יום שני, 3 בדצמבר 2007

מדינות המפרץ וסעודיה נערכות להתקפה אמריקנית על איראן

דיווחי גורמי המודיעין במערב לגבי ההערכות של מדינות המפרץ לאפשרות של עימות צבאי של ארה"ב עם איראן כפי שפורסמו בפינת "סודי ביותר" באתר הזה הם רק חלק מההערכות המפרצית נוכח האיומים האיראניים.
סימנים מצטברים בחודשים האחרונים מעידים על כך שבסעודיה הולך וגובר החשש מכוחה הגובר של איראן. בנוסף להתחזקות השפעתה האיזורית של איראן היא מתקדמת בצעדים מהירים להשגת נשק גרעיני והדבר מדאיג מאוד את הסעודים. על הרקע הזו החלו בכירים סעודים במדיניות פומבית של הצהרות שעיקריה הם:
א. אזהרה גוברת מעימות צבאי בין ארה"ב לאיראן והשלכותיו ההרסניות על ביטחון המפרץ והעולם.
ב. החרפה בהתבטאויות הסעודיות נגד איראן.
ג. שבירת העמימות הפומבית שאימצה סעודיה כלפי מטרת תוכנית הגרעין האיראנית, ההתיחסויות הסעודיות האחרונות לנושא כוללות האשמה כמעט ישירה של איראן בחתירה לנשק גרעיני.
ד. קידום הצעת פשרה לפיתרון משבר הגרעין, שר החוץ הסעודי גילה לאחרונה כי מדינות המשפ"ם (מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ) הציעו לאיראן לקבל אורניום מעושר לצרכים אזרחיים מתאגיד גרעיני של מדינות המפרץ שיוקם במדינה נייטרלית כמו שוויץ. ההצעה נועדה לספק את צרכי איראן לאנרגיה אזרחית ואת דרישות הקהילה הבינלאומית. איראן דחתה את ההצעה.
ה. איתותים בדבר מוכנות מדינות המפרץ לכל תרחיש שיאיים על ביטחונן.

סעודיה שנשענה עד היום על כוחה של בת בריתה ארה"ב, תמשיך ככל הנראה, לעשות זאת גם בעתיד אולם עם זאת היא מנסה לגבש מענה הולם לאיום האיראני באמצעות שורה של מהלכים מדיניים, צבאיים ואסטרטגים. לדוגמא במישור המדיני היא מנסה לגבש את מדינות המפרץ למחנה מאוחד נגד איראן במסגרת הפעילות שלה כראש המשפ"ם. במישור הצבאי התחילה סעודיה בתהליך התחמשות מואץ של צבאה והיא משדרגת את יכולות חיל האוויר שלה וההגנה האווירית. סעודיה חוששת מפשיטות של חוליות טרור איראניות של מתקני הנפט שלה והיא התחילה גם בהקמת כוח ביטחוני מיוחד המונה כ-5000 חיילים להגנה על מתקני הנפט והוא אמור לגדול ל-35000 איש. צעדים נוספים שנוקטת סעודיה במישור הצבאי הם ניסיון להפיח חיים בכוח הצבאי המשותף של המשפ"ם המכונה "דרע אל-ג'זירה" וכן הקמת גדר ביטחונית לאורך גבולה עם עיראק. במישור האסטרטגי מנהלת סעודיה דיאלוג ביטחוני מתמשך עם ארה"ב בנושא ביטחון המפרץ.
ככל הנראה, נוכח הצעדים האלה, גוברת ההכרה בקרב צמרת הממלכה הסעודית כי משבר הגרעין האיראני מתקרב לקראת הכרעה. ההכרעה יכולה לבוא בשני תרחישים:
א. איראן תצליח להתגבר על הסנקציות הכלכליות והאיומים הבינלאומיים ותציב את העולם בפני עובדה כי בידיה נשק גרעיני.
ב. ארה"ב ואולי אף ישראל, ינחיתו מכת מנע צבאית על איראן. מבחינת הסעודים שני התרחישים האלה הם מסוכנים ויש להם השלכות שליליות חמורות ביותר על יציבותה, כלכלתה ומעמדה האזורי של הממלכה.

המדיניות הסעודית לבלימת כוחה של איראן לוקחת בחשבון גם את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. השנתיים הקרובות הן להערכת סעודיה, קריטיות ביותר, לבלימתה של איראן. סעודיה מייחסת חשיבות גדולה לטרוף את קלפיה האזוריים של איראן והיא מנסה לתרום להשגת פיתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני ולנסות להביא לפיוס בין ארגון הפת"ח לתנועת החמאס. סעודיה גם תתרום מאמצים להביא ל"פיוס לאומי" בעיראק שיוביל לשילוב ממשי של העדה הסונית בזרועות ומוסדות השלטון המרכזי ואף תפעל לחזק את מחנה ה"סדר החדש" בלבנון מול סוריה והחזבאללה.
למעשה סעודיה חלשה מאוד מול שתי המדינות המרכיבות את "ציר הרשע" דהיינו איראן וסוריה. אין לה שום מנופי לחץ על שתי המדינות האלה.
מה צופן בחובו העתיד עבור הסעודים? לא הרבה. סעודיה תמשיך ככל הנראה להישען על בת בריתה המסורתית שהיא ארה"ב ולשמר את הברית האסטרטגית בין שתי המדינות. אולם לא מן הנמנע שסעודיה תנסה להתקרב לאיראן ולסוריה אם כוחן יישמר בזירה האזורית. אחד הסימנים לכך הוא העובדה כי סעודיה איננה פעילה בקידום הטלת סנקציות על איראן ולו באופן עקיף. לכאורה יכולה הייתה סעודיה לפעול בכיוון זה ולהשפיע על מדינות כמו סין, איטליה וגרמניה שעימן יש לה קשרי מסחר הדוקים.ייתכן שהסעודים מעריכים שהמערב הוא חלש מידי במאמציו לבלום את איראן והם מעדיפים ולהמתין כיצד ייפול דבר לפני שהם נוקטים עמדה ברורה. המדיניות הפסיבית הזו אופיינית לסעודיה והיא תמשיך להעדיף את האופציה ש"מישהו אחר יעשה את העבודה המלוכלכת".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר