יום שני, 17 בדצמבר 2007

מחדל המנהרות

אחד המחדלים הביטחוניים הגדולים של מדינת ישראל הוא המנהרות להברחות נשק על גבול ישראל-מצרים, זהו אחד המחדלים המצדיק ללא ספק הקמת ועדת חקירה ממלכתית כדי שסוף סוף מישהו יתעורר ויעשה פעולה רצינית בנושא. מאז כיבוש רצועת עזה בידי ישראל ב-67 היו הברחות לרצועה ממצרים באמצעות מנהרות שנחפרו על הגבול אך הנושא קיבל תאוצה בשנת 2000 בתקופה שאהוד ברק שימש כראש ממשלה ועמי איילון היה בתפקיד ראש השב"כ. יאסר ערפאת החל בהכנתה של "אנתיפאדת אל-אקצא" והנשק וחומרי החבלה לצורך כך זרמו באין מפריע ממצרים, דרך המנהרות, אל רצועת עזה. ראש הממשלה דאז אהוד ברק, נמנע מפעולה צבאית גדולה ברצועת עזה כדי שלא לחבל במשא ומתן עם הפלסטינים ובפסגת קמפ דיויד. שורה של מחדלים נוספים בתקופתו של ראש הממשלה אריאל שרון מנעה את הטיפול הרציני בתופעת המנהרות. ההחמצה הגדולה הייתה כאשר נמצא פיתרון לבעיה בדמות כלי חפירה מיוחד המכונה "טרנצ'ר" (trencher) החופר לעומק של 15 מטר ומגלה את המנהרות. העיתונאי הידוע אורי דן ז"ל, שחשף בשורה של מאמרים את מחדלי מערכת הביטחון בנושא המנהרות, טיפל אישית בנושא אצל ידידו ראש הממשלה שרון ושיכנע אותו לרכוש את הכלי, שרון אישר את הרכישה אך המערכת הביטחונית מסמסה מסיבות בלתי ברורות את החלטתו. מאז ששקע שרון בתרדמת אין מי שמטפל בנושא ברצינות. המנהרות הפכו ל"צינור החמצן" של הטרור ברצועת עזה ולסכנה גדולה לביטחון ישראל. על פי דיווחי השב"כ מידי חודש מוברחים לרצועה דרך המנהרות עשרות טונות של חומרי נפץ, טילי גראד, טילי נ"ט מתקדמים, כלי נשק שונים תחמושת ועוד. המבריחים ככל הנראה מחמולת אבו-סמהדנה ברפיח העוסקת שנים בהברחות, מנצלים את המנהרות להברחת מוצרים נוספים בהם יש מחסור ברצועה, סיגריות, מוצרי חשמל שונים ואפילו נערות ליווי. הלהיט האחרון בהברחות הוא אלפי כדורי וויאגרה לתושבי הרצועה.
הבה נשוב לעניין הביטחוני, ארגון החמאס הודיע הבוקר כי השלים את תוכנית המגננה שלו לקראת פעולה של צה"ל ברצועת עזה. אבו עוביידה, דובר הארגון מסר כי ארגונו מצוייד באמצעי מלחמה חדישים שיפתיעו את ישראל. החמאס הבטיח כבר בשבוע שעבר כי במקרה של פלישה ישראלית לעזה הוא יכה ב"עומק ישראל" באמצעות כלי הנשק שברשותו. מדובר באמצעי לחימה שהוברחו דרך המנהרות. דרך המנהרות נכנסים לרצועה גם מומחי חבלה ו"מהנדסים" בתחום הטילי שעברו אימונים באיראן ודרכן גם יצא לטיפול רפואי בחו"ל המחבל מחמד דיף מראשי הזרוע הצבאית של החמאס. דיף חזר לרצועה לפני כמה שבועות דרך המנהרות מבלי שאיש יעצור אותו.
עכשיו מסתבר כי יש רעיון חדש כיצד להתמודד עם איום המנהרות. בעקבות תלונות ישראל כי מצרים מאפשרת כניסת נשק ומחבלים לרצועה דרך המנהרות מתכוון הממשל האמריקני לשגר לסיני קבוצה של קציני הנדסה כדי לבחון הקמת מכשולים נגד המנהרות בצד המצרי של הגבול. האמריקנים בוחנים רעיונות שונים כמו אספקת ציוד הנדסי למצרים כדי להרוס את המנהרות או חפירת תעלת מים או מכשול הנדסי אחר בעומק האדמה. מדובר בבזבוז זמן. המצרים משחקים משחק כפול וכוונתם בסופו של דבר להשיג תמיכה אמריקנית בדרישתם להגדיל את כוח חיילי משמר הגבול המצרי הפרוסים כיום לאורך הגבול עם עזה. ישראל מתנגדת לכך בצדק מכיוון שהדבר סותר את הנספח הצבאי של הסכם השלום עם מצרים. גורמי מודיעין בישראל חוששים כי הכוונה האמיתית של המצרים היא להציב לאורך הגבול כוחות קומנדו מחופשים לחיילי משמר הגבול שיופעלו ביום פקודה נגד מטרות ובסיסי חיל האוויר הישראלי בנגב. ישראל נזהרת וטוב שכך אך הדרג המדיני חייב להבין כי אי אפשר לסמוך על המצרים או האמריקנים בכל הקשור לביטחון ישראל. אנו יכולים לסמוך רק על עצמנו. לכן הפיתרון היחידי והקשה הוא ברור. ישראל חייבת להשתלט מחדש על ציר "פילדלפי", במסגרת המבצע הגדול המתוכנן ברצועת עזה, ולשלוט בו באופן קבוע. זו הדרך היחידה לנתק את "צינור החמצן של הטרור". המלחמה של ישראל במנהרות צריכה להיות בלתי מתפשרת אין דרך אחרת. אף אחד לא רוצה או יכול לנתק את הצינור הזה. המשימה מוטלת על ישראל. היא יכולה לבצע אותה. עכשיו צריך להמתין להחלטה המדינית בתקווה שתגיע.

צילום באדיבות דובר צה"ל

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר