יום שישי, 18 בינואר 2008

רון ארד מס' 2

ישראל לא צריכה להיבהל מאיומי החמאס בנוגע לגורלו של החייל החטוף גלעד שליט. לישראל יש תשובות לאיומים אלה ועליה לנקוט מדיניות זהירה ושקולה בהתמודדותה עם ארגוני הטרור. פגיעה בגלעד שליט מסכנת גם את ארגון החמאס ומנהיגיו

ארגון החמאס מנסה להכניס בשבוע האחרון את ממשלת ישראל לדילמה, מחד אנשיו יורים עשרות רקטות קסאם ופצצות מרגמה לעבר ישובי עוטף עזה ומאידך גיסא מאיימים מנהיגיו כי הפעילות הצבאית של ישראל עלולה לפגוע בשחרורו של חייל צה"ל החטוף גלעד שליט. מוסא אבו מרזוק ממנהיגי החמאס בדמשק הודיע כי המשך התקיפות של צה"ל משפיע על ההבנות ועל התיווך בעסקה לשחרורו של שליט ואילו אוסאמה אל-מזיני הממונה על "תיק שליט" בארגון איים כי אם ימשכו החיסולים והפלישות לרצועה ולגדה עלול גורלו של שליט להיות כגורלו של רון ארד, הוא לא פסל את האפשרות שארגונו יפסיק את כל המגעים בכל הערוצים בעניינו של שליט. ממשלת ישראל לא נרתעה, בינתיים, מאיומים אלה וצה"ל המשיך בפעילותו אך נשאלת השאלה מה מנסה ארגון החמאס להשיג באזהרותיו?
החמאס הוא הארגון השולט היום ביד רמה בכל רצועת עזה. לאחר ההפיכה הצבאית שעשה ברצועה לפני שבעה חודשים הוא נמצא בעיצומו של תהליך השתלטות נוסף על המוסדות האזרחיים כמו מערכת המשפט, עיריית עזה וכולי. התושבים הפלסטינים ברצועה הסובלים מפעילות צה"ל פונים מטבע הדברים ל"בעל הבית" ברצועה כדי שיפטור אותם ממצוקתם. לכן הסלים החמאס את התקפותיו על ישראל כדי להפגין מנהיגות ולהראות לתושבים כי הוא מגיב על פעילות צה"ל אך כשישראל לא נרתעה מתגובתו החלו מנהיגיו להשתמש בלוחמה פסיכולוגית כדי להרתיע את ישראל. כך נולדו האיומים בעניינו של גלעד שליט. ארגון החמאס קורא היטב את החשיבות הרבה שמייחס העם בישראל לחייו של כל חייל ואזרח ואת המאמצים הרבים שעשו ועושות ממשלות ישראל בעניין הנווט הנעדר רון ארד לכן הוא מנסה לשחק ברגשות הישראליים. ארגון החמאס מהמר שממשלת ישראל תירתע מאיומיו ותפחית את פעילותה הצבאית ברצועה או שבישראל יתעורר ויכוח ציבורי בנושא שיכבול את ידיה של הממשלה מלהגביר את פעילות צה"ל נגד ארגוני הטרור ברצועה. הדבר שארגון החמאס חושש ממנו מכל ומנסה למנעו הוא מבצע צבאי ישראלי רחב היקף ברצועה שישים קץ לשלטונו.
אכן האפשרות שארגון החמאס יקפיא את המגעים לשחרורו של גלעד שליט קיימת בהחלט. קיימת גם האפשרות שהוא ינסה להוציאו מתחומי רצועת עזה. בעבר היו ידיעות מודיעיניות כי החמאס עלול להבריחו דרך המנהרות למצרים ומשם לסודאן או איראן. אולם בכל זאת יש הבדל בין הנווט הנעדר רון ארד לבין החייל החטוף שליט. רון ארד נפל בשבי באופן מקרי לאחר שמטוסו נפגע בשמי לבנון ואילו גלעד שליט נחטף במבצע מתוכנן מראש כדי שיהווה קלף מיקוח במשא ומתן עם ישראל שיביא לשחרור מסיבי של מחבלים העצורים בבתי הכלא בישראל. החמאס מודע לחשיבותו של גלעד שליט בעיניה של ישראל והוא דורש תשלום גבוה ביותר עבור שחרורו.
ישראל לא צריכה להיבהל מאיומי החמאס, על הדרג המדיני לשמור על קור רוח ולהתנהל בזהירות רבה במשא ומתן לשחרורו של שליט. משא ומתן עם ארגון טרור הוא דבר מורכב וקשה אך לא בהכרח מדובר ב"משחק אבוד" עבור ישראל. ברור שארגון החמאס מעוניין בעסקה עם ישראל, זו היא הסיבה שאנשיו חטפו את גלעד שליט. החמאס כבר השיג הישגים במשא ומתן עם ישראל שהרשות הפלסטינית לא הצליחה להשיג עד כה לראשונה הסכימה ישראל להגמיש את הקריטריונים לשחרור מחבלים עם "דם על הידיים". בקרב משפחות המחבלים האלה יש ציפייה שהעסקה תצא אל הפועל כדי שיקיריהן ישוחררו והן מפעילות לחץ על החמאס שלא לסגת מהעסקה. בפניה של ישראל עומדות גם אופציות נוספות לאלץ את החמאס להמשיך במשא ומתן, לכוחות הביטחון הישראלים יש את היכולת המודיעינית והמבצעית הדרושה לחטוף מנהיגים של החמאס כדי שישמשו "קלפי מיקוח" במשא ומתן לשחרור שליט. ישראל גם יכולה להפסיק את ביקורי המשפחות של המחבלים העצורים בבתי הכלא בישראל או לגרום ל"סחבת" בביקורים אלה כדי לאותת לחמאס שלא כדאי לו לממש את איומיו. ישראל גם יכולה לנקוב בשמותיהם של האחראים לגורלו של גלעד שליט ולהכריז עליהם כ"בני מוות" במידה שיאונה לו רע. יש לי עוד רעיונות נוספים שלא כאן המקום לפרטם אולם סבורני שנוכח איומי החמאס צריכה ישראל בראש ובראשונה לפעול ב"ערוצים שקטים". ישראל צריכה להודיע לארגון חמאס באמצעות המתווכים המצריים כי כל פגיעה בגלעד שליט או העלמתו היא בבחינת "חציית קו אדום" וכי ישראל לא תעבור לסדר היום על צעד כזה שיהיו לו השלכות מרחיקות לכת על האופן שבו נלחמת ישראל בחמאס ובמנהיגיו.
על הדרג המדיני להיות נחוש לבצע את מדיניות "הגזירה השווה" בכל הקשור להתמודדותו עם ארגון טרור אכזר כמו ארגון החמאס. עם זאת אין למהר ויש לשקול כל צעד בזהירות ובכובד ראש. כפי שאומר הפתגם הערבי הידוע "החיפזון הוא מן השטן".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר