יום שני, 10 בדצמבר 2007

כוחו של המודיעין

השבוע נפגשתי עם גורם מדיני בכיר אשר ביקש לשוחח עימי בין היתר על נושא הערכת המודיעין האמריקנית המיוחדת שקבעה כי איראן הפסיקה את הפרוייקט החשאי להשגת נשק גרעיני ב-2003. הגורם הבכיר העריך באוזני כי מדובר במשחק כוח בין מערכת המודיעין האמריקני לבין ממשל בוש. "במערכת המודיעין האמריקנית יודעים היטב כי הנשיא בוש יסיים את כהונתו בקרוב וכי הוא עלול לתקוף את איראן" "בכירי המודיעין האמריקני", העריך הגורם הבכיר, "פשוט מסדרים להם כסת"ח (כיסוי תחת). הם רוצים להתחמק מהאחריות וחוששים לטעות כפי שטעו בעת שקבעו, כנראה תחת לחץ פוליטי, כי למשטרו של סדאם חוסיין יש נשק להשמדה המונית". עלי לציין כי הסברו נשמע לי בהחלט הגיוני.
מי שקורא את ספרה של סוכנת הסי.איי.אי, ולרי פליים, "משחק הוגן" שיצא לאור באחרונה בארצות הברית יכול ללמוד על הלחץ הפוליטי הבלתי פוסק שהפעיל ממשל בוש על הערכות סוכנות הביון המרכזית כדי שתקבע כי לסדאם חוסיין יש נשק להשמדה המונית. הסוכנות בראשותו של ג'ורג' טנט נכנעה אז ללחץ וסיפקה את המבוקש, התוצאות ידועות. האם ייתכן שזרועות המודיעין האמריקניות "מקדימות תרופה למכה" כדי שהממשל לא ילחץ עליהן שוב, כדי לנטרל מראש את האפשרות של מתקפה על איראן שנראית להם כטעות? בהחלט כן, והחמור מכל שב "הקדמת התרופה למכה" הן בעצם קובעות הערכת מודיעין מוטעית ומטעה. הן פשוט מגזימות בהערכתן לצד השני ושוללות לחלוטין את האפשרות שממנה הן חוששות. האינפורמציה המודיעינית הגולמית", אצל כל ארגון מודיעין, היא במקרים רבים דו משמעית .אי הבנתה לעומקה יכולה מהר מאוד להפוך ל"חרב פיפיות".
מה שמחזק הערכה זו הם דברים שאמר בכיר במודיעין הבריטי בסוף השבוע לעיתון "סאנדיי טלגרף" כי ארגוני הביון האמריקנים היו כה נחושים למנוע מהנשיא בוש לצאת במתקפה צבאית נגד איראן כפי שקרה לארצות הברית במלחמה נגד עיראק, עד שלא הבינו נכונה את התמונה הכוללת. בכירים במודיעין הבריטי סבורים כי האיראנים הערימו על סוכנות הביון המרכזית בכל הנוגע לתוכנית הגרעין שלהם ו"שתלו" מידע מפוברק כדי שיגיע למכשירי הציתות האמריקנים. ואכן הסי.איי.אי בלע את הפיתיון.
המהפך המפתיע בהערכת המודיעין הלאומית האמריקנית מעורר גם שאלות בתוך הקונגרס וסנטורים שונים, דמוקרטים ורפובליקנים, מבקשים הסברים. המילה האחרונה בנושא הדו"ח הזה עדיין לא נאמרה.
גם ישראל בודקת שוב את כל המידע שבידיה והיא תעביר לארצות הברית מידע נוסף וההערכות הסותרות את דו"ח המודיעין האמריקני. בינתיים איראן חוגגת והנשיא אחמדינג'אד הודיע בנאום חגיגי כי הדו"ח האמריקני הוא ניצחון גדול של המהפיכה האיראנית.
הסתמכות על הערכות מודיעיניות הייתה מאז ומתמיד דבר מורכב. עדיף תמיד להסתמך על עובדות ולא הערכות. ההיסטוריה המודרנית מלאה בטעויות שנגרמו בהסתמך על הערכות מודיעיניות, החל מהמתקפה היפאנית על פרל הרבור, מלחמת יום הכיפורים והפלישה האמריקנית לעיראק. אם כן על מה צריך להסתמך? ובכן בואו פשוט "נפתח את האוזניים "ונביט נכוחה אל מול העובדות:
א. נשיא איראן אחמדינג'אד קורא בגלוי ובעקביות לחיסולה של ישראל. הייתכן שיצהיר הצהרות כאלה ללא בסיס כלשהו?
ב. איראן מייצרת, תוך הוצאת הון עתק, טילים ארוכי טווח למרחק של 2500 ק"מ. האם כל המאמץ העצום הזה נועד רק כדי לציידם בראשי נפץ רגילים?
ג. איראן מפתחת חומר בקיע לפצצות אטום. מחד קובע הדו"ח האמריקני כי איראן הפסיקה פיתוחו של נשק גרעיני ומאידך הוא מאשר כי היא ממשיכה לפתח את יכולת העשרת האורניום שלה. כידוע המכשול העיקרי בפיתוח פצצת אטום הוא העשרת האורניום.
ד. המרחק בין מעבר מייצור חומר בקיע לייצור מנגנון הפעלה של פצצת אטום הוא קצר מאוד והתהליך פשוט יחסית.
ה. לאיראן כמויות עצומות של נפט, מדוע היא נזקקת עכשיו לאורניום מעושר?
ו. בידי ישראל מידע מודיעיני מסווג המעיד על מאמץ איראני מוגבר להשיג נשק גרעיני.

איך יוצאים מהמילכוד? מי שסיבך את הענינים הן זרועות המודיעין האמריקניות ולכן רק הן יכולות להתיר את התסבוכת. ישראל צריכה להעביר לארצות הברית את כל המודיעין שברשותה המוכיח את כוונות איראן להשיג נשק גרעיני. ידידי ישראל בקונגרס יכולים במקביל לדרוש מהמודיעין האמריקני הסברים על כל הנקודות שציינתי לעיל. ברגע שזרועות המודיעין האמריקניות יידרשו לתת הסברים מפורטים להערכה המודיעינית שמסרו הן ייאלצו גם להסתייג מהאופן החד משמעי שבו קבעו את קביעתן כי איראן הפסיקה את הניסיונות להשיג נשק גרעיני. ישראל צריכה להתרכז בהחדרת הספק ובערעור הקביעה החד משמעית של הדו"ח האמריקני. ברגע שיתגלה הסדק הראשון בהערכות המודיעיניות האמריקניות ההמשך כבר יהיה הרבה יותר קל. אסור לוותר על המאמץ.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר