יום רביעי, 19 בדצמבר 2007

שקריו של החמאס

לפני כמה ימים צפיתי בשידורי תחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה שסיקרה בהרחבה את עצרת החמאס ברצועת עזה לציון מלאת עשרים שנה להקמת הארגון. ראש ממשלת החמאס המודח, איסמעיל הנייה, נאם בלהט והכריז כי ארגונו לא יכיר לעולם במדינת ישראל. העצרת כולה הקרינה שנאה רבה לישראל ולדבריו של הנייה נוספו באותו היום הצהרותיו של מנהיג החמאס ח'אלד משעל שהבטיח אינתיפאדה שלישית ורביעית נגד ישראל. והנה למרבית הפלא, אתמול מופיע אותו איסמעיל הנייה בשידורי החדשות של הערוץ השני ומבקש להעביר מסר לישראל כי ארגונו מוכן להתחיל במשא ומתן עימה על הפסקת ירי הטילים מרצועת עזה לכיוון ישראל. הניה טען כי ארגונו רוצה לעצור את הירי אך המשך החיסולים שמבצעת ישראל מקשה על מאמציו. מה קרה? "היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו"? האם הניה שינה לפתע את עמדתו? לא ולא, אין שום שינוי בעמדותיו.

הנה ההסברים האפשריים לכפל הלשון של איסמעיל הניה:
א. ארגון החמאס בלחץ הוא חושש שמתקפת ישראל המוצלחת על פעילי הג'האד האיסלאמי היא צעד ראשון לקראת מתקפה ישראלית נרחבת ברצועת עזה שתסיים את שלטונו שאותו השיג באמצעות הפיכה צבאית לפני חצי שנה. החמאס איננו מעוניין במבצע צבאי ישראלי גדול ברצועה.
ב. החמאס מנסה להרוויח זמן ואיסמעיל הנייה סבור שבמשחקי מילים הוא יצליח להשפיע על דעת הקהל בישראל ועל דעת הקהל העולמית ולהטעותן כי "יש עם מי לדבר" ובכך לשבש את הפעילות הצבאית הישראלית המתוכננת.
ג. החמאס מנסה לגרור את ישראל ואת הרביעייה הבינלאומית לעסקה. הפסקת ירי הטילים מהרצועה לא רק בתמורה להפסקת החיסולים אלא גם בתמורה להסרת המצור והחרם הכלכלי על הרצועה שהוטל בין היתר על ממשלת החמאס בעזה בשל סירובה להכיר בישראל.

החמאס שולט שליטה מלאה ברצועה וביכולתו לאכוף ללא בעיה הפסקת אש. הוא יכול למנוע מפעילי הג'האד האסלאמי את ירי הטילים אבל הוא פשוט לא מעוניין בכך. להיפך, מידי פעם הוא מספק לארגון הזה טילים כדי שיירו אותם לעבר ישראל. החמאס מקדש בדיוק כמו הג'האד האסלאמי את עקרונות "מלחמת הקודש" (ג'האד) ו"ההתנגדות". החמאס גם מנסה לשפר את היכולת שלו להגדיל את טווח הטילים שהוא מייצר כדי להגיע לעומק מדינת ישראל. על-פי דיווחי המודיעין בין 1400 הפלסטינים שיצאו מרצועת עזה לעלייה לרגל למכה יש כמה עשרות פעילי של החמאס שיצאו להכשרות ואימונים צבאיים באיראן בין היתר כדי לשפר את יכולות הארגון לירות מטחי טילים כבדים לתוך ישראל. אז מה עושים?
הפתרון הוא אחד ואין בלתו. להגביר את הלחץ הצבאי על ארגון הג'האד האסלאמי ואף להרחיב אותו. זה הזמן לחסל גם את המנהיגות הפוליטית של ארגון הטרור הזה האחראי לשורה של פיגועים ומעשי טבח באזרחי ישראל. במקביל צריכה ישראל להמשיך בהכנות הצבאיות לקראת המבצע הצבאי הגדול ברצועה. אין מה להתרגש מהצהרות החמאס המנסה להשתלט גם על הערים הפלסטיניות בגדה, צריך להתרכז במשימה העיקרית שהיא ערעור שלטון החמאס ברצועת עזה. אין זה רק האינטרס של ישראל אלא גם האינטרס של הנשיא הפלסטיני עבאס שאותו גירש ארגן החמאס בכוח מהרצועה ואף ניסה להתנקש בחייו באמצעות מנהרת נפץ. יש לצאת למלאכה הזו מהר ככל האפשר לפני שהחמאס ישפר עוד יותר את יכולותיו הצבאיות דבר שיקשה על פעולת צה"ל בעזה. מבצע "חומת מגן 2" מתקרב גם אם איננו רוצים בכך. לפני מבצע "חומת מגן" הססנו ורק הטבח במלון פארק בנתניה במהלך ליל הסדר עורר אותנו לפעולה, לכן אין להמתין לטבח הבא. הגיע הזמן שנפיק את לקחי העבר.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר