יום שלישי, 1 בינואר 2008

ביקור בוש והסכנה האיראנית

דו"ח המודיעין האמריקני על איראן דווקא ממחיש כי לאיראן היו ויש כוונות לייצר פצצה גרעינית. ישראל צריכה לנצל את ביקורו של הנשיא בוש בארץ כדי לקבל ממנו "אור ירוק" לתקוף את המתקנים הגרעינים של איראן. ישראל לא יכולה להתעלם מהיווצרותו של איום חדש על קיומו של העם היהודי, לראשונה מאז השואה

הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש יגיע בקרוב לביקור בישראל שמטרתו העיקרית היא לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על הסדר הקבע אך מבחינתה של ישראל נושא הסכנה האיראנית אינו חשוב פחות והדרג המדיני ישוב ויעלה אותו בשיחות עם הנשיא. ראשי קהיליית המודיעין הישראלית ביקרו באחרונה בוושינגטון בניסיון לשכנע את ראשי המודיעין האמריקנים כי טעו במסקנותיהם שפורסמו בדו"ח המיוחד כי איראן הקפיאה את מאמציה להשיג נשק גרעיני. אולם נראה שעד כה לא נשאו מאמצי השכנוע של ישראל פרי. הנקודה העיקרית שבמחלוקת היא איך מפרשים את העובדה המרכזית בדו"ח האמריקני כי איראן הקפיאה את הפרוייקט הצבאי שלה לייצור פצצה גרעינית ב-1993. גם אם אכן העובדה הזו נכונה הרי שהיא ממחישה יותר מכל כי לאיראן היו ויש שאיפות להשיג יכולות גרעיניות צבאיות. זאת ועוד, הרי אפשר להפשיר את ההקפאה ולחדש את הפרוייקט הצבאי בכל רגע, הסכנה לא חלפה. נקודה נוספת שהיא חשובה מאוד במחלוקת על כוונותיה של איראן הינה תהליך העשרת האורניום שבו עוסקת איראן באינטנסיביות. השגת יכולת גרעינית לצרכי שלום איננה מחייבת תהליך של העשרת אורניום, והרי איראן טוענת שמדובר בגרעין לצרכי שלום. לדברי המומחים מי שעוסק בהעשרת אורניום רוצה לייצר בעתיד פצצת אטום. רוב המדינות רוכשות את הדלק הגרעיני שלהן בשוק העולמי הנתון לפיקוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית. לאיראן אין כורים גרעיניים מלבד הכור בבושהר, יש לה הסכם לעשר שנים עם רוסיה לאספקת דלק גרעיני עבור הכור הזה לכן אם אכן כוונותיה לשלום איננה צריכה את כל המתקנים להעשרת אורניום.
נקודות נוספות שצריכות לעורר דאגה הן חוסר שיתוף הפעולה של איראן עם הסוכנות לאנרגיה אטומית והפרת ההחלטות הבינלאומיות של האו"ם מצידה של איראן. האיראנים מסרבים עד כה לספק מידע לסוכנות לאנרגיה אטומית לגבי פעולותיהם הנוכחיות בתחום הגרעין והטכניקות שבהן הם משתמשים, הם גם לא מאפשרים גישה חופשית לפקחים של הסוכנות להגיע לכל אתרי הגרעין שלהם ולוודא כי אכן מדובר בפרוייקטים לצרכי שלום.
הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש יודע היטב את הדברים האלה. הוא ישמע בפגישותיו בישראל כי הדו"ח שהכינו ראשי קהיליית המודיעין שלו דווקא מאשר את חששותיה של ישראל לגבי הפעילות הגרעינית האיראנית וכי אין מדובר בדו"ח מרגיע מבחינתה של ישראל ההיפך הוא הנכון. לראשונה מאז השואה הולכת ומתהווה סכנה חדשה המאיימת פעם נוספת על קיומו של העם היהודי בדמות פצצת אטום איראנית. חשוב שבהסברים שיינתנו לנשיא בוש בזמן ביקורו בישראל יודגשו גם נקודות נוספות הקשורות לאיראן שהפכה למעצמה איזורית במזרח התיכון. העובדה שהיא עומדת בראש "ציר הרשע" ופועלת להכשלת "תהליך אנאפוליס". איראן גם לא מקבלת את הפיתרון המקובל על שאר אומות העולם על בסיס של שתי מדינות לשני עמים ורוצה בהשמדתה של מדינת ישראל. נשיאה אחמדינג'אד גם לא מהסס להכחיש את השואה בכל הזדמנות. ישראל צריכה לנצל את ביקורו של הנשיא בוש הנחשב לידיד גדול שלנו כדי להסביר לו כי לא תשלים בשום פנים ואופן עם התחמשותה של איראן בפצצה גרעינית. על הדרג המדיני לנסות ולקבל מהנשיא האמריקני "אור ירוק" לפעולה ישראלית נגד המתקנים הגרעינים האיראנים אם אין ביכולתו של הנשיא להבטיח כי ינטרל את הסכנה המאיימת עלינו. ישראל כבר פעלה בחודש ספטמבר האחרון כדי להסיר מעלינו איום דומה מצידה של סוריה. הייתה זו פעולה מוצלחת שיכולה להוות תקדים גם לגבי הסכנה מאיראן. במקביל על ישראל להתחיל ולעשות את ההכנות הדרושות למתקפה צבאית על מתקניה של איראן, אם אכן יחליט הדרג המדיני בחודשים הקרובים לפעול נגד יעדים אלה עדיף לבצע את הפעולה בחודשים הספורים שעדיין נותרו לנשיא בוש בבית הלבן, אין כל ודאות כי הנשיא הבא של ארצות הברית יהיה כה מבין וידידותי לישראל כמו הנשיא ג'ורג' בוש.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר