יום שלישי, 25 בדצמבר 2007

החמאס מחפש לגיטימציה

ישראל חייבת להבהיר כי הנשיא עבאס הוא הפרטנר הפלסטיני היחיד שלה ולחשוף את פניו האמיתיים של ארגון החמאס

מי אשם במצור הכלכלי המוטל על רצועת עזה? הפלסטינים מאשימים כמובן את ישראל ונוטים לשכוח כי ארגוני הטרור ברצועה הפכו את מעברי הגבול ליעדים קבועים להתקפות החל מירי ופיגועי התאבדות ועד ירי טילי קסאם ופצצות מרגמה. ישראל נאלצה לסגור סופית את מעברי הגבול בעזה לאחר ההפיכה הצבאית של החמאס ברצועה לפני כחצי שנה. כתוצאה מכך חלה הידרדרות בכלכלת הרצועה בדגש על המגזר הפרטי. ענפי התעשייה, הבניין והחקלאות כמעט ששותקו לחלוטין, עבודתם של אלפי עובדים הופסקה וגברו האבטלה והעוני. כתוצאה מכך גברה ההישענות של תושבי הרצועה על הסיוע ההומניטרי ועל מוסדות הצדקה של החמאס. במסגרת התוכנית שהגישה הרשות הפלסטינית למדינות התורמות ב"ועידת פאריס" האחרונה עלה גם רעיון של פתיחה מחדש של מעברי הרצועה והפעלתם על ידי אנשי הרשות כדי להקל על הסבל של תושבי הרצועה. ריאד אל-מאלכי, שר ההסברה בממשלת סלאם פיאד, כינס שלשום מסיבת עיתונאים שבה הציג את התוכנית שביצועה מותנה, כמובן, בהסכמת ישראל. אולם לפני שישראל הספיקה להציג את עמדתה מיהר כבר ארגון החמאס לשלול את הרעיון. מחמד אל-מדהון ראש לשכתו של אסמעיל הנייה הודיע כי כל יוזמה לפתוח את המעברים מחייבת כי גם ארגון החמאס ישולב בניהולם. ארגון החמאס יודע היטב כי ישראל לא תסכים לכך והודעתו פירושה טרפוד יוזמתה של הרשות הפלסטינית. הרעיון של ראש הממשלה פיאד שרבים מאנשי העסקים בעזה ראו אותו בחיוב התרסק עוד לפני שהספיק להתרומם מן הקרקע בגלל עמדת חמאס.
עיתון "אל-איאם" הפלסטיני היוצא לאור ברמאללה פרסם הבוקר, בכותרתו הראשית, את תוצאות הדו"ח שפרסם משרד תיאום הענינים ההומניטריים השייך לאו"ם, על המצב הכלכלי בעזה. הדו"ח צופה את עליית רמת האבטלה ברצועה ל-50 אחוזים וכי 80 אחוזים מהתושבים יזדקקו לסיוע באספקת מזון עד מחצית 2008.
המצב בעזה הולך ומחמיר, ירדן שיגרה אתמול לרצועת עזה 23 משאיות עמוסות במוצרי מזון, בגדים ונעליים על פי הוראת המלך עבדאללה.
ארגון החמאס מודע ללחץ הכלכלי הגובר, הוא גם מבין כי ישראל השיגה בשבועות האחרונים יתרון צבאי ברור על הפלסטינים והיא הצליחה לייעל את השיטות לחיסול המחבלים באמצעים מתוחכמים, לכן הוא מנסה להפחית את הלחץ באמצעות "תרגילים תקשורתיים" (ספינים) כי הוא מוכן לדיאלוג עם ישראל על רגיעה ואפילו הפסקת אש לטווח רחוק.
בקרב ארגון הפת"ח וגם אצל שאר הפלגים של אש"ף, גובר החשש כי החמאס מחפש לגיטימציה ישראלית כדי לבסס את שלטונו ברצועה. מטבע הדברים דבר זה יבוא על חשבון היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית. מבחינתם מדובר בצעד מסוכן נוסף של החמאס שיעמיק את הקרע בחברה הפלסטינית. המדיניות הזו של החמאס משרתת לדעת תומכי אש"ף את האינטרסים של ישראל והחלשת כוחו של הנשיא עבאס ונאמניו בגדה המערבית.
ישראל צריכה להציג מדיניות ברורה כי אין ולא יהיה שום דיאלוג עם החמאס. היא צריכה להבהיר כי השותף היחידי לתהליך המדיני הוא מחמוד עבאס ואין בלתו. כל המגעים העקיפים של ישראל עם החמאס כמו למשל המשא ומתן על שחרור החייל החטוף גלעד שליט צריכים להיעשות דרך הרשות הפלסטינית בלבד. אם תפסח ישראל על שני הסעיפים היא עלולה לעודד בכך את הנשיא עבאס להתפייס עם ארגון החמאס והיא תמצא מולה חזית פלסטינית מאוחדת וקיצונית. החמאס כבר הצליח לקבל לגיטימציה ממצרים אשר מתאמת עימו ישירות את כל פעולותיה בגבול באיזור רפיח. למרות שאין מדובר בהכרה רשמית הדבר מעודד את החמאס והוא מחפש גם דרכים לנטרל את ישראל מפעילות צבאית נגדו שתפגע בשלטון הקיצוני הפרו-איראני שהשליט ברצועת עזה. ארגון החמאס מחזיק בתושבי הרצועה כבבני ערובה והא עושה שימוש ציני במצבם כדי לנסות ולהשיג לעצמו לגיטימציה אזורית ובינלאומית. ביכולתה של ישראל לנטרל את ה"תרגילים התקשורתיים" האלה ולחשוף את פניו האמיתיים של הארגון - פני הטרור האסלאמי הקיצוני.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר