יום חמישי, 22 בנובמבר 2007

למי להאמין?

גורמים שונים בישראל מהלכים בימים האחרונים אימה על אזרחי ישראל בכל הקשור ל"ועידת אנאפוליס" ויוצרים את הרושם כי מדובר באירוע קריטי לביטחונה של מדינת ישראל שאם ייכשל ייצור סכנות ביטחוניות אדירות למדינה. כך למשל ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר אתמול בפגישה עם צעירי קדימה כי אם תיכשל ועידת אנאפוליס "זה לא יהיה טוב". האזרח הפשוט העוקב אחר הדיווחים באמצעי התקשורת על ההערכות שמסרו ראשי זרועות הביטחון בפני הקבינט מקבל את התחושה כי מייד לאחר הועידה בשבוע הבא, ייאלץ עם ישראל "לרוץ אל המקלטים". הנה התרחישים הצפויים שהציגה מערכת הביטחון:
א. "ועידת אנאפוליס" תיכשל.
ב. כישלון הועידה עלול להביא להידרדרות המצב הביטחוני ביהודה ושומרון.
ג. ארגון החמאס עלול לבצע השתלטות אלימה על שטחי הגדה.
ד. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס עלול להתפטר מתפקידו.
ה. כישלון התהליך המדיני יביא את הקהילה הבינלאומית לוותר על רעיון "שתי מדינות לשני עמים" והיא תתמוך ביצירת מדינה דו לאומית בשטח שבין נהר הירדן לים התיכון דבר שישנה את המאזן הדמוגרפי באיזור.
ה. המשך הסטטוס קוו יביא את הקץ על שלטונו המתון של מחמוד עבאס.
ו. יכולת הביצוע של הנשיא עבאס שואפת לאפס.
האם להאמין להערכות אלה? שאלה טובה, במיוחד לאור העובדה ששר הביטחון אהוד ברק צוטט באמצעי התיקשורת כמי שאומר כי יש סבירות גבוהה להצלחת הועידה. אינני מנסה להתחמק ממתן התשובה. הניסיון לימד אותי שתמיד כדאי להאזין גם להערכות של שכנינו הערבים ולהצהרותיהם. להערכתי הטרור הפלסטיני יתגבר ללא כל קשר לקיומה או אי קיומה של הועידה באנאפוליס. ח'אלד משעל, מנהיג החמאס הודיע כבר לפני כחודשיים כי ארגונו התחיל בהכנת האינתיפאדה הבאה. מנהיגי החמאס ברצועת עזה ובראשם מחמוד א-זהאר הודיעו בריש גלי, לפני כמה ימים, כי בכוונתם להשתלט גם על הגדה המערבית מכיוון שהם מייצגים את מרבית העם הפלסטיני ולכן זו היא זכותם ואילו הרשות הפלסטינית של מחמוד עבאס הודיעה רשמית כי עצרה כבר מאות פעילי חמאס המנסים להקים קבוצות חמושות בניסיון להשתלט על ערי הגדה. כל התהליכים האלה קורים ללא כל קשר לועידה. לא צריך להיות ראש אמ"ן או ראש השב"כ כדי להגיע לההערכות שנמסרו בישיבת הקבינט. צריך להתייחס ברצינות להצהרות הפלסטינים על פלגיהם השונים ולהסיק את המסקנות הדרושות. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון נהג לומר בשיחות סגורות כי הפלסטינים לעולם לא יפסיקו את הטרור נגד ישראל. "ברגע שהם לא הורגים יהודים מתחיל לגרד להם בידיים והם מרגישים צורך עז שהם אינם מסוגלים להתגבר עליו" התבטא שרון.
הפלסטינים עצמם על פלגיהם השונים מצהירים בגלוי כי הועידה תיכשל ושום דבר לא ייצא ממנה. מדוע עם ישראל צריך לחשוב אחרת? אם זהו המצב, נשאלת השאלה מדוע הסכימה ישראל להשתתף בועידה בינלאומית שתוצאותיה השליליות ידועות מראש? האם סיבת הכישלון לא תוטל בסופו של דבר על ישראל?
התשובה: לישראל לא הייתה ברירה. הנשיא בוש חפץ בועידה וישראל איננה יכולה לסרב לידידה הגדול ביותר בעולם. הנשיא בוש מעוניין בהצגה הזו ו"ההצגה חייבת להימשך". ישראל היא אחד השחקנים והיא חייבת להשתתף בה. אין גם כל ודאות שאכן ישראל תואשם בכישלון הועידה. לאחר כישלון ועידת קמפ דיויד לפני שבע שנים האשים הנשיא קלינטון את יאסר ערפאת בהכשלת הועידה. בהחלט ייתכן שגם הפעם תחשף הקיצוניות של הדרישות הפלסטיניות וחוסר נכונותם להגיע לפיתרון של פשרה.
גורמי הביטחון המליצו לדרג המדיני בישיבת הקבינט האחרונה לנצל את השנה שנותרה לנשיא בוש בבית הלבן כדי להשיג עם הפלסטינים הסדר מדיני אבל לדחות את ביצועו בכמה שנים בגלל חולשתו של הנשיא עבאס, מעין "הסכם מדף". כל זאת בתקווה שמחמוד עבאס יצליח להתאושש ולחזק את מעמדו.
כנראה שיש המאמינים בניסים. ישראל צריכה לסמוך על עצמה בלבד בכל הקשור בביטחון אזרחיה. את השנה האחרונה של הנשיא בוש בשלטון צריכה ישראל לנצל כדי לחזק את ביטחונה ולהסיר מעליה, בסיוע אמריקני, את האיום המדאיג על קיומה שיוצרת איראן המנסה להתחמש בנשק גרעיני. זהו הדבר החשוב שישראל צריכה להתמקד בו להשיג מהידיד האמריקני הגדול שלה.
הפלסטינים אינם מאיימים על קיומה של ישראל, מדוע צריך למהר ולהגיע להסכם עם מחמוד עבאס שהוא בבחינת "משענת קנה רצוץ"? מדוע למסור את נכסינו לעבאס שהוא בגדר "אחד שאינו מסוגל לספק את הסחורה"?
לכן, צריך לבדוק היטב את העובדות לפני שמחליטים למי להאמין. כדאי תמיד לבדוק את העובדות וגם את ההמלצות. רק פתי מאמין לכל דבר.

:למאמרים נוספים

משענת קנה רצוץ ארה"ב, ישראל והרשות הפלסטינית בראשותו של הנשיא מחמוד עבאס כל כך נלהבות מהרעיון החדש של ועידה בינלאומית בסתיו הקרוב ומחידוש השיחות על הסדר הקבע עד שהן בעצם שוכחות שמה שיצר את המומנטום הזה הוא ההשתלטות הצבאית של החמאס על רצועת עזה למאמר המלא

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

22 בנובמר 2007

מר בן-מנחם שלום רב,
במסגרת לימודי לתואר שני במששטים באוניברסיטת תל אביב, אני כותב עבודה העוסקת בסקרי דעת קהל הנערכים בתקופת הבחירות.
אני פונה אליך מתוקף תפקידך, ניסיונך, השתתפותך בועדות ובפורומים העוסקים בנושא.
אודה על הפניתי לנושאים רלוונטיים הן מחינת חומרי מחקר, מאמרים שלך, וכן ומעל הכל חשובה לי דעתך האישית בעניין:
האם לדעתך יש צורך בהטלת מגבלות נוספות על פרסום סקרי בחירות, האם אלה משפיעים על החלטת הבוחר.
כן אשמח לשמוע, אם לדעתך הסקרים פוגעים בדמוקרטיה ובחופש הבחירה או מהווים ביטוי מוחלט לחופש הביטוי והעיסוק.

דעתך חשובה לי ביותר עת אני מצוי בשלבי הסיום של עבודתי זו.
לנוחיותך מצ"ב מצגת ראשונית שהוכנה על ידי, ראשי הפרקים (המבטאים את הנושא באופן כללי בלבד) וכן שאלון אשר ערכתי בקרב כ-170 נשאלים.

כאמור, אני מצוי בשלבי סיום ואודה על דעתך ותשובותיך.

בתודה מראש,
גלעד שריר
giladsharir@yahoo.ca

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר