יום ראשון, 2 בדצמבר 2007

"הקם להורגך השכם להורגו"

מידי חדשות לבקרים אנו שומעים הצהרות של בכירים בישראל המצדדים בכך שישראל תכיר בארגון החמאס. האחרון מבין הבכירים האלה, האלוף גיורא איילנד ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, שולל אמנם הכרה מדינית של ישראל בחמאס אך טוען במאמר שפירסם בעיתון "ידיעות אחרונות", כי "ישראל צריכה להגיע להסדרה של היחסים בינה לבין הישות הנקראת חמאס שתכלול הפסקה הדדית של פעולות האיבה, פיקוח בציר פילדלפי והחלפת אסירים". האלוף איילנד ידוע בחשיבתו המקורית וביכולת הניתוח האנליטית שלו אך דומני שבמקרה הזה הוא מגלה קצת נאיביות לגבי אופי הארגון שמולו אנו מתמודדים. גם המונח שבו הוא משתמש "הפסקה הדדית של פעולות האיבה" צורם במקצת. ישראל איננה עוסקת "בפעולות איבה" כנגד החמאס אלא בהגנה עצמית, היא ממלאה את חובתה להגן על אזרחיה ולשמור על ביטחונם. ארגון החמאס עוסק באופן שוטף בדיסאינפורמציה ובתרגילים שונים של יחסי ציבור ולוחמה פסיכולוגית כדי להסתיר את המטרות האסטרטגיות האמיתיות שלו. כך למשל נשלח אחמד יוסף יועצו המדיני של איסמעיל הניה, לקראת ועידת אנאפוליס, כדי להודיע, באמצעי התקשורת, כי החמאס מתנער מאמנת החמאס שנכתבה ב-1988 והקוראת להשמדת ישראל. יוסף טען כי האמנה של ארגונו "היא חלק מן העבר" וכי העולם צריך לשפוט את תנועת החמאס על פי תוכניתה המדינית ולא על פי דברים שנכתבו בעבר. האומנם כך?
מסתבר כי ארגון החמאס איננו יכול להתאפק ומידי פעם הוא חושף את פרצופו האמיתי. לפני כמה ימים ציין האו"ם מלאת 60 שנה להחלטה 181 העוסקת ב"תכנית החלוקה" של פלסטין לשתי מדינות. אותה תכנית מפורסמת שהפלסטינים דחו בעבר ואש"ף הסכים לקבלה רק בכינוס המועצה הלאומית הפלסטינית באלג'יר ב1988. ארגון החמאס הזדרז לפרסם גילוי דעת באמצעי התקשורת שבו הוא קרא לאו"ם לבטל את החלטה 181 והטיל עליו את האחריות לסבל הפלסטינים. אולם מי שקורא בעיון את הודעת החמאס מגלה בה גם כמה אלמנטים נוספים:
א. הדגשה כי "פלסטין היא אדמה ערבית אסלאמית מאז ומעולם, מהנהר ועד הים, כולל ירושלים, מסגד אלאקצא, הכנסיות, המסגדים, ההרים והבקעות וליהודים אין בה שום נוכחות לכן היא איננה ניתנת לחלוקה".
ב. עמידה על כך כי "החמאס לא יוותר אפילו על גרגר אחד מאדמת פלסטין ולא יכיר בהחלטות הבינלאומיות המקפחות אשר פוגעות בעקרונות הפלסטינים ובראשן זכות השיבה של הפליטים לבתיהם והקמת מדינה פלסטינית בעלות ריבונות מלאה שבירתה ירושלים".
הנה שוב מתברר כי ארגון החמאס לא שינה כהוא זה את עמדותיו והוא חוזר בהודעתו הרשמית על אותם העקרונות המופיעים באמנת החמאס והקוראים למעשה להשמדתה של מדינת ישראל. לכן אנו צריכים לזכור היטב במי מדובר כשאנו שומעים את השם "חמאס".
ישראל צריכה לעשות הכול כדי לחסל את הארגון הזה ובראש ובראשונה את כוחו הצבאי ולא לחפש מתכון "להסדרת היחסים עימו" כמו שמציע האלוף גיורא איילנד. מה שדרוש הוא פעולה צבאית נרחבת ברצועת עזה כדי לפרק את תשתיות הטרור ולהשתלט מחדש על ציר "פילדלפי". ייתכן שמדובר בפעולות סיזיפיות אולם זו היא הדרך היחידה להחליש את החמאס ולעקר את כוחו. אם לא נעשה זאת ייגבר כוחו של החמאס, כבר עכשיו אנו עדים לנסיונותיו להשתלט גם על ערי הגדה. אין שום סיכוי למתן את עמדותיו הקיצוניות של הארגון הזה ולהגיע עימו להבנות, מטרתו הייתה ועודנה להשמיד את ישראל. ההתעצמות הצבאית שלו גוברת וכל תכליתו היא להגיע ליכולת צבאית שתסכן את חיי ישראל על פי עיקרון הג'האד (מלחמת קודש). לכן במקרה הזה מדיניות ישראל צריכה להיות מדיניות על פי הכלל "הקם להורגך השכם והורגו".

צילום באדיבות דובר צה"ל

:למאמרים נוספים

בלון הניסוי של החמאס ההצהרות הקיצוניות של מנהיגי החמאס בקשר ל"ועידת אנאפוליס" הפכו בשבועות האחרונים לענין שבשגרה. ח'אלד משעל, מנהיג הארגון כבר הודיע שארגונו נערך לקראת האינתיפאדה הבאה וכי תנועת החמאס מארגנת שתי ועידות עממיות בדמשק וברצועת עזה שיהוו משקל נגד ל"ועידת אנאפוליס" למאמר המלא

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר