יום ראשון, 23 בדצמבר 2007

הכשל המודיעיני

חצי שנה חלפה מאז ההפיכה הצבאית של ארגון החמאס ברצועת עזה. מומחי מודיעין בארץ ובעולם מודים עכשיו בפה מלא כי שום ארגון מודיעין, ישראלי או זר, לא חזה מראש את האפשרות הזו שמהווה תקדים מסוכן למה שעלול לקרות במדינות הערביות המתונות שמסביבנו. לפני יותר מחודש הופתעו מערכות המודיעין של ישראל פעם נוספת, לאחר שרבים הספידו את תנועת הפת"ח ברצועת עזה הצליחה התנועה לארגן הפגנת כוח מרשימה ביום השנה השלישי למותו של יאסר ערפאת וכינסה עצרת המונים לזכרו ברצועת עזה בהשתתפות כ- 300-500 אלף איש. לפני שבועיים ארגנה תנועת החמאס עצרת מרשימה לא פחות ברצועה לציון מלאות עשרים שנה להקמתה בהשתתפות יותר מ-200 אלף איש.
למי יש היום יותר כוח ברצועה? האם ניתן להחזיר המצב לקדמותו ברצועה ללא שימוש בכוח צבאי? האם תנועת הפת"ח יכולה להשתקם ולחזור ולשלוט בעזה? האם החמאס ייתמתן? האם אפשרי פיוס קרוב בין הפת"ח לחמאס?
המודיעין הישראלי, על כל זרועותיו, מתקשה לענות על השאלות האלה ולהעביר הערכות מצב מדוייקות לדרג המדיני. גורמים יודעי דבר אומרים כי מאז ההינתקות מרצועת עזה נפגעה מאוד היכולת הישראלית "להיות עם אצבע על הדופק" בכל הקשור לתהליכים שעוברת החברה הפלסטינית ברצועת עזה, המגמות, ההתפתחויות והתרחישים האפשריים.
אמנם בכל הקשור למלחמה בטרור דהיינו, סיכולים ממוקדים, פגיעה במחבלים ובתשתיות הטרור של ארגוני המחבלים יש הצלחות רבות אך הדבר נובע בעיקר מהעליונות הטכנולוגית שיש לישראל על הפלסטינים. בכל הקשור למודיעין האנושי, מה שמכונה בעגה המקצועית ה-"יומינט " (HUMAN INTELLIGENCE) ברצועת עזה, יש לישראל בעיות קשות של השגת מודיעין. כך למשל ישראל מתקשה להשיג מידע מודיעיני מדוייק למבצע בכל הקשור למקום הימצאו של החייל החטוף גלעד שליט ברצועת עזה שיאפשר פעולה צבאית לשחרורו. ראש השב"כ לשעבר עמי איילון כינה זאת במילים "כשל מודיעיני". את הסיבות לכל ניתן לתלות בשני תהליכים עיקריים שעברו על הרצועה, ההינתקות וההפיכה הצבאית של החמאס, מה קורה מבחינה מודיעינית?
א. אין יציאה של פועלים מהרצועה לעבודה בישראל בגלל הסגר. לכן אין לרכזי השב"כ מגע עם תושבי הרצועה כדי לנסות ולגייסם לשרותו. בגלל ההינתקות פורקו כזכור כל ההתנחלויות ברצועה ובסיסי צה"ל ששימשו, בין היתר, כבסיסים לגיוס סוכנים.
ב. פעילות מפקדת התיאום והקישור (מת"ק) הצטמצמה מאוד ופחות תושבים מגיעים אליה. לקציני המנהל האזרחי יש כתוצאה מכך פחות חיכוך עם התושבים ויכולת ללמוד על הלכי הרוח ברצועה.
ג. מנהיגי ארגון הפת"ח ופעיליו ברצועה נמצאים תחת מעקב הדוק של מנגנוני המודיעין של החמאס וקשה לישראל לשאוב מהם מידע.
ד. תושבי הרצועה חוששים לדבר בטלפונים הרגילים והסלולרים מחשש שהחמאס מאזין להם.
כתוצאה ממה שפורט לעיל הצטמצמה מאוד יכולתו של המודיעין הישראלי להשיג אינפורמציה על הנעשה ברצועה. לכן ההתמקדות העיקרית שלו היא ב"מודיעין הגלוי", בחומר המתפרסם בעיתונות האלקטרונית הפלסטינית ובעיתונות הכתובה ואתרי האינטרנט השונים.
ישראל חייבת לגלות יצירתיות ולפתח מקורות מודיעיניים חדשים לגבי הנעשה ברצועת עזה. אין זה המקום לפרט הצעות שונות העולות במוחי אך בהחלט אפשר לשפר את המודיעין. הדבר נחוץ בדחיפות בעיקר נוכח העובדה שישראל מתכוננת למבצע צבאי נרחב ברצועה שהולך ומתקרב מידי יום. אסור לנו לאפשר לחמאס להפתיע אותנו, אנו צריכים להיות מוכנים מבחינה מודיעינית לכל התפתחות אסטרטגית וטקטית כאחד. לכן על הקברניטים וראשי מערכת הביטחון לקחת את הנושא ברצינות רבה ולהפנות במהירות את כל המשאבים הדרושים לחיזוקה של מערכת המודיעין העוסקת בהשגת האינפורמציה על הנעשה ברצועת עזה. מודיעין טוב עוזר בהצלת חיי אדם. אסור לנו לשכוח זאת במיוחד נוכח העובדה שבקרוב נאלץ לשלוח את בנינו להילחם בתוך הרצועה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר