשיא ביל קלינטון הגיע לישראל כדי לנסות ולקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. קלינטון חנך ביחד עם יאסר ערפאת את שדה התעופה בעזה, הדליק נר בכנסיית המולד בבית לחם והשתתף גם בטקס ביטול האמנה הפלסטינית במועצה המרכזית של אש"ף שהתקיים בעזה. הייתה זו הצגה לתפארת אולם מאז אותו הביקור היחסים בין שני העמים רק החריפו. המשא ומתן על הסדר הקבע בועידת קמפ דיויד נכשל ויאסר ערפאת פתח בספטמבר 2000 באינתיפאדת הדמים המכונה "אינתיפאדת אל-אקצא". עכשיו נשואות עיני הפלסטינים ועיני הערבים במזרח התיכון אל ביקורו הראשון ,כנשיא, של ג'ורג' בוש במזרח התיכון. ביקורו של הנשיא בוש באיזור נתפס בעיני הערבים כמבחן חשוב לאמינות האמריקנית. הערבים מאשימים את ארצות הברית מזה עשרות שנים במדיניות חד צדדית במזרח התיכון לטובתה של ישראל.
הפלסטינים התעודדו קמעא בשנה האחרונה בעקבות חזון בוש על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית ובעיקר בשל יוזמתו לכנס את ועידת אנאפוליס ששברה את הקיפאון שנמשך שבע שנים במשא ומתן על הסדר הקבע בין שני הצדדים. הציפייה שלהם מהנשיא בוש היא שהוא יפעל במלוא המרץ להפסקה מוחלטת של ההתנחלויות של ישראל בשטחים. הפלסטינים חשים שהם מאבדים זמן יקר בדרך להסדר מדיני, תהליך איבוד הזמן החל מבחינתם לאחר רצח יצחק רבין ונמשך עד עצם היום הזה. הם מצפים שהנשיא בוש יטפל במהלך ביקורו במזרח התיכון גם בבעיותיהם היומיומיות,המחסומים, הסגר,המצב הכלכלי הרעוע,האבטלה ועוד.
לפני עשר שנים יכול היה נשיא אמריקני לבקר באופן חופשי בגדה המערבית ורצועת עזה,היום בגלל שלטון החמאס ברצועה מוגבל ביקורו של הנשיא האמריקני רק לאיזור יהודה ושומרון, מעניין היכן יוכל הנשיא האמריקני לבקר בעוד עשר שנים. תהליך אנאפוליס שיזם הנשיא בוש הוא עבור הפלסטינים "תהליך ההזדמנות האחרונה" הם נאחזים בביקורו של הנשיא האמריקני בשטחים כטובע הנאחז בקש בתוך המים הסוערים.
ומה חושבים שאר הערבים? הנשיא בוש נכשל בתקופת כהונתו ביישום רעיון הדמוקרטיזציה במדינות ערב. הבחירות בעיראק ,עליית החמאס בבחירות בשטחים, התגברות האסלאם הקיצוני במדינות ערב ,התעצמות איראן וכשלון מלחמת לבנון השנייה הרסו לחלוטין את תדמיתו של הנשיא בוש בעיני הערבים. במדינות ערב סבורים רוב התושבים כי אין לערבים שום רווח מביקורו של בוש במזרח התיכון מכיוון שהוא מוטה לחלוטין לטובתה של ישראל. מבחינת הערבים הנשיא בוש מבקש במהלך ביקורו לחפות על כישלונו המחפיר בעיראק ולמצוא כוחות נוספים שיצטרפו לקואליציה שלו נגד איראן.
למה בכל זאת מצפים הערבים מהביקור? הם רואים בו הזדמנות אחרונה של בוש לקדם את ההסדר בין ישראל לפלסטינים על בסיס יוזמת השלום הערבית, הציפייה שלהם היא מפוכחת, הנשיא בוש לא יצליח להשיג הסדר בין שני הצדדים עד תום כהונתו אך בהחלט יהיה זה הישג חשוב אם יצליח לקדם את ההסדר בזמן שנותר לו בבית הלבן.
במהלך ביקורו במדינות המפרץ ידון בוש עם מנהיגי המדינות האלה בסכנה האיראנית. הוא ישמע מהם כי אינם מעוניינים בהתקפה צבאית אמריקנית שכן התקפה כזו תסכן אותם.הם יעדכנו אותו כי נפגשו באחרונה עם נשיא איראן אחמדינג'אד וכי יש הפשרה במתיחות באיזור המפרץ בעקבות פרסום דו"ח המודיעין האמריקני האחרון.
ובאשר לנורמליזציה עם ישראל,למנהיגי מדינות המפרץ היה די בהשתתפות בועידת אנאפוליס,הם יאמרו לבוש כי הכדור הוא במגרש הישראלי ועל ישראל לבוא לקראת הפלסטינים.
מבחינתה של ישראל ביקור בוש היווה הזדמנות פז לנסות ולשכנע את הנשיא כי מסקנות דו"ח המודיעין האמריקני האחרון הן מוטעות וכי עליו לצאת לפעולה צבאית נגד איראן.בוש גילה הבנה לעמדה הישראלית אך גם בישראל יודעים כי ידיו כבולות וכי ראשי קהיליית המודיעין האמריקנית הצליחו לחשק את הנשיא בוש בדו"ח שפרסמו.התקפה צבאית אמריקנית על מתקני הגרעין של איראן כבר לא תהיה בתקופתו של הנשיא בוש.
באשר לערוץ הפלסטיני הנשיא בוש הבין כי ראש הממשלה אולמרט ושרת החוץ ליבני נחושים להגיע ל"הסכם מדף" עם הנשיא הפלסטיני עבאס על הסדר הקבע.הם רואים בהסכם כזה מצע מדיני עתידי שעל בסיסו יכולה מפקדת קדימה לנצח בבחירות.לעומתם שר הביטחון ברק מסוייג וסקפטי, הוא כבר היה ב"סרט" הזה עם מחמוד עבאס,לפני שבע שנים, בועידה בקמפ דיויד.
שמונה ימים יבלה הנשיא בוש במזרח התיכון, הביקור שהתחיל בקול תרועה רמה יסתיים בקרוב בקול ענות חלושה.עוד כמה ימים יתחילו הערבים לשאול את עצמם:נו,מה קרה? מה השתנה? התשובה ידועה,שום דבר לא השתנה בעקבות ביקורו של בוש ושום דבר גם לא ישתנה.לסכסוך הישראלי ערבי הנובע מהסכסוך הישראלי פלסטיני יש כללים משלו.שום ביקור של נשיא אמריקני לא יכול לשנות את כללי המשחק.הסיבה היא פשוטה,שני השחקנים הראשיים אינם בנויים ואינם בשלים לשינוי ול"ויתורים כואבים" כפי שאהב לנסח זאת ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.לכן, ביקורו של הנשיא בוש הוא בסך הכול ביקור פרידה. בארצות הברית כבר נמצא הנשיא בוש על מסלול של "ברווז צולע", האמריקנים נושאים עיניהם אל נשיא חדש ואינם מתעניינים במיוחד במדיניותו של בוש במזרח התיכון,גם להם ברור כי קלושים הסיכויים שג'ורג' בוש יצליח לשנות משהו,עד סוף כהונתו, בסכסוך המזרח תיכוני.
הנשיא בוש ידע זאת היטב לפני שיצא למזרח התיכון אבל בכל זאת היה שווה לו לנסות.זאת ועוד במזרח התיכון יש דברים מעניינים נוספים לראות מלבד הסכסוך הישראלי פלסטיני, דברים שבהחלט צריך להספיק ולהכיר לפני שעוזבים את הבית הלבן.

צילום באדיבות לע"מ

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר