יום חמישי, 13 בדצמבר 2007

?מי חיסל את הגנרל הלבנוני פרנסואה אלחאג'

בפברואר-2005 נרצח בבירות ראש ממשלת לבנון רפיק אלחרירי ומאז החלה בלבנון שורה של התנקשויות פוליטיות שמטרתן לזעזע את המדינה. כל שמונת הנרצחים עד אתמול היו פוליטיקאים ואנשי רוח אנטי-סוריים. אתמול התווסף לרשימת הנרצחים הגנרל פרנסואה אל-חאג' ראש אגף המבצעים בצבא לבנון המועמד המוביל לתפקיד מפקד הצבא. הגנרל אל-חאג' נרצח בפיצוץ מכונית תופת בדיוק באותה השיטה שבו נרצחו רבים מקודמיו. קשה לפענח מי עמד מאחורי ההתנקשות שכן מדובר באיש צבא בכיר ולא בפוליטיקאי. אף ארגון לא קיבל אחריות על הרצח אך מאידך גיסא סוריה מיהרה לפרסם גינוי למעשה.


מי יכול לעמוד מאחורי ההתנקשות בגנרל אל-חאג'?
א. סוריה - כדי לנסות ולשבש את הנסיונות למנות נשיא חדש בהסכמה.
ב. ארגון איסלאמי קיצוני - כנקמה על המבצע הצבאי שעליו פיקד הגנרל אל-חאג' במחנה הפליטים נהר אלבארד נגד ארגון "פתח אלאסלאם" המזוהה עם אל-קאעדה.
ג. גורמי אופוזיציה בלבנון (כמו חזבאללה) - כדי להעביר לצבא מסר להישאר מחוץ למשחק הפוליטי במדינה.
ד. ישראל - גורמים בלבנון כמו העיתונאי והפרשן ג'ורג' נציף והגנרל וליד סוכריה טענו כי לישראל היה אינטרס לחסלו כיוון שסירב לשתף עימה פעולה וכדי לגרור את צבא לבנון לתוך סבך הסכסוך הישראלי ערבי.
ה. איראן - חוליות מיוחדות של המודיעין האיראני או שליחיו כדי לערער את המצב בלבנון.

נראה לי כי אפשר לשלול על הסף את האפשרות כי ישראל הייתה מעורבת בהתנקשות. ישראל מעוניינת ביציבות בלבנון. היא רוצה בממשלה לבנונית חזקה ובצבא לבנוני נחרץ שלא יהסס להתעמת עם החזבאללה. חיסולו של הגנרל אל-חאג' מחליש את הצבא הלבנוני וזהו איננו האינטרס של ישראל. אם כך למי היה האינטרס לבצע את ההתנקשות?
כבר נאמר "מי שהולך כמו ברווז, אוכל כמו ברווז ועושה קולות של ברווז הוא ברווז".
שיטת הפעולה שבה חוסל פרנסואה אל-חאג' ורשימת המחוסלים לפניו מצביעה על היוזמים - שליחיו של המודיעין הסורי. סוריה מעוניינת בהחלשתה של לבנון. ככל שהיא תהיה חלשה יותר כך ייקל על הסורים לשלוט בה לאחר שנאלצו לפנות את צבאם מלבנון לאחר רצח רפיק אלחרירי.
סוריה רואה במוסד הנשיאות בלבנון מאחז שלטוני משמעותי לחיזוק השפעתה במדינה. היא ככל הנראה נחושה למנוע מצב שלאחר שבן בריתה הנשיא אמיל לחוד סיים את תפקידו כנשיא יישב על כיסאו נשיא חדש שיסכן, ולו במעט, את האינטרסים שלה ושל בעל בריתה החזבאללה. ארגון "פתח אלאסלאם" שהובס על ידי צבא לבנון במחנה הפליטים נהר אלבארד הוא שלוחה של ארגון אל-קאעדה אך יש לו גם קשר הדוק עם המודיעין הסורי. ידוע היטב לתושבי לבנון כי גם ארגונים פלסטינים הקשורים למודיעין הסורי כמו ארגון החזית העממית המפקדה הכללית שבראשו עומד אחמד ג'בריל וארגון פת"ח-אלאנתיפאדה הגישו סיוע ואמצעי לחימה בהוראת סוריה ללוחמי "פתח אלאסלאם" בעת הקרבות בנהר אל בארד.
הניצחון של צבא לבנון בעימות עם ארגון "פתח אלאסלאם" היה ניצחון חשוב הוא חיזק את מעמדו של הצבא במדינה ופגע משמעותית בתשתית של הארגון בלבנון לאחר 106 ימי לחימה עקובים מדם. ממשלת לבנון העריכה כבר אז, והדבר בא לידי ביטוי גם בדו"חות של גופי מודיעין מערביים, כי פעילי "פתח אלאסלאם" נמלטים או פעילי טרור אחרים ינסו לבצע פיגועים בסמלי הצבא הלבנוני. הבעיה היא שכל פעילי הטרור האלה קשורים ישירות לסוריה. הם לא יבצעו התנקשות בשום גנרל לבנוני ללא קבלת "אור ירוק" מסוריה. לכן אם אכן הם אלה שרצחו את הגנרל פרנסואה אלחאג' סוריה היא זו שנושאת באחריות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר