יום רביעי, 14 בנובמבר 2007

רצועת עזה - לשמור על המומנטום

יאסר ערפאת בודאי התהפך בקברו מידי יום במהלך ארבעת החודשים האחרונים מאז השתלט ארגון החמאס על רצועת עזה ובכך ניתק אותה מכל קשר עם הגדה המערבית לאחר שערפאת עמל במשך שנים להקפיד על כך ששני החלקים האלה יהוו יחידה גיאוגרפית ופוליטית אחת בכל הסדר מדיני עם ישראל. שלשום בודאי התהפך ערפאת בקברו כמה פעמים באותו היום כאשר המליציות המזוינות של החמאס טבחו באש חיה בפעילי הפת"ח בעזה ביום השנה השלישי לזכרו, הרגו שבעה אזרחים ופצעו למעלה מ-150 אזרחים אחרים. הפלסטינים שאוהבים להשתמש במונח "טבח" (מג'זרה-בערבית) מיהרו לכנות את אירועי הדמים האלה בשם "טבח עזה". יאסר ערפאת הצליח בחייו למנוע מלחמת אזרחים בין הפת"ח לחמאס אך במותו הוא עד למלחמת אזרחים עקובה מדם ברצועה שעלולה להתפשט גם לערי הגדה המערבית. האירוניה היא שמי שמונע זאת היא דווקא ישראל, אותה ישראל שערפאת נהג להאשים כי היא מלבה את העימותים בין הפת"ח לחמאס כדי להביא למלחמת אזרחים.
ארגון הפת"ח ברצועה הצליח לארגן הפגנת כוח מרשימה ביותר לזכרו של יאסר ערפאת ולהכניס את ארגון החמאס למצוקה אדירה עד שאיבד את עשתונותיו והורה לפזר את המפגינים בירי אש חיה. זהו ניצחון גדול לפת"ח הנובע בעיקר משורה של טעויות חמורות שעשה ארגון החמאס בחודשים האחרונים שכללו צעדי דיכוי חמורים ברצועת עזה, רדיפות, מעצרים, התעללויות, חיסולים ופגיעה בחופש העיתונות והביטוי.
עוד לפני הטבח במפגיני הפת"ח, הצביעו סקרי דעת קהל פלסטינים שונים על ירידה בפופולריות של ארגון החמאס ברצועה ועליית כוחה של תנועת הפת"ח. ללא ספק כעת צפוייה ירידה נוספת במעמדו של ארגון החמאס.
בארגון הפת"ח כואבים את האבידות אך לראשונה גם מעודדים. המנהיגות הצעירה של הארגון רואה באירועי הדמים ברצועה מעין משאל עם לגבי רצונם של ההמונים. בכיר בארגון אמר לי: "העם הפלסטיני הוא מאוד פיקח ומעורה פוליטית והוא יודע היטב מהם האינטרסים שלו. היום האינטרס שלו איננו עם ארגון החמאס שהשתלטה עליו קבוצה קיצונית של רוצחים תאבי דם".
ארגון החמאס במצוקה, ההכנות ל"ועידת אנאפוליס" נמשכות, למרות שאין תקוות רבות לתושבי השטחים מהועידה הם עדיין מקווים להישג כלשהו והחמאס איננו מציב אלטרנטיבה הגיונית אחרת. בחמאס גם מאוכזבים מכוונת סוריה של לאפשר לארגון לקיים ועידה נגדית של כל גופי הסירוב בדמשק.
לישראל והרשות הפלסטינית יש כעת אינטרס משותף לנצל את מבוכת ארגון החמאס בעזה והירידה במעמדו כדי לנסות ולחזק את הכוחות המתונים בחברה הפלסטינית. המבחן הוא בעיקר מבחנו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, האם יצליח לייצר מומנטום ולשמר את זעם ההמונים נגד ארגון החמאס. בהעדר כוח צבאי משמעותי לפת"ח מול החמאס ברצועה מה שדרוש הוא לארגן ולבנות בשטח תשתית לאינתיפאדה עממית יומית נגד הארגון זה. הנשיא הפלסטיני עבאס צריך "להסיר את הכפפות" ולקרוא בפומבי לתומכיו ברצועה לערער את "שלטון הרשע" בעזה. זהו הזמן להפגין מנהיגות, מחמוד עבאס עדיין שולט ברדיו ובטלוויזיה ובכמה עיתונים פלסטיניים והוא צריך לנצל זאת. ישראל יכולה לסייע גם כן. למשל השחרור המתוכנן של כ-400 האסירים הביטחוניים כמחווה לקראת "ועידת אנאפוליס" צריך לכלול רק אסירים מרצועת עזה ומארגון הפת"ח בלבד. ישראל צריכה גם להימנע ככל האפשר מפעולות צבאיות ברצועה נגד ארגון הפת"ח ולמקד את הפעילות בארגון החמאס ובמיוחד באנשי ה"כוח הביצועי" של החמאס השנואים על מרבית תושבי הרצועה. מה שחשוב הוא להתחיל כבר במלאכה, הזמן הוא יקר וחבל על כל רגע.

:מאמרים נוספים

הפילוג בארגון החמאס ביום שישי שעבר הגיעו ארבעה מנהיגים בכירים של החמאס למוקאטעה ברמאללה לפגישה ותפילת יום השישי ביחד עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. למרות שהשלושה קיבלו מראש אישור לפגישה מהנהגת החמאס בעזה הפך הדבר לשיחת היום בשטחים. פעילי הפת"ח מיהרו להפיץ שמועות כי בארגון החמאס יש קרע עמוק וכי החמאס במצוקה קשה למאמר המלא

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר