יום שישי, 9 בנובמבר 2007

בלון הניסוי של החמאס

ההצהרות הקיצוניות של מנהיגי החמאס בקשר ל"ועידת אנאפוליס" הפכו בשבועות האחרונים לענין שבשגרה. ח'אלד משעל, מנהיג הארגון כבר הודיע שארגונו נערך לקראת האינתיפאדה הבאה וכי תנועת החמאס מארגנת שתי ועידות עממיות בדמשק וברצועת עזה שיהוו משקל נגד ל"ועידת אנאפוליס". מנהיגים אחרים של החמאס רואים ב"ועידת אנאפוליס" הזדמנות להשתלט על אש"ף או ליצור מנהיגות פלסטינית חלופית חזקה שתוביל את העם הפלסטיני לדרך אחרת מזו שבה הלך מאז הסכמי אוסלו. לכן מאוד מוזר לקרוא את דבריו של אחמד יוסף, היועץ הפוליטי של איסמעיל הנייה ראש ממשלת החמאס המודח ברצועה, בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות הפלסטינית, רמאת'אן".
יוסף אמר בראיון כי אם תנועת החמאס תקבל הזמנה להשתתף ב"ועידת אנאפוליס", "הרי שהיא תבדוק את האפשרות הזו". הוא ציין כי איננו מעריך שארה"ב תשגר הזמנה כזו לארגונו אך אם הדבר יקרה "נלמד את הנושא ונבדוק אם יש באפשרותנו להגיש דבר חיובי". אחמד יוסף העריך עם זאת כי הועידה תיכשל.
האם החמאס משגר בלון ניסוי מדיני? בהחלט ייתכן שכן. מקורות יודעי דבר מעריכים כי בצד העמדות הנוקשות של הארגון יש גם קולות מתונים יחסית הסבורים שיש להמשיך ולנסות להסיר את המצור על רצועת עזה ולשבור את החרם הבינלאומי באמצעות הצהרות יותר ממותנות. מי שקורא את המשך דבריו של אחמד יוסף בראיון מגלה כי הוא לא מהסס אפילו להתנער מאמנת החמאס שנכתבה ב-1988 והמדברת בגלוי על השמדת ישראל. אחמד יוסף טוען בראיון כי האמנה של ארגונו "היא חלק מן העבר". יוסף מסביר כי ברגע שארגונו נכנס לזירה הפוליטית ואף הקים ממשלה עם תוכנית מדינית הוא כבר עבר את השלב של האמנה וכי האנשים צריכים לשפוט את החמאס על פי תוכניתו המדינית ולא על פי דברים שנכתבו בעבר.
היועץ הפוליטי של החמאס ברצועת עזה טוען גם בראיון כי חלו שינויים מהותיים בעמדות החמאס וכי הוא מנסה לשגר מסר לקהילה הבינלאומית כי אנשיו הם "אנשים טובים" המעונינים בהסדר שלום לסכסוך וכי תפיסתם המדינית מבוססת על עיקרון ה"הודנה" (הפסקת אש) ארוכת הטווח. יוסף מודה בכוחה של ארה"ב כמעצמת על ומציע כי ארגונו יהפוך לגשר בין המערב למזרח. הוא רואה בשלטון ארדואן בתורכיה "מודל שארגונו צריך לאמץ במגעיו עם המערב ואולי עם האויבים" (לא ברור (אם הכוונה לישראל
אין ספק כי הדברים האלה מופנים לאזניים מערביות והם נשמעים מתונים מאוד יחסית לעמדות המוכרות של ארגון החמאס. ההערכה היא כי החמאס מפריח עמדות אלה כדי לגשש ולראות את התגובות בעולם. עצם שיגור בלון ניסוי שכזה מעיד על כך שארגון החמאס נמצא בלחץ ככל שהולך ומתקרב מועד כינוסה של "ועידת אנאפוליס". ייתכן שהחמאס מנסה להחדיר טריז בין משתתפי הועידה ולהביא לכך שינסו להידבר עימו למרות החרם שהטילה עליו הקהילה הבינלאומית.
האם דבריו של אחמד יוסף מעידים על שינוי מהותי בעמדות החמאס? התשובה היא לא. רק השבוע דיבר הד"ר מחמוד א-זהאר מראשי החמאס בעזה על כך שישראל היא בת חלוף וכי סופה קרוב. גם רעיון ה"הודנה" - הפסקת האש, שהוא מזכיר איננו חדש. את הרעיון הזה הציע לראשונה השיח' אחמד יאסין, מייסד הארגון והוא מהווה בעצם מתכון להשמדת ישראל בשלבים. בשלב הראשון נסיגה ישראלית מכל השטחים שנכבשו ב-67 והקמת מדינה פלסטינית עצמאית תמורת הפסקת אש של 10-15 שנים ואחר כך שחרור האדמות שנכבשו ב-1948. כלומר ניתן להגיע עם החמאס להסדר מדיני של כמה שנים בלבד ואחר כך הוא יחדש את העימות כדי להשמיד את ישראל. הראיון עם יוסף הוא מעניין אך צריך לזכור כי זהו לכל היותר, בלון ניסוי וכי ארגון החמאס לא שינה את מטרותיו. גם אם הוא מנסה לעטוף את עצמו בעור של כבש הוא עדיין נותר הזאב הטורף הרע.

DanniXtreme צילום: באדיבות

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר