יום שני, 31 בדצמבר 2007

החלשות פעילות ארגון אל-קאעדה בעיראק

אוסאמה בן לאדן, מנהיג ארגון אלקאעדה מודאג מכישלונותיהם האחרונים של אנשיו הנלחמים בעיראק נגד כוחות צבא ארה"ב אך במקביל הוא מגביר את פעילות ארגונו במדינות צפון אפריקה וגם ברצועת עזה

גורמי מודיעין מערביים גורסים שהקלטת האחרונה שהפיץ אוסאמה בן לאדן, מנהיג ארגון אל-קאעדה, מעידה על הלחץ הרב שבו נתון ארגונו בעיקר בחזית הלחימה בעיראק. הקלטת שהוקלטה לאחר "ועידת אנאפוליס" אך כנראה לפני ההתנקשות בבנזיר בוטו בפקיסטאן, קוראת למוסלמים לתמוך במנהיג אל-קאעדה בעיראק "אבו עמר אל-בג'דאדי" ומגנה את ההתארגנויות המקומיות של קבוצות מוסלמים סוניות הנלחמות נגד פעילי אל-קאעדה בעיקר במחוזות אנבאר ודיאלי בעיראק. בן לאדן מאשים בקלטת שהפיץ, את ארצות הברית כי היא "קונה בכסף" את השבטים הסונים הנלחמים נגד אל-קאעדה.
ואכן נראה כי המדיניות החדשה של הכוחות האמריקניים בעיראק הצליחה נכון לשעה זו. מספר הפיגועים פחת משמעותית וכך גם מספר הנפגעים. ארצות הברית החלה ליישם בעיראק לפני כמה חודשים את השיטה שהנהיגה באפגניסטן. המפקדים הצבאיים האמריקניים הגיעו להסכמות עם ראשי השבטים בכמה מחוזות בעיראק, ציידו אותם בנשק ובכסף ואלה החלו להילחם בפעילי אל-קאעדה. התוצאות הן טובות והראיה לכך היא הופעתו המצולמת האחרונה של אוסאמה בן לאדן המודאג מאוד מן התופעה. מה שמניע בעיקר את השבטים האלה לסייע לצבא ארצות הברית היא העובדה שהם הבינו כי ממשלת עיראק וכוחות הביטחון שלה לא יסייעו להם לשמור על השקט במחוזותיהם ולכן עליהם לפעול בעצמם. אולם השאלה החשובה היא מה יהיה גורלם של אותם לוחמים סונים שסייעו לצבא ארצות הברית נגד אל-קאעדה? הלוחמים האלה מצפים כי בסופו של דבר הם יצורפו לכוחות הביטחון ויקבלו שכר מהממשלה. עד כה נקלטו בכוחות הביטחון של עיראק רק פחות מחמישה אחוזים מתוך כ-80 אלף הלוחמים הסונים הנלחמים באל-קאעדה. הממשלה השיעית בעיראק לא ממהרת לצרף את הלוחמים הסוניים האלה לכוחותיה. לכן בן לאדן מנסה כעת לתקוע טריז בין הלוחמים האלה לבין צבא ארצות הברית כדי שיפסיקו לשתף עימו פעולה נגד אל-קאעדה. צריך להמתין ולראות כיצד יתפתחו העניניים בינתיים הרגיעה היא זמנית למורת רוחו של בן לאדן.
בינתיים החליט ארגון אלקאעדה להגביר את פעילותו במדינות צפון אפריקה וברצועת עזה. מקורות אסלאמיים יודעי דבר מסרו כי איימן א-זאווהירי, סגנו של אוסאמה בן לאדן מודאג מאוד מכוונתה של צרפת להדק את קשריה עם מדינות צפון אפריקה. ביקורו האחרון של נשיא צרפת סרקוזי באלג'יריה והסיכומים שהגיע אליהם עם נשיא אלג'יריה עבד אלעזיז בותפליקה בדבר הגברת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחומי הכלכלה והחברה מעוררים דאגה רבה בקרב בכירי ארגון אל-קאעדה אשר מתכננים את הגברת פעילות הטרור במדינות צפון אפריקה כדי לסכל את הידוק הקשרים עם המערב, במיוחד הם מתכננים לפגוע במטרות של ארצות הברית, צרפת וספרד. אחד הרעיונות הוא לאחד את כל קבוצות הטרור האסלאמיות הפועלות במרוקו, תוניסיה ואלג'יריה תחת ארגון אחד. לפני כחודש הודיע איימן א-זאווהירי על הצטרפותו של ארגון איסלאמי לובי לארגון אל-קאעדה. בראש הארגון הלובי עומד המכונה "אבו לית' אל-ליבי". השלוחה של אל-קאעדה בלוב הוקמה באפגניסטן, בתחילת שנות ה-90 על ידי לוחמים לובים שנלחמו בצבא הסובייטי. ב-1995 הוכרז רשמית על הקמתה והיא שמה לה כמטרה את הפלת משטרו של מועמר קד'אפי. ארגון אל-קאעדה מגביר את פעילותו בצפון אפריקה וכזכור לפני כשבועיים ביצעו אנשיו פיגוע במשרדים של האו"ם באלג'יר, בירת אלג'יריה וגרמו למותם של 67 בני אדם. פיגוע הטרור הזה היה הקשה ביותר שידעה אלג'יריה מאז מלחמת האזרחים בשנות התשעים.
אל-קאעדה החליט גם להגביר פעילותו ברצועת עזה. ברצועה כבר פועלת שלוחה של הארגון המכונה "צבא האסלאם" שחטפה לפני כשנה, את כתב הבי.בי.סי אלן ג'ונסטון והיתה מעורבת גם בחטיפתו של החייל הישראלי גלעד שליט. עכשיו החליט אל-קאעדה להחדיר לרצועה את אנשיו של ארגון "פתח אל-אסלאם" שאנשיו הובסו באחרונה בידי צבא לבנון במחנה הפליטים נהר אלבארד. אנשיו הארגון הודיעו כי ירו לפני כמה ימים רקטה מתוצרת מקומית לעבר העיר שדרות. הרשות הפלסטינית מאשימה את ארגון החמאס כי הוא סייע לאנשי הקבוצה החדשה הזו של אל-קאעדה להיכנס לרצועת עזה.

soldiersmediacenter צילום באדיבות

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר