יום רביעי, 21 בנובמבר 2007

חשבון נפש פלסטיני

הפלסטינים ציינו אתמול מלוא 72 שנים למותו של השיח' עז א-דין אלקסאם שעל שמו נקראת הזרוע הצבאית של החמאס. השיח' קסאם, שהיה בכלל ממוצא סורי, נהרג במהלך היתקלות עם כוח משטרה בריטי בחורשות של הכפר יעבד באיזור ג'נין, בשעה שעמד בראש קבוצה של פלסטינים חמושים. תנועת החמאס בחרה לקרוא לזרוע הצבאית שלה על שמו מכיוון שהוא היה הראשון שארגן קבוצות מסודרות של פלסטינים שנלחמו, באותה התקופה, בישוב היהודי בארץ ישראל במטרה "למנוע את השתלטות היהודים על אדמת פלסטין". אחד מחבריו הקרובים של עז- אדין אלקסאם היה אחמד אלע'לאייני, לבנוני במוצאו שמשפחתו היגרה לעיר חיפה בסוף המאה הקודמת. העיתון "אלקודס" המזרח-ירושלמי, פרסם השבוע לראשונה, ראיון שנערך עימו לפני כעשרים שנה. אלע'לאייני מספר בין היתר על יחסיו של השיח' עז אדין אלקסאם עם המופתי, באותם ימים, חאג' אמין אל-חוסייני שהנהיג את התנועה הלאומית הפלסטינית ואומר כי השניים פעלו בכיוונים שונים וכי הוא קיווה לקבל עזרה כספית בלבד מהמופתי. גם יחסיו של השיח' עם אישים פלסטינים בולטים אחרים באותה תקופה לא היו טובים. בסוף הראיון נשאל אלע'אלאייני כיצד הוא רואה את העבר ומשיב: "הבעיה הפלסטינית הלכה לאיבוד בגלל המאבקים בין משפחת חוסייני למשפחת נשאשיבי". (שתי המשפחות הפלסטיניות הגדולות באותה תקופה שניהלו מאבק דמים ביניהן על השאלה מי מהן תנהיג את (הפלסטינים.
כשקראתי את הסיפור הזה לא יכולתי שלא לראות כיצד חוזרת ההיסטוריה על עצמה. כיצד הפלסטינים לא לומדים דבר מן ההיסטוריה שלהם וממשיכים לחזור על אותן השגיאות שמונעות מהם להגיע לעצמאות שעליה הם נאבקים כבר כמה עשרות שנים.
למה כוונתי?
הפעילות הטרוריסטית של ארגון החמאס כיום נגד ישראל איננה מהווה איום קיומי עליה. אכן, היא מפילה קורבנות בקרב אזרחי ישראל והחמאס הצליח אף להשתלט בכוח על רצועת עזה ומאיים להשתלט גם על שטחי יהודה ושומרון. אולם ארגון החמאס מבין היטב כי אין לו את הכוח הצבאי הדרוש לגבור על צה"ל. בסופו של דבר ישראל תאלץ לפעול ברצועת עזה שבה הקים החמאס את בסיס כוחו, התוצאה הסופית היא ודאית, ישראל תרסק את הארגון ותשתיתו וגורלו יהיה כגורלו של השיח' עז א-דין אלקסאם. כלומר הפעילות הצבאית של הפלסטינים ב-1935 נגד הישוב היהודי בארץ לא השיגה עבורם את התוצאה שלה הם ייחלו, בדיוק כמו שעכשיו לא ישיגו מישראל את עצמאותם באמצעות הטרור. להיפך, המאבק המזויין הפלסטיני נגד הישוב היהודי בארץ ישראל הביא עליהם ב-1948 את האסון הגדול ביותר בהיסטוריה שלהם - את ה"נכבה". האם הם הפיקו את הלקחים הדרושים? בהחלט לא.
וכמובן יש גם את ההיבט הנוסף של הסיפור.
בגלל המאבקים הפנימיים של הפלסטינים בתקופת המנדט הבריטי זכתה רק ישראל לעצמאות. היא הצליחה להתחזק כמדינה, להעלות עוד כמה מיליוני יהודים לארץ ולשגשג מבחינה כלכלית וצבאית. הפלסטינים "נתקעו" תחת הכיבוש המצרי ברצועת עזה, הכיבוש הירדני בגדה המערבית ועם מאות אלפי פליטים שהתפזרו במדינות ערב.
האם הם למדו משגיאותיהם? שוב התשובה היא לא.
ראו מה קורה בימים אלה. ארגון החמאס עשה הפיכה צבאית ברצועה והביא לנתק פיזי, כלכלי וחברתי בין הגדה לרצועה. נתק שחיבל קשות בטענה הפלסטינית כי מדובר ביחידה גיאוגרפית אחת שבה אמורה לקום מדינת פלסטין. במקום מדינה פלסטינית עצמאית ודמוקרטית שעליה חלמו הפלסטינים, קמה מדינת "חמסטאן" על חלק קטן בלבד של השטח, מדינה דיקטטורית בסגנון הטאליבן. הגדה המערבית נותרה תחת שליטת ישראל. החשש שארגון החמאס ישתלט גם על שטח הגדה מרחיק מאוד את האפשרות שכוחות ישראל ייסוגו ממנה בשנים הקרובות. בתוך הזירה הפלסטינית הפנימית נוצר נתק מוחלט בין הנהגת אש"ף בראשות מחמוד עבאס לבין הנהגת החמאס בראשות ח'אלד משעל. החמאס חבר ל"ציר הרשע" בראשות איראן ואילו אש"ף נתמך בידי ארצות הברית.
המאבקים הפנימיים ביו הפלסטינים הביאו לדחיית מימוש חזון הקמת המדינה הפלסטינית העצמאית למועד בלתי ידוע.
הפלסטינים אינם לומדים משגיאות העבר. הדרך להשיג את מטרתם צריכה להיות בדרכי שלום ולא באלימות כלפי ישראל. אם יוכיחו שכוונותיהן לשלום אמיתיות וכנות יוכלו להשיג הרבה יותר ממדינת ישראל. לגבי המחלוקות הפנימיות ביניהם, ברור שאחדות לאומית היא הדרך הטובה ביותר לממש את השאיפות הלאומיות הפלסטיניות אך הם לא מצליחים להגיע לדיאלוג פנימי ומשם להסכמות. בימים אלה, כשפעמוני השלום שוב מצלצלים לקראת כינוס "ועידת אנאפוליס", כדאי שהפלסטינים יעשו חשבון נפש רציני ויפיקו את הלקחים מן העבר. הפקת לקחים נכונה מהעבר יכולה לשפר את עתידם.

:למאמרים נוספים

האם החמאס והפת"ח יתפייסו בקרוב? תנועת החמאס מיהרה "לברך" על הודעת תנועת הפת"ח כי כמה מנהיגים בכירים שלה מתכוונים לשוב בקרוב לרצועת עזה. החמאס מנסה לנצל צעד זה לחידוש הדיאלוג עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מבלי לוותר על השלטון ברצועת עזה שאותו תפסה בכוח. איימן טה, אחד מדוברי החמאס ברצועה טען כי התנועה לא תרדוף אף איש פת"ח למאמר המלא

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר