יום שני, 12 בנובמבר 2007

"שכם יותר חשובה מאנאפוליס"

אתמול ביקרתי אצל כמה ידידים פלסטינים באיזור שכם. נושא פריסתם של 300 השוטרים הפלסטינים בעיר הוא שיחת היום. התושבים מרוצים מאוד, לפחות עד עכשיו, מפעילות השוטרים. יש תחושה שהחוק והסדר מתחילים לחזור ל"בירת השומרון" שמבחינה ביטחונית ישראלית היא גם "בירת הטרור". ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד ביקר כבר בעיר שלוש פעמים מאז נפרסו השוטרים בעיר, גם המתאם הביטחוני האמריקני, קית' דייטון, שאנשיו אימנו את כוח המשטרה הזה ביריחו לפני שהתפרס בשכם, ביקר בעיר והביע שביעות רצון מפעילות השוטרים, השאלה היא האם תצליח הרשות הפלסטינית לעמוד במשימתה, להשליט סדר וביטחון וגם למגר את הטרור ותשתיותיו כפי שהתחייבה בפני ישראל וארה"ב?
התושבים בשכם מספרים כי השוטרים החדשים שנפרסו בעיר עוסקים בפעילות שיטור אזרחית וכי הם התחילו במעצרים של פושעים ומפרי חוק. מדובר בעבריינים שעסקו בגניבות, סחיטה, קבלת דמי חסות, הטרדות מיניות ועוד. זהו עיקר פעילותם. הפעילות אמורה להתגבר בשבועות הקרובים ולהתפשט לכל חלקי העיר ולמחנות הפליטים והכפרים הסמוכים. לרשות הפלסטינית יש תוכנית ביטחונית ברורה שהוכנה בסיוע הגנרל קית' דייטון.
"שכם יותר חשובה מאנאפוליס" כך מצהיר היום ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד. הוא מוסיף: "אנו רוצים לסיים את הכיבוש ולא רק למלא משימות ביטחוניות בעיר".
הרשות הפלסטינית מודעת לבעיות הביטחוניות הקשות של העיר שכם ולמרות זאת היא התעקשה להתחיל ו"לעשות סדר" דווקא בשכם לפני שאר ערי הגדה. ממשלת סלאם פיאד רואה במשימה של החזרת תחושת הביטחון לתושבים את משימתה העיקרית עד כדי כך שפיאד אומר כי "שכם יותר חשובה מאנאפוליס" משמע בשכם יש לנו, לפלסטינים, יותר סיכוי להגיע להישגים חשובים מאשר ב"ועידת אנאפוליס".
ריכוז המאמץ של הרשות הפלסטינית בשכם נובע משתי סיבות: האחת רצון למנוע בכל מחיר את הידרדרות המצב הביטחוני כדי שתנועת החמאס לא תצליח לבצע הפיכה בערי הגדה בדומה להפיכה שעשתה ברצועת עזה והסיבה השנייה רצון להוכיח לישראל כי היא שולטת בשטח באופן מלא ובכך לשמוט מתחת לרגלי ישראל את הטיעונים הביטחוניים ולדרוש את נסיגת כוחות צה"ל לקוי ה28 בספטמבר 2000.
הרשות הפלסטינית מתכוונת להרחיב את תוכניתה הביטחונית משכם לשאר ערי הגדה, להתחיל לשקם את שאר מוסדות החוק כמו מערכת המשפט ואף לנסות ולהרחיב את שלטונה לאיזור רצועת עזה. למה הכוונה? הרי לרשות הפלסטינית אין שום כוח בעזה והחמאס שולט ברצועה ביד רמה? ובכן ראש הממשלה הפלסטיני פיאד חולם על כך שממשלתו תשלוט לפחות ביחד עם ישראל, במעברים השונים של הרצועה ובכך תביא להפחתת הסגר הכלכלי על עזה. הרשות הפלסטינית מתכננת להקים גוף חדש-"רשות המעברים" שבתיאום עם ישראל ישלוט בצד הפלסטיני של המעברים בעזה. כדי לשכנע את ישראל להסכים לתוכנית הזו צריך להוכיח שלרשות הפלסטינית יש יכולת ביטחונית, לכן המבחן של הביטחון בשכם הוא כל כך חשוב עבור הרשות הפלסטינית.
צריך לקוות שהמאמץ של הרשות הפלסטינית הוא אכן אמיתי ושגם יצליח. בלימת האנרכיה הביטחונית היא משימה חשובה אך מה שחשוב לנו כישראלים יותר הוא המלחמה בטרור. לכן זהו המבחן החשוב של ממשלת סלאם פיאד בשכם, מבחינתה של ישראל, דבר שאף ממשלה פלסטינית לא עשתה עד כה, הפסקת הטרור משכם לעבר יעדים ישראלים ופירוק תשתיות הטרור בעיר. אם תצליח בכך הרי שיש על מה לדבר. עדיין מוקדם לקבוע, ניסיון העבר איננו מעודד אבל אנו ממתינים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר