יום שבת, 15 בדצמבר 2007

מלחמת ההתשה הפלסטינית

התקפות הרקטות והטילים האחרונות מרצועת עזה על העיר שדרות ועל הישובים הישראלים ברצועת עזה מעוררת דאגה רבה, מי שבוחן היטב את הנתונים העובדתיים והערכות המצב של גורמי הביטחון מגיעה מייד למסקנה כי הפלסטינים החליטו לפתוח סוג חדש-ישן של מלחמה נגד ישראל ב "מלחמת התשה" מרצועת עזה שמטרתה להתיש את ישראל וליצור מודל שארגוני החבלה ובראשם החמאס מתכוונים ליישם בשטחי יהודה ושומרון ברגע שיצליחו להשתלט עליהם בעתיד. הבה נבחן את העובדות:
א. מאז ההינתקות של ישראל מרצועת עזה ב-2005 ירו הפלסטינים אל תחום ישראל יותר מ-3500 רקטות ופצצות מרגמה. מחצית מהכמות הזו נורתה בחצי השנה האחרונה, מאז ההפיכה הצבאית של החמאס ברצועה והשתלטותו המוחלטת עליה.
ב. הערכת אמ"ן שהוצגה בממשלה לפני כמה ימים קובעת כי בשנת 2008 יהיו חשופים לירי הטילים מעזה גם תושבי אשקלון וקריית גת כלומר תוספת של רבע מליון אזרחים ישראלים.
ג. כיום חשופים לירי הטילים מהרצועה, בשדרות וישובי עוטף עזה, כ-10,500 בתים של אזרחים ישראלים.

הדרג המדיני מתנגד להמשך מיגון הבתים בטווח הסכנה של הטילים האלה. עמדתו של ראש הממשלה ידועה והיא כי "ישראל לא תמגן את עצמה לדעת" זו היא גם עמדתו של שר הביטחון ברק. השאלה היא מה הם עושים כדי להסיר את הסכנה מעל תושבי ישראל? אין זה סוד כי צה"ל ערוך ומוכן לפעולה צבאית גדולה ברצועת עזה אולם איננו מקבל לכך את "האור הירוק" מהדרג המדיני במקום מעשים אנו שומעים הסברים על גבי הסברים:
א. הפעולה בעזה מתעכבת בגלל חשש לגורלו של גלעד שליט.
ב. הפעולה עלולה לחבל בשיחות על הסדר הקבע עם הפלסטינים שהחלו בהתאם להצהרה המשותפת בועידת אנאפוליס.
ג. הפעולה עלולה לחבל בביקורו המתוכנן של הנשיא בוש בישראל ב-9 בינואר.
ד. המבצע בעזה ייגבה מחיר כבד בחיי אדם בקרב חיילי צה"ל.
ה. המבצע לא ייתן פיתרון מוחלט לירי הטילים והירי יתחדש לאחר נסיגת כוחות צה"ל מן הרצועה.

בינתיים מסתפקת ישראל בפעולות של סיכול ממוקד מהאוויר. היא תוקפת חוליות מחבלים המנסות לירות טילים ופצצות מרגמה לעבר ישראל. במקביל ממשיך צה"ל בפעולות הגנה כשני קילומטרים מעבר לגדר המערכת בתוך הרצועה. במהלך השנה האחרונה הרגו חיילי צה"ל בפעולות אלה כ-250 מחבלים. אין די בכך. ישראל חייבת לשים קץ למלחמת ההתשה שהכריזו ארגוני החבלה הפלסטינים על דרום הארץ. המצב מחייב הכרעה צבאית מהירה ולישראל אסור להסכים להיגררות למצב התשה מתמשך. הפלסטינים קוצרים, בינתיים, שורה של צעדים שנחשבים מבחינתם להישגים חשובים:
א. ניצול המצב להברחות כמויות אדירות של נשק וחומרי חבלה דרך המנהרות ברפיח.
ב. חיזוק וביסוס שלטון החמאס ברחבי הרצועה.
ג. כניסה של מומחי חבלה לרצועה לאחר שהתאמנו באיראן.
ד. חיזוק התעשייה הצבאית ואמצעי הייצור של טילים נוספים בעלי טווח גדול יותר.
ה. יצירת דמורליזציה בקרב תושבי ישראל.
ו. ניצחון תדמיתי של הפלסטינים בעיקר לאחר הודעת ההתפטרות של אלי מוייאל ראש עירית שדרות.

ישראל אינה צריכה לחשוש התגובה האמריקנית או הפלסטינית לפעולה רחבה בעזה. חובתה של כל ממשלה בישראל היא בראש ובראשונה להגן על חיי אזרחיה. גם ארצות הברית מבינה זאת. לנשיא הפלסטיני עבאס יש אינטרס מובהק לחזור ולשלוט ברצועת עזה הוא יודע היטב כי יוכל לעשות זאת רק בעזרת הטנקים של צה"ל. באשר לחייל החטוף גלעד שליט, ארגון החמאס כבר הודיע בעבר כי לא ייפגע בו גם במקרה של מתקפה ישראלית ברצועה. מבחינתו מדובר בקלף מיקוח חשוב לשחרור מאות מחבלים פלסטינים והוא אינו מתכוון לאבד אותו. לכן על הממשלה להזדרז ולצאת לפעולה צבאית. הרשות הפלסטינית תשהה בודאי את המשא ומתן עם ישראל לכמה ימים עד שתסתיים פעולת צה"ל אבל בתוך תוכם יודעים בכירי הרשות כי פעולה כזו היא רק לטובתם. על פעולה כזו לכלול שני אלמנטים חשובים אחרת היא תהייה חסרת תועלת ממשית: השתלטות מחודשת על ציר פילדלפי למנוע הברחות הנשק ממצרים ויצירת איזור חיץ בצפון הרצועה, בתום הפעולה, למניעת המשך ירי הטילים. צה"ל כבר מוכן למבצע, עכשיו על הממשלה לתת את הפקודה. אין מה להמתין, חבל על כל רגע.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר