יום שני, 17 בדצמבר 2007

לא על חשבון ביטחון אזרחי ישראל

מחר תפתח בפאריס שבצרפת ועידת ההמשך לועידת אנאפוליס הנקראת "ועידת פאריס". ארצות הברית מנסה את כל כוחה לדחוף קדימה את המשא ומתן המדיני על הסדר הקבע. גורמים אמריקנים בכירים העריכו באוזני גורמים ישראלים כי חלון ההזדמנויות להשיג התקדמות כלשהי הוא קצר ועומד על כמה חודשים ספורים בלבד. כשברקע ביקורו המתוכנן של הנשיא בוש במזרח התיכון בתחילת החודש הבא מתכוונת ארצות הברית להודיע במהלך הועידה על סיוע כספי נרחב, מצידה, לרשות הפלסטינית של הנשיא עבאס.
גורמים בכירים פלסטינים מסרו כי שרת החוץ האמריקנית קונדליסה רייס תודיע בפאריס כי ארצות הברית תעביר לרשות הפלסטינית סכום של 550 מיליון דולר במהלך 2008 וכי זהו הסכום הגדול ביותר שאליו התחייבה ארצות הברית אי פעם. תכנית הסיוע לרשות הפלסטינית היא תלת שנתית וארצות הברית תעביר גם ב-2009 ו-2010 כספי סיוע נוספים לרשות הפלסטינית. סדר היום של הועידה יעסוק בעיקר בדיון בתוכנית הפיתוח שהגישה הרשות הפלסטינית שבה היא מבקשת סיוע בסך 5.6 מיליארד דולר על פני תקופה של שלוש שנים כדי לבנות מחדש את המוסדות הפלסטינים ולפיתוח תשתיות בשטחים. הפלסטינים רוצים לנצל את הוועידה כדי למקד את המדינות התורמות במה שהם מכנים "הסבל הגדול של העם הפלסטיני". מטרה נוספת היא להפעיל לחץ מדיני רב על ישראל להסיר את כל המגבלות הביטחוניות שהטילה על תנועת אנשים וסחורות בשטחים הפלסטינים. לפאריס הגיעו גם נציגים של מדינות ערב החברות בועדת המעקב של הליגה הערבית והם אמורים לסייע לפלסטינים במשימה זו.
את ישראל תייצג בוועידה שרת החוץ ציפי ליבני וצפוי לה מאבק קשה מול הפלסטינים ומדינות ערב בכל הקשור להסברת המגבלות הביטחוניות שהטילה ישראל על התנועה בשטחים. בוועידה יוצגו דו"חות של הבנק העולמי ושל קרן המטבע הטוענים כי יהיה זה כמעט בלתי אפשרי לבצע את תוכניות הפיתוח של הרשות הפלסטינית מבלי שישראל תסיר את המגבלות הביטחוניות הטילה ישראל על השטחים. הפלסטינים גם מנסים ליזום החלטה כי יוקם מנגנון של המדינות התורמות שיפקח על הסרת המגבלות שהטילה ישראל.
אסור למשלחת הישראלית להסכים ש"ועידת פאריס" תהפוך לועידה של הפעלת מכבש לחצים על ישראל במקום ועידה שמטרתה לקדם את התהליך שהחל באנאפוליס בחודש שעבר. ישראל צריכה להסביר כי הרס המוסדות הפלסטינים והתשתיות נבע כתוצאה מהחלטה של יאסר ערפאת לפתוח באינתיפאדה מזויינת נגד ישראל לאחר כישלון פסגת קמפ דיויד לפני שבע שנים. ישראל נאלצה לכבוש מחדש את שטחי הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון במסגרת מבצע "חומת מגן" לאחר שגל של טרור מתאבדים שטף את ישראל ששיאו היה הפיגוע המחריד במלון פארק בנתניה בליל הסדר. גם כיום ההגבלות הביטחוניות המוטלות על השטחים נובעות מהמצב הביטחוני וניסיונה של ישראל למנוע פיגועים מאחר והרשות הפלסטינית איננה נלחמת בטרור. לכן על ישראל להסביר בועידה כי היא מוכנה לעבוד בצמוד עם טוני בלייר נציג הרביעייה הבינלאומית למזרח התיכון כדי ליישם כל תוכנית סיוע לרשות הפלסטינית אולם בתנאי שהדבר לא יסבן את ביטחונם של תושבי מדינת ישראל. העובדה כי ארגון החמאס שולט ביד רמה בשטחי רצועת עזה מגבילה את האפשרות לפתח תשתיות של הרשות הפלסטינית בעזה כל שכן בניית מוסדות. באחרונה השתלט החמאס על מוסדות נוספים של הרשות ברצועה לכן אמורה הפעילות של המדינות התורמות להתמקד בעיקר בגדה המערבית. ישראל צריכה גם להסביר בועידה כי העברת הכספים לרשות הפלסטינית צריכה להתבצע תחת מנגנוני פיקוח קפדניים כדי למנוע תופעות שהיו בעבר כי כספי סיוע רבים נעלמו כתוצאה ממעשי שחיתות של בכירי הרשות או בגלל הזרמתם, בדרכים מתוחכמות, למימון פעולות טרור. ישראל צריכה לסייע כלכלית לרשות הפלסטינית של הנשיא עבאס וראש ממשלתו פיאד בכל דרך אפשרית אך אסור לה לשנות את מדיניותה. מי שרוצה סיוע צריך להבין כי לא יוכל לנצל את ההקלות הישראליות כדי לחזור לדרך הטרור. הסיוע הכלכלי לפלסטינים הוא נחוץ והכרחי אבל לא על חשבון ביטחון אזרחי ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר