יום ראשון, 25 בנובמבר 2007

נחישות ירדנית מול הססנות פלסטינית

השלטון הירדני הפיק היטב את הלקחים מניצחון ארגון החמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני בינואר 2006 וההשתלטות הצבאית של החמאס על רצועת עזה לפני ארבעה חודשים. החשש כי בבחירות לפרלמנט בירדן תגביר מפלגת "חזית הפעולה האסלאמית" את כוחה הדיר שינה מעיניו של המלך עבדאללה אשר הורה על הצרת צעדיה של המפלגה וצמצום השפעתה. מפלגת "חזית הפעולה האסלאמית" היא הזרוע הפוליטית של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית. היא תומכת בגלוי בארגון החמאס ובהפיכה הצבאית שעשה ברצועת עזה ושאבה עידוד רב מכוחו הפוליטי הגובר בשטחים.
ואכן בבחירות לפרלמנט שהתקיימו בשבוע שעבר בירדן נחלה המפלגה הפסד צורם. היא איבדה כשני שלישים מכוחה בפרלמנט וזכתה רק לשישה מושבים לעומת 17 מושבים בעבר. מי שזכה במרבית המושבים בפרלמנט המונה 110 מושבים, היו מועמדים עצמאיים הנאמנים לממשלה. המפלגה סירבה להשלים עם מפלתה וקראה לממשלה לבטל את הבחירות בטענה כי היו זיופים רבים בקלפיות. ממשלת ירדן דחתה את הדרישה על הסף. שר הפנים הירדני עיד אלפאיז אישר כי נעצרה קבוצה קטנה של אנשים שניסו לזייף את פתקי ההצבעה אך "מספרם לא עולה על אצבעות היד האחת" והודיע כי בקרוב הם יועמדו לדין.
בתחילה היססה מפלגת "חזית הפעולה האסלאמית" להשתתף בבחירות לפרלמנט לאחר שכמה חודשים לפני כן נסוגה מהשתתפותה בבחירות המוניציפליות מחשש דומה לתבוסה. כבר בבחירות המונוציפליות הצליחו השלטונות הירדנים להרתיע את המפלגה מלהשתתף בבחירות. הם אפשרו לאלפי חיילים הנאמנים למלך עבדאללה להצביע ובכך הגדילו את אחוזי ההצבעה. המפלגה חששה מתבוסה וביטלה את השתתפותה בבחירות.
מדוע נכשלה המפלגה בבחירות לפרלמנט? מכמה סיבות:
א. נחישות של המלך עבדאללה לא לאפשר לה לצבור כוח בדומה לתנועת החמאס בשטחים.
ב. צעדים מעשיים של ממשלת ירדן (חוק בחירות חדש) לדחוק אותה ולהצר את צעדיה. המועמדים המזוהים עם הממשלה ניהלו קמפיין בחירות אגרסיבי ובסיוע השלטון הצליחו להעלות את אחוזי ההצבעה באופן משמעותי.
ג. מחלוקות חריפות בין זכי בן ארשיד, המזכיר הכללי של המפלגה לבין הנהגת תנועת "האחים המוסלמים" על הרכב רשימת המועמדים של המפלגה. בגלל המחלוקות החרים ארשיד את השתתפותו בקמפיין הבחירות.
ד. ירידה בתמיכה במפלגה בקרב תומכיה המסורתיים, תושבי מחנות הפליטים, בשל תמיכתה הגלויה בהפיכה הצבאית של החמאס בעזה.
יש לברך על הפעולה הנמרצת של שלטונות ירדן, שגם הצליחו בסופו של דבר, לצמצם את כוחה של מפלגת "חזית הפעולה האסלאמית". צריך לזכור כי גם מפלגה זו, כמו תנועת החמאס, נתמכת בידי איראן הרוצה להרחיב את השפעתה בתוך מדינות סוניות מתונות דוגמת ירדן.נראה כי גם רבים מאזרחי ירדן מבינים את הסכנה הטמונה בהגברת ההשפעה האיראנית במדינתם ואינם רוצים להיקלע לאותו המצב שאליו נקלעו תושבי רצועת עזה. הפעולה המוצלחת של שלטונות ירדן צריכה לשמש דוגמא לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס כיצד יש לטפל בגופים אסלאמיים קיצונים. הנחישות הירדנית מול ההססנות של הרשות הפלסטינית בטיפול בחמאס זועקת לשמיים. לצערנו כבר מאוחר מידי. הנשיא עבאס איחר את הרכבת, החמאס כבר השתלט על רצועת עזה ומנסה כעת להשתלט גם על הגדה המערבית. מתי תתעורר כבר יא מחמוד עבאס?

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר