יום רביעי, 5 בדצמבר 2007

חריקות ראשונות אחרי אנאפוליס

בימים האחרונים ניתן היה להבחין במשב רוח קל של תקווה ברחוב הפלסטיני. ועידת אנאפוליס נתפסת עדיין ברחוב הפלסטיני כ"הצגה" לאמצעי התקשורת, אך כמה התפתחויות אזוריות ובינלאומיות זרעו ניצים של אופטימיות כי המזרח התיכון ניצב בפני הזדמנות של בלימת ההסלמה ועלייה על מסלול של הידברות. סקר דעת קהל שפורסם אמש ברמאללה הראה תמיכה של יותר מ-50 אחוזים של תושבי הגדה והרצועה בהשתתפות הפלסטינית בועידת אנאפוליס לעומת כ-37 אחוזים שהתנגדו להשתתפות זו. הולדתה של האופטימיות נבעה מהסיבות הבאות:
א. השתתפותה של סוריה בועידת אנאפוליס והידיעות על "ועידות המשך" בפאריס ובמוסקבה.
ב. סימנים מעודדים למציאת מועמד של פשרה לתפקיד נשיא לבנון.
ג. השתתפותו של נשיא איראן אחמדינג'אד, לראשונה, בפסגת המדינות החברות במועצה לשיתוף פעולה במפרץ (משפ"ם).
ד. האפשרות כי ארצות הברית תשהה מתקפה צבאית על איראן בעקבות הערכת המודיעין האמריקני כי איראן הקפיאה את פרוייקט הנשק הגרעיני כבר ב-2003.
ה. ביקורו המתוכנן של הנשיא בוש במזרח התיכון בחודש הבא.
אולם משב הרוח הקל הזה של התקווה נמוג היום לאחר שאמצעי התקשורת הפלסטינים סיקרו בהרחבה את הודעת משרד השיכון הישראלי בדבר פרסום מכרז לבניית יותר מ-300 יחידות דיור בשכונת הר חומה בירושלים. הפלסטינים שוב חשים כי ישראל מוליכה אותם שולל ואיננה עומדת בהתחייבויות שנתנה בועידת אנאפוליס בדבר הפסקת הבניה בהתנחלויות. סאיב עריקאת, חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני מיהר להצהיר כי מדובר ב"מוקש" שיפוצץ את המשא ומתן. אחמד קריע (אבו עלאא') ראש הצוות הפלסטיני לשיחות עם ישראל קרא לממשלת ישראל לבטל את המכרז לאלתר מכיוון שמדובר בהפרה של "הבנות אנאפוליס". האופוריה הראשונית לאחר ועידת אנאפוליס מתחילה להתפוגג ומתחילות החריקות הראשונות. מה ניתן להסיק מהאירוע הזה?
א. הפלסטינים מתייחסים לשכונות החדשות בירושלים כהתנחלויות לכל דבר. השכונות האלה הן מבחינתם חלק בלתי נפרד מהגדה המערבית. (לשכונת הר חומה הם קוראים ג'בל אבו ע'נים). הם מצפים שהקפאת הבניה בהתנחלויות שעליה הודיעה ישראל תחול גם על הבניה בשכונות החדשות בירושלים.
ב. ישראל מתייחסת למזרח ירושלים כחלק נפרד מהגדה המערבית וכחלק בלתי נפרד מישראל שעליו חל החוק הישראלי.
ג. שני הצדדים התחייבו, כזכור, למלא את השלב הראשון של תוכנית מפת הדרכים. על פי תוכנית זו ישראל מחויבת להפסיק את ההתנחלויות. מבחינת הפלסטינים ישראל הפרה את התחייבותה, מבחינת ישראל לא מדובר בשום הפרת התחייבות.
מה יקרה עכשיו? הפלסטינים לא מתכוונים לשבת בחיבוק ידיים. הם מתכוונים לפנות לארצות הברית שעל פי הבנות אנאפוליס הפכה ל"שופט" בין שני הצדדים. מי שיבדוק את תלונת הפלסטינים יהיה הגנרל ג'ים ג'ונס שאיננו ידוע כאוהד גדול, בלשון המעטה, של נושא ההתנחלויות. ישראל עלולה למצוא עצמה בבעיה קשה אם יפסוק הגנרל ג'ונס שהיא הפרה את התחייבותה. פסיקה כזו עלולה להוות תקדים מסוכן לגבי הבניה בשאר השכונות החדשות בירושלים.
הנה רק מעט ימים חלפו להם מוועידת אנאפוליס ולפני שהמשא ומתן מתחדש רשמית, כפי שאמור לקרות ב-12 בדצמבר, כבר עולה מעצמו נושא ירושלים והבניה בו על סדר היום. שני הצדדים לא יוכלו להתחמק מרגע האמת, ככל שינסו, והוא אכן יגיע. הפערים בעמדות שני הצדדים גדולים מאוד והם לא יוכלו לגשר עליהם. החריקות הראשונות כבר החלו והן יתגברו במשך הזמן. הפלסטינים לא יוכלו "לבלוע צפרדעים" מבחינתם ולהבליג לאורך זמן. ייתכן שיתאפקו עד למחצית החודש הבא כדי שלא לקלקל את ביקורו של הנשיא בוש במזרח התיכון אבל מה יהיה אחר כך? דומני שהתרחיש ברור וידוע לכל, הפיצוץ בשיחות הוא בלתי נמנע ובסופו של דבר הוא גם יגיע.

צילום באדיבות נריה הרואה

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר