יום רביעי, 2 בינואר 2008

ליישם את לקחי מלחמת לבנון השנייה ברצועת עזה

ממשלת ישראל חייבת ליישם את לקחי מלחמת לבנון השנייה במדיניות שהיא נוקטת כלפי הטרור הפלסטיני המופעל לעבר ישראל מרצועת עזה. מבצע צבאי נרחב ברצועה הוא בלתי נמנע ועל הממשלה למצוא בקרוב את העיתוי המתאים לצאת לפעולה. הציבור לא ייתן לממשלה הזדמנות נוספת להוכיח כי הפיקה את הלקחים הדרושים ממלחמת לבנון השנייה.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ צחי הנגבי הצהיר אמש הצהרה חשובה כי רוב חברי הועדה שהוא עומד בראשה תומכים בפעולה קרקעית רחבה בעזה לעצירת ירי טילי הקסאם לעבר ישראל. אמנם הועדה לא קיימה שום דיון רשמי בנושא אך חברי הועדה כבר הבינו מהדו"ח שעשתה הועדה על מלחמת לבנון השנייה כי כדי להתמודד בירי תלול מסלול של רקטות אין די בהפגזה מרחוק או הפצצה מהאוויר. הדו"ח של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת וכן הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד ישמשו מן הסתם כזרז (קטליזטור) לפעולה צבאית רחבה ברצועת עזה. מהם הלקחים שניתן ללמוד מהדו"ח של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לגבי מלחמת לבנון השנייה שכדאי כבר עכשיו ליישמם לגבי המתרחש ברצועת עזה?
א. אסור לישראל ל"הירדם בשמירה" נוכח ההתעצמות הצבאית של ארגוני החבלה ברצועת עזה. "מדיניות הצימרים" או "מדיניות ההכלה" של ממשלות ישראל נוכח התעצמות החזבאללה בצפון הייתה טעות שאסור לחזור עליה מול ארגון החמאס ברצועה. מדיניות כזו תשתק את הצבא.
ב. העדר תוכנית התקפה מאושרת ועדכנית - על הדרג המדיני לוודא שקיימת תוכנית כזו לגבי רצועת עזה, תוכנית שאחראי לה פיקוד הדרום.
ג. אי קיום דיונים ממוקדים בממשלה על מדיניות ישראל-באחריות הדרג המדיני לקיים דיונים על הדרכים להתמודד עם האיומים מרצועת עזה.
ד. הצורך בפעולה קרקעית נרחבת - אין לבזבז זמן יקר באופן הטלת הכוחות הקרקעיים למערכה. צה"ל צריך להיערך מראש לכיבוש כל רצועת עזה, לגייס כוחות מילואים מראש ולקדם מהלך יבשתי מהיר ככל האפשר כדי להביא להפחתה ניכרת בירי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה.
ה. המחסור במודיעין עדכני - יש לוודא כי ליחידות הלוחמות יש מיפוי פרטני של כל המערכים של ארוני החבלה ברצועת עזה.

אם שרים בממשלה עדיין מהססים לאחר קריאת הדו"ח הזה לתמוך במבצע צבאי רחב ומיידי ברצועת עזה כדאי שיעיינו בדו"ח השנתי של השב"כ שפורסם אתמול על המגמות שחלו בטרור הפלסטיני במהלך שנת 2007. הנה כמה נקודות מעניינות הקשורות לרצועת עזה:
א. מהרצועה שוגרו לעבר ישראל במהלך השנה החולפת 1263 טילי קסאם ו1511 פצצות מרגמה.
ב. המנהרות באיזור ציר פילדלפי הפכו לצינור החמצן העיקרי של ארגוני הטרור ברצועה, רק בחצי השנה האחרונה הוברחו דרכן לרצועה כ-80 טונות של חומר נפץ והועברו דרכן עשרות מליוני דולרים מאיראן.
ג. עשרות פעילים של החמאס שבו לרצועה לאחר הכשרה צבאית באיראן.
ד. התחזקות פעילות ארגון אל-קאעדה ברצועת עזה באמצעות שלוחות שונות עמו ארגון "צבא האסלאם" שהיה מעורב גם בחטיפתו של גלעד שליט.

ממשלת ישראל חייבת להפיק את הלקחים הדרושים ולא לחזור על הכישלון וההחמצה הנוראית שהיו בלבנון בכל הקשור עם ההתמודדות עם הטרור העזתי. בדרום לבנון פרוסים כעת כוחות יוניפי"ל של האו"ם על פי החלטה 1701, הבעיה הניצבת לפתחנו כעת היא רצועת עזה. צריך להמתין לעיתוי הנכון ואז לצאת לפעולה. אסור לממשלה לכרוך את העסקה על שחרורו של גלעד שליט ב"הודנה" (הפסקת אש) עם ארגוני החבלה ברצועה או הסכם רגיעה. הסכם כזה יהווה טעות קשה שתכבול את ידינו ותאפשר את המשך ההתעצמות הצבאית של ארגוני החבלה ברצועת עזה. עלינו ל"שבור את מחסום הפחד" ולצאת לפעולה בעיתוי המתאים. בקרוב, לאחר שהנשיא בוש יסיים את ביקורו בישראל ויפורסם הדו"ח הסופי של וועדת וינוגרד תהיה לממשלה הזדמנות לתקן את דרכיה ואופן ההתנהלות שלה בכל הקשור לרצועת עזה. הממשלה צריכה לנצל את ההזדמנות הזו ולפעול בנחישות מול הטרור העזתי תוך הפקת הלקחים ממלחמת לבנון השנייה. הציבור לא ייתן לה הזדמנות נוספת.

צילום באדיבות דובר צה"ל


למאמרים נוספים: טרור חמאס מודיעין

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר