יום שלישי, 4 בדצמבר 2007

להגביר את הלחץ

שתי התפתחויות מפתיעות ביממה האחרונה מעלות את האפשרות של החלשת הקואליציה הבינלאומית נגד איראן המנסה למנוע ממנה את היכולת להצטייד בנשק גרעיני:
א. הערכת המודיעין הלאומית האמריקנית כי איראן הקפיאה את תוכנית הנשק הגרעיני שלה ב-2003 וכי היא תוכל להצטייד בנשק כזה רק ב-2013.
ב. השתתפותו הבלתי צפויה של נשיא איראן אחמדינג'אד בפסגת המדינות החברות במועצה לשיתוף פעולה של המפרץ(משפ"ם).

הערכת המודיעין האמריקנית שפורסמה אמש הכתה בתדהמה את הדרג המדיני בישראל. החשש הוא כי הערכת המודיעין הזו תעכב או אפילו תמנע את האפשרות של פעולה צבאית אמריקנית או ישראלית נגד איראן. בישראל חוששים כי הדו"ח הזה יוריד לטמיון את מאמציה הדיפלומטים של ישראל ואת מאמצי ההסברה שלה בעולם בנושא איראן. חשש נוסף של ישראל הוא כי הדו"ח ירפה את ידיה של ארה"ב והיא לא תהיה נחושה ליזום החרפת הסנקציות נגד איראן. צריך להתייחס ברצינות רבה לדו"ח האמריקני אך אסור לשכוח כי המודיעין האמריקני כבר טעה בעבר כשטען, ערב הפלישה לעיראק, כי בידי סדאם חוסיין נשק להשמדה המונית.
ההתפתחות המעניינת השנייה היא השתתפותו חסרת התקדים של נשיא איראן אחמדינג'אד בפסגת המדינות החברות במועצה לשיתוף פעולה של המפרץ. זו פעם ראשונה שנשיא איראני משתתף בפסגה כזו של המועצה מאז הוקמה ב-1981. פרשנים איראנים הסבירו את הצעד הזה כניסיון מוצלח של הנשיא האיראני לשבור את המצור הבינלאומי שיזמה ארצות הברית נגדו. גורמי מודיעין מערביים רואים במהלך הזה ניסיון לפורר את הקואליציה של המדינות הערביות הסוניות שגיבשה ארצות הברית נגד איראן בשיחות המסדרון בועידת אנאפוליס. הנשיא אחמדינג'אד אמור להעביר בפסגה שני מסרים למדינות המפרץ: איראן לא תוותר על תוכניתה להעשרת אורניום ומאידך גיסא היא לא תהווה מקור סכנה למדינות המפרץ. ספק אם מדינות המפרץ "יקנו" את ההסברים האיראנים. הן מארחות בשטחן בסיסים צבאיים אמריקנים וברור כי במקרה של מתקפה צבאית אמריקנית על איראן עלולה איראן לתקוף בתגובה את הבסיסים האמריקנים במדינות אלה ובנוסף גם מטרות אחרות כעונש על כך שהמדינות הערביות סייעו לארצות הברית. סעודיה כבר התחילה בהקמת כוח מיוחד שיגן על בארות הנפט שלה מפני חוליות טרור איראניות. אבל אי אפשר להתעלם מהצעד המחוכם של הנשיא האיראני והאופן שבו הוא מפגין וירטואוזיות דיפלומטית כדי להחליש את מאמצי ארצות הברית וישראל לגבש חזית בינלאומית נגדו. גם אם יצליח להחדיר ספקות או חששות לליבותיהם של השליטים הערביים במדינות המפרץ הרי שמבחינתו הדבר נחשב להישג חשוב.
מה צריכה לעשות ישראל?
א. אסור לה למתוח בפומבי ביקורת על הערכת המודיעין האמריקנית. ישראל צריכה להסביר לגורמי המודיעין האמריקניים בערוצים החשאיים כי המידע שבידיה וההערכות המומחים בישראל מצביעים על כך שהסכנה הגרעינית הצבאית האיראנית הופכת למוחשית כבר ב-2009.
ב. להבהיר לנשיא בוש, בערוצים השקטים, כי ישראל לא תוכל להשלים עם פצצה גרעינית איראנית ובמקרה הצורך היא לא תהסס לפעול לבדה כדי לנטרל את האיום הזה.
ג. להמשיך במאמצים הדיפלומטים הישראלים, כאילו לא אירע דבר, כדי להחריף את הסנקציות על איראן.
ישראל חייבת להיות נחושה בנושא האיראני שכן לראשונה מאז הקמתה מהווה איראן איום קיומי על מדינת ישראל. ישראל חייבת גם לעשות הערכה מחדש של כל החומר המודיעיני שבידיה כדי לוודא שלא טעתה בהערכותיה. הרבה תלוי בפעילות הישראלית בכל הקשור למניעת התרופפות הקואליציה הבינלאומית נגד איראן. לכן החשוב מכל הוא להגביר את הלחץ, לנקוט בפעילות הסברתית חובקת עולם שכותרתה היא "אין מנוס מהמשך הטלת העיצומים על איראן". לקהילה הבינלאומית יש "ניסיון טוב" עם נושא העיצומים אשר הוכיחו את עצמם בדרום אפריקה בלוב ובצפון קוריאה. הקהילה הבינלאומית תעדיף אותם על פני מתקפה צבאית ולכן יש לעודד אותה להמשיך בהם נגד איראן. במקביל ישראל צריכה להיערך לאפשרות כי ייתכן שבסופו של דבר תאלץ לפעול לבדה כדי להסיר את האיום האיראני מעל אזרחיה. תמיד עדיף לסמוך על עצמנו. כבר הוכחנו זאת ב-1981 כשתקפנו בהצלחה את הכור הגרעיני בעיראק. כדאי להתכונן לגרוע ביותר גם אם בסופו של דבר הוא לא יגיע.

Daniella Zalcman צילום באדיבות

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר