יום שלישי, 27 בנובמבר 2007

המלך עבדאללה מהדק את שליטתו בממלכת ירדן

המלך עבדאללה מעמיק את אחיזתו בשלטון ולאחר שהצליח לרסק את כוחה הפוליטי של מפלגת "חזית הפעולה האסלאמית" מהווה את הזרוע הפוליטית של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית הוא מקים ממשלה חדשה בירדן.
בראש הממשלה החדשה עומד נאדר אלד'הבי, מנהלן מוכשר ובעל רקורד מוצלח בתחום הכלכלי וגם אחיו של ראש המודיעין הכללי הירדני רב ההשפעה. הממשלה מונה 28 שרים, כולל ראש הממשלה. 8 שרים מהממשלה היוצאת שמרו על תפקידם. 13 שרים הינם שרים חדשים והשאר שימשו בעבר בתפקידי שרים בממשלות הקודמות. לראשונה בתולדות ירדן מונה הממשלה 4 שרות ומשרת סגן ראש הממשלה בוטלה.
המינוי הבולט ביותר הינו של שר החוץ החדש צלאח אלדין אלבשיר הנעדר כל רקע וניסיון דיפלומטי במקומו של שר החוץ הוותיק והמנוסה עבד אללה אלח'טיב. יחסו של שר החוץ החדש לישראל איננו ברור. בתפקידיו המינסטריאלים הקודמים כשר המשפטים ושר התעסוקה והמסחר, לא גילה יחס שלילי או חיובי באופן מיוחד כלפי ישראל. הוא מזוהה עם זרם הליברלים החדשים בירדן, בוגר הסקטור הפרטי ונמנה על קבוצת הצעירים שהמלך עבדאללה החל להחדיר למערכת השלטונית הבכירה בממלכה. "טבילת האש" הראשונה שלו תהיה בועידת אנאפוליס. בפועל הוכפף גם משרד החוץ ללשכה המלכותית.
הרכב הממשלה מהווה גילוי נוסף לעוצמתו והשפעתו הגדלה של ראש הלשכה המלכותית הדומיננטי באסם עוצ'אללה. הכפפת משרד החוץ ללשכה המלכותית יכולה לשמש הוכחה לכך כי שר החוץ החדש לא ישחק תפקיד משמעותי בעיצוב מדיניות החוץ הירדנית. עוצ'אללה ימשיך לנהל ביד רמה את מדיניות החוץ של הממלכה לצידו של המלך עבדאללה וראש המודיעין הכללי, ד'הבי.
הממשלה הנוכחית דומה, בסך הכל, במאפייניה הכללים לממשלות קודמות. דהיינו ממשלה טכנוקרטית השומרת על האיזונים הגיאוגרפיים (צפון, דרום ומרכז הממלכה) והעדתיים המוכרים. שיעור ייצוג השרים ממוצא פלסטיני רשם ירידה מסויימת (5 שרים בלבד) וייצוג דרום הממלכה זכה לייצוג לא מועט (7 שרים).
עם זאת לאחר שהצליח המלך עבדאללה להביס את הפלגה האסלאמית שהיוותה איום על שלטונו הוא פונה כעת לטפל במצב החברתי והכלכלי. ירדן נמצאת כעת בפני אתגר כלכלי וחברתי חשוב שכן בתחילת 2008 צפוי ביטול הסובסידיות לדלק ומוצריו וכן למספוא. הדבר צפוי להוביל לגל של התייקרויות מחירים ולהחמיר את המגמה שקיבלה תאוצה בשנים האחרונות של שחיקה מעמיקה ברמת החיים, בפרט של המגזר העבר-ירדני שהוא המשענת המסורתית של המשטר. בעבר הביא עליות מחירים של הלחם ומוצרי מזון אחרים להפגנות אלימות ומהומות שמאחוריהן עמדו גורמי האופוזיציה. המפלגה האסלאמית המובסת עלולה לנצל את המצב הכלכלי כדי לנסות ולהתסיס את הרחוב ועל ידי כך לנקום השלטון שאותו היא מאשימה בזיוף הבחירות האחרונות לפרלמנט. המלך עבדאללה נערך למצב החדש שעלול להיווצר ומקים ממשלה חדשה הנאמנה לו ושתסור למרותו ללא עוררין.


נחישות ירדנית מול הססנות פלסטינית השלטון הירדני הפיק היטב את הלקחים מניצחון ארגון החמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני בינואר 2006 וההשתלטות הצבאית של החמאס על רצועת עזה לפני ארבעה חודשים. החשש כי בבחירות לפרלמנט בירדן תגביר מפלגת "חזית הפעולה האסלאמית" את כוחה הדיר שינה מעיניו של המלך עבדאללה למאמר המלא

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר