יום שלישי, 20 בנובמבר 2007

מחמוד עבאס נגד החמאס

ארגון החמאס איננו מסתיר עוד את כוונותיו להשתלט גם על שטחי יהודה ושומרון. ארבעה חודשים חלפו מאז השתלט הארגון בכוח על רצועת עזה ונראה ש"התיאבון בא עם האוכל". מנהיגי החמאס מדברים על כך בגלוי. הד"ר מחמוד א-זהאר, מבכירי הארגון, אומר כי ארגונו מייצג את רוב העם הפלסטיני ולכן זכותו לשלוט גם על הגדה המערבית, מנהיגים אחרים של החמאס מבטיחים כי בשנה הבאה יתפללו במוקאטעה ברמאללה והתחושה בקרב הנהגת החמאס היא כי המשימה הזו היא בהחלטת בהישג יד. סעיד ציאם, שר הפנים בממשלה המודחת של איסמעיל הניה ברצועת עזה שנחשב לאחת מהדמויות החזקות בארגון החמאס, מזהיר בראיון לעיתון "א-שרק אלאווסט" כי אם המצב בגדה לא ישתנה והרשות הפלסטינית של מחמוד עבאס לא תפיק את הלקחים הדרושים "יהיה פיצוץ גם בגדה".
הרשות הפלסטינית לוקחת ברצינות את איומי החמאס. ממשלת סלאם פיאד הציבה כמשימה רשמית בפני מנגנוני הביטחון שלה את מניעת השתלטותו של ארגון החמאס על ערי הגדה. בארגון החמאס מאשרים את הדיווחים כי הרשות הפלסטינית עצרה בשלושת החודשים האחרונים כמה מאות פעילי חמאס בגדה. לא מדובר רק בפעילים של הזרוע הצבאית. מדובר גם בפעילים של הזרוע הפוליטית ושל מנגנון ה"דעווה" של הארגון כמו אימאמים של מסגדים, דרשנים, חכמי דת, מרצים ומורים ועוד.
בחקירות של גורמי הביטחון הפלסטינים התברר כי ארגון החמאס מנסה להקים בערי הגדה תשתית של "הכוח המבצעי" בדומה לכוח השולט ברחובות רצועת עזה. חלק מהחוליות שנעצרו היו "חוליות רדומות" שצברו כלי נשק וחומרי נפץ והמתינו ליום פקודה והוראות ממפקדת הארגון ברצועת עזה. החוליות האלה לא עשו שימוש בנשק נגד חיילי צה"ל והוא יועד אך ורק למשימה העיקרית של השתלטות על הרשות הפלסטינית ומתקניה בערי הגדה.
אחת המטרות העיקריות לכך שהרשות הפלסטינית מיהרה להכניס דווקא לשכם כוח משטרה חדש המונה כ-300 אנשי ביטחון הייתה מידע מודיעיני כי ארגון החמאס מתכנן בקרוב להשתלט על העיר שכם. מנגנון הביטחון הכללי הפלסטיני בעיר עצר כמה חוליות של החמאס בעיר ותפס ברשותן כלי נשק וחומרי חבלה. אנשי הביטחון הפלסטינים פשטו על מגורי הסטודנטים של אוניברסיטת א-נג'אח בשכם ובחיפוש בחדריהן של סטודנטיות מארגון החמאס נתגלו כמויות גדולות של חומרי הסתה נגד הרשות הפלסטינית. במקום נתפסו גם כרוזים מזוייפים של ארגון הפתח שנועדו ליצור סכסוכים בין חברי הארגון. כמו כן, מתחת למסגד במחנה הפליטים בלאטה הסמוך לעיר נתגלתה מנהרה ובה מדים צבאיים וחומרי הסתה של החמאס.
מסתבר שהרשות הפלסטינית יכולה להילחם בחמאס ברצינות אם היא רק רוצה בכך. כשמדובר בכך שארגון החמאס מתכנן להפיל מכיסאו את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ולהשתלט על מעוזיו האחרונים בערי הגדה, לא מהסס מחמוד עבאס אפילו לרגע, הוא מסיר את הכפפות ומורה לאנשיו להילחם בחורמה בחמאס. עבאס גם הכריז כי החמאס הוא ארגון טרור לאחר שנחשפה תוכנית של החמאס להתנקש בחייו. אילו הקשיב מחמוד עבאס לעצותיה של ישראל ונקט בצעדים המתאימים המתחייבים ברצועת עזה, היה מסכל בזמן את כוונת החמאס להשתלט על הרצועה. עכשיו כשהקרקע בוערת מתחת לרגליו מוכן הנשיא עבאס להקשיב גם לעצותיה של ישראל וגם לעצות האמריקניות. המתאם הביטחוני המיוחד הגנרל האמריקני קית' דייטון, שנכשל ברצועת עזה ולא הצליח לעצור שם, ביחד עם אנשיו של מחמד דחלאן, את השתלטות החמאס, מייעץ, באופן קבוע, לאנשי הביטחון הפלסטינים ובעזרת מדריכים אמריקנים ממשיך לאמן שוטרים פלסטינים נוספים ביריחו. שוטרים אלה אמורים להתפרס בעתיד בערי הגדה לאחר קבלת אישור מישראל. אבל אל לה לישראל להפחית את הלחץ על הנשיא עבאס ואנשיו בכל הקשור במלחמה בטרור. הנה כשעבאס רוצה הוא יכול. אם הוא רוצה להיות הפרטנר הוא חייב לדעת לספק גם את הסחורה. לעצמו, כפי שראינו, הוא כבר יודע לדאוג. הגיע הזמן שידאג גם לתהליך המדיני.


:למאמרים נוספים

מי מגן על ארגון החמאס? בסוף השבוע שעבר הגיעו ידיעות מדאיגות מן האו"ם על כך שקבוצה של מדינות ערביות בתמיכת רוסיה, סיכלה יוזמה לכלול בהחלטה של האו"ם גינוי לחמאס והוקעת הארגון בעקבות השתלטותו על רצועת עזה. את ההתנגדות להצעה הובילו מצרים סוריה ולוב. העמדה הזו של המדינות הערביות היא מדאיגה במיוחד נוכח העובדה שהן סיכלו יוזמה שהוביל השגריר של הרשות הפלסטינית באו"ם ריאד מנצור למאמר המלא

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר