יום שבת, 17 בנובמבר 2007

הקונספירציה

הפלסטינים אוהבים מאוד את "תיאוריית הקונספירציה". כל יוזמה אמריקנית או מהלך ישראלי נתפסים מייד כתחבולה שיש בה, לדעתם, מלכודת כלשהי לרעתם של הפלסטינים. מחד גיסא, הם מבינים שארצות הברית היא המעצמה העולמית היחידה היכולה לקדם את התהליך המדיני ולהשפיע על ישראל אך מאידך גיסא, כל מהלך אמריקני בעניין הפלסטיני מתקבל מייד בחשדנות רבה. בימים האחרונים מתחילים הפלסטינים להפנים את העובדה ש"ועידת אנאפוליס" מתקרבת וכי לא יהיה מנוס, למרות ההסתייגויות שלהם וחוסר ההתקדמות בשיחות בין צוותי המשא ומתן של שני הצדדים, הם יהיו חייבים להתייצב באנאפוליס.
ברחוב הפלסטיני כבר נותנים משמעות למילה "אנאפוליס". המילה הזו, מסבירים "יודעי דבר", היא בכלל מילה בשפה הערבית והיא מתחלקת לשתיים: אנא=אני (בערבית) פוליס=משטרה (בערבית). כלומר: "אני משטרה ". ארצות הברית מודיעה בעצם בכינוס הועידה כי היא "המשטרה של העולם" ועל פיה יישק דבר. ברחוב הפלסטיני מאמינים כי מהועידה הזו לא ירוויחו הפלסטינים דבר וכי תוצאותיה יהיו "תכתיבים" אמריקנים לפלסטינים בתוקף היותה של ארה"ב "המשטרה של העולם".
איך מסבירה האופוזיציה הפלסטינית את עיתוי כינוס הועידה? האם היא מאמינה להסברים האמריקנים כי הנשיא בוש מכנס את הועידה בניסיון לממש את חזונו על הקמת המדינה הפלסטינית לפני שהוא עוזב את הבית הלבן? לא ולא.
:(הנה כמה הסברים של האופוזיציה הפלסטינית לכינוס הועידה בעיתוי הנוכחי (לאו דווקא על פי סדר חשיבותם
א. כינוס הועידה נועד לחפות על הכישלונות האמריקנים בעיראק ואפגניסטן.
ב. ליצור אווירה חיובית נוכח מצבה של הכלכלה האמריקנית.
ג. לשפר את מצבה של המפלגה הרפובליקנית לקראת הבחירות לנשיאות.
ד. ניסיון לסייע לראש הממשלה אהוד אולמרט הסובל ממצב פוליטי קשה בישראל.
ה. מדובר ב"הטעייה" לקראת מתקפה אמריקנית על איראן וסוריה.
ו. ניסיון לנצל את חולשתן של מדינות ערב כדי לכפות עליהן את ההגמוניה האמריקנית.
ז. ניסיון לנצל את חולשתם של הפלסטינים ואת הנתק בין הגדה לרצועה כדי לכפות על העם הפלסטיני "פתרונות" שהוא מסרב להם.
ח. ניסיון לנצל את העובדה כי צרפת תחת שלטונו של סרקוזי איננה עוד פרו פלסטינית כבעבר.
בהחלט תיאוריות מענינות שאפשר בודאי להוסיף עליהן עוד כמה וכמה. כשהאווירה ברחוב הפלסטיני היא כזו, יקשה מאוד על ארה"ב לשנות את תדמיתה של הועידה בעיני הפלסטינים. ראש הממשלה אהוד אולמרט אומר אומנם, כי " "ועידת אנאפוליס" לא יכולה להיכשל מכיוון שעצם קיומה הוא הצלחה" אבל דבריו לא משכנעים את הפלסטינים. בעיני רבים ברחוב הפלסטיני הועידה נכשלה עוד לפני שהתקיימה. עצם קיומה של הועידה הוא בעיני רבים מן הפלסטינים "קנוניה" מהסיבות שפורטו לעיל. שום מסע של יחסי ציבור לא יעזור כעת כדי לשכנע את הפלסטינים כי הועידה תצליח. גם התומכים בכינוסה, דהיינו הנשיא עבאס וחברי צוות המשא ומתן הפלסטיני מפריחים מידי יום הצהרות פסימיות על חוסר התקדמות בשיחות ותורמים לאווירת הדיכאון והספקות. גם אם תושג התקדמות יהיה מאוד קשה ל"שווק" אותה ברחוב הפלסטיני. הועידה באנאפוליס סובלת מבעיה תדמיתית קשה. ועידה שהוכנה בחופזה ללא הכנות מספיקות, ועידה שבה תימסר בסך הכל "הודעה משותפת" לעיתונות הממחזרת עקרונות שעליהם סוכם בעבר או הצהרות נפרדות של הצדדים, ועידה שמועדה המדוייק וההזמנות אליה נמסרו ממש ברגע האחרון ושבסופו של דבר היא תהייה ועידה רבת משתתפים אך קצרת זמן, ועידה של יום אחד בלבד או אפילו רק של כמה שעות . נשמע לכם רציני?

Justin McIntosh :צילום

:למאמרים נוספים

אינתיפאדה ערבית במחנה הפלסטיני גוברים הקולות המדברים על כישלונה הצפוי של "וועידת אנאפוליס". מנהיג החמאס ח'אלד משעל, הודיע כבר כי ארגונו מכין את האינתיפאדה הבאה. גם בקרב פעילי ארגון הפת"ח המזוהה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מפנימים כי הכישלון של הועידה צפוי מראש למאמר המלא

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר