יום שישי, 21 בדצמבר 2007

בלון ניסוי ישראלי

ארגון החמאס מפריח באמצעי התקשורת בלוני ניסוי כי הוא מעוניין בדיאלוג עם ישראל שיוביל לרגיעה ואחר כך להפסקת אש ארוכת טווח. בדבר אחד הצליח כבר החמאס והוא ליצור מחלוקת פנימית בתוך ישראל. המחלוקת הגיעה כבר לממשלה ושרים שונים סבורים שיש לבחון ברצינות את ההצעה. מנגד נשמעים גם קולות ריאליים יותר, מצד גורמי הביטחון המזהירים כי הפסקת הפעילות הצבאית תאפשר לחמאס להמשיך ולהתעצם ולכן אין להרפות מהפעילות הרצופה הממוקדת ומהלחץ על ארגוני הטרור. צה"ל קוצר בינתיים הצלחות רבות בתחום המלחמה בטרור ברצועת עזה.
גורמים יודעי דבר מגלים כי ישראל שיפרה מאוד את יכולתה להתנקש בחייהם של מחבלים ומנהיגי טרור ברצועת עזה דבר שבא לידי ביטוי בימים האחרונים בחיסולם של מחבלים רבים מארגון הג'האד האסלאמי שהיו מעורבים בירי טילים לעבר ישראל.
שיפור יכולת הישראלית לפגוע פיזית במחבלים נובע מהכנסת אמצעי מודיעין חדשים ומתוחכמים לזירת הרצועה. האמצעים החדשים מאפשרים לעקוב אחרי המחבלים ברציפות 24 שעות ביממה גם בתנאי מזג אוויר קשים וכן ביום ובלילה. המעקב המודיעיני הרצוף והמדוייק אחר המחבלים גם מאפשר ליירט פיזית את המחבלים בתוך שניות. לכוחות המפעילים את האמצעים החדשים האלה יש "רישיון להרוג" את המחבלים ברגע שזוהו בוודאות ללא קבלת אישור מיוחד מהדרגים הבכירים זאת כדי למנוע עיכובים בתהליך ההתנקשות. כוחות הביטחון גם מפעילים אמצעי ירי חדשים המאפשרים פגיעה מדוייקת במחבלים גם ממרחק רב.
המחבלים מתקשים להתמודד עם האמצעים החדשים ולכן ירדו למחתרת. הם גם מתקשים לבצע "פיגועי תגובה" על החיסולים של ישראל. גורמי ביטחון אומרים כי ארגוני המחבלים בעזה מתכננים לחדור לישובים ישראלים הסמוכים לרצועה באמצעות מנהרות ולחטוף בני ערובה או לבצע טבח המוני. לכן הרחיב צה"ל את פעילותו לאורך גדר הגבול המקיפה את הרצועה והוא פועל בעומק של שני קילומטרים מהגדר בתוך השטח הפלסטיני. הפעילות הזו מקשה על המחבלים לחפור מנהרות כל כך ארוכות ובכך מצליחה ישראל לסכל את תכנוני הארגונים הפלסטינים.
עכשיו יש כאלה המבקשים לשקול מתן הפוגה למחבלים ברצועה להתארגן ולהתעצם בתמורה להבטחות שקריות על רגיעה תוך הפרחת ידיעות כוזבות על אפשרות להתקדם גם בנושא שחרור החייל החטוף גלעד שליט. ישראל צריכה להיזהר מהמלכודת, החמאס לא יוותר על דרישותיו בעניין שחרור גלעד שליט ולא יגמיש את עמדתו הדורשת לשחרר כארבע מאות רוצחים מהכלא הישראלי. מדובר פשוט בנסיון להרוויח זמן, ליצור מחלוקות בישראל ולזרות חול בעיניה של הקהילה הבינלאומית. ארגון החמאס לעולם לא יוותר על עקרונות הג'האד (מלחמת קודש) ו"ההתנגדות" (טרור). הוא גם לא יוכל להבטיח כי הפלגים האחרים ברצועה כמו ארגון ה'גהאד האסלאמי ינצרו את האש. לכל ארגון יש את ההנהגה והאינטרסים שלו שאינם תמיד תואמים את האינטרסים של החמאס. הבה נעמיד את החמאס במבחן, תודיע ממשלת ישראל כי היא נותנת לחמאס 24 שעות כדי לאכוף את הפסקת ירי הטילים מרחבי הרצועה, אם יצליח עליו להפסיק מייד גם את כל הפעילות הטרוריסטית האחרת ברצועה כמו ירי, הנחת מטענים, חפירת מנהרות, הברחות וכולי למשך שבועיים. היה ועמד החמאס במשימה זו הרי שהוכיח את שליטתו בשטח וכי יש על מה לדבר. התשובה היא ברורה מראש, החמאס לא יסכים, אבל אולי כדאי לישראל לנסות. גם אנחנו יכולים להפריח בלוני ניסוי מתוחכמים בדיוק כמו איסמעיל הנייה. לפעמים כדאי לנסות כדי לחשוף את הבלוף של האוייב. לכן כדאי לשקול הצעה זו ברצינות ואז לשחרר את הבלון. לוחמה פסיכולוגית (ל"פ) היא חלק בלתי נפרד מכל מלחמה בטרור, הבה ננסה אותה מול החמאס.

צילום באדיבות דובר צה"ל

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר