יום שישי, 16 בנובמבר 2007

"עצמאות ההחלטה הפלסטינית"

יאסר ערפאת, שהשבוע ציינו הפלסטינים שלוש שנים למותו, נהג להתפאר שאש"ף בראשותו הצליח להפקיע את האחריות לגורלם של בני עמו מידיהן של מדינות ערב ולהפקידה בידי ההנהגה הפלסטינית. ערפאת אהב להשתמש במונח "עצמאות ההחלטה הפלסטינית" ולהדגיש כי הוא מקבל החלטות עצמאיות ללא שום התערבות זרה ובהתאם לאינטרסים של העם הפלסטיני. לפיכך, הגיוני היה לצפות, שיורשו מחמוד עבאס יילך בדרך דומה, אולם לא כך הדבר. הנשיא עבאס מהסס אם להשתתף ב"ועידת אנאפוליס" או לפחות מנסה ליצור את הרושם שההחלטה איננה תלויה בו אלא בהחלטות שתקבל הליגה הערבית. הליגה הזו שתמיד הייתה גוף חסר תוכן שלא תרם דבר לפלסטינים הופכת פתאום לחשובה ולזו הקובעת את ההחלטות עבור הפלסטינים.
ואכן בעוד כמה ימים תתקיים בקהיר, ממש זמן קצר לפני הכינוס המתוכנן של "ועידת אנאפוליס", פגישה דחופה של חברי ועדת המעקב אחר יוזמת השלום הערבית. בפגישה ישתתפו 14 נציגי מדינות ערביות בדרג של שרי חוץ, הם ישמעו סקירה מדינית מפיו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס על המשא ומתן עם ישראל לקראת "ועידת אנאפוליס" ואחר כך יקבלו החלטה קולקטיבית לגבי השתתפותן או אי השתתפותן בועידה. מזכיר הליגה הערבית עאמר מוסא ביקר בימים האחרונים בדמשק ונפגש עם הנשיא בשאר אסד. מוסא הידוע בעמדותיו הקיצוניות כלפי ישראל אומר כי העמדה הערבית היא מאוחדת וכי היא גורסת שהועידה באנאפוליס צריכה לטפל בסכסוך הישראלי ערבי על כל היבטיו כולל רמת הגולן וכי הערבים רוצים משא ומתן רציני בפיקוח בינלאומי. סוריה שומרת על פרופיל נמוך, הנשיא בשאר אסד דחה את בקשת החמאס לקיים בדמשק ועידת נגד ל"ועידת אנאפוליס" והוא ממתין להתפתחויות מבלי לפסול לגמרי השתתפות סורית בדרג כלשהו בועידה. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית מבליטה, עם זאת, את התבטאויותיו של אסד כי "כל יוזמת שלום שלא תכלול את נושא הגולן הסורי הכבוש איננה רצינית ולא תשיג את השלום הכולל והצודק באיזור". האם תעז הליגה הערבית לקבל החלטה השוללת את השתתפות הפלסטינים ומדינות ערב בועידה? ספק רב. אין כל רע בהצגה לתקשורת של "אחדות ערבית" ועמדה אחידה כביכול מול ארה"ב וישראל אבל היכן "עצמאות ההחלטה הפלסטינית"? האם הנשיא מחמוד עבאס יכול להמרות את פיה של ארה"ב שהיא התומכת העיקרית שלו ולא להגיע לועידה? בודאי שלא. אין לנשיא עבאס שום אלטרנטיבה אחרת. התוכנית המדינית שלו, בניגוד לעמדת ארגון החמאס, היא לנהל משא ומתן עם ישראל כיצד יעשה זאת אם יחמיץ את הועידה שנועדה להשיק את המשא ומתן על הסדר הקבע? מחמוד עבאס איננו יכול להרשות לעצמו לאכזב את בני עמו המייחלים להתרחשויות מדיניות בנושא הבעיה הפלסטינית למרות שאין להן ציפיות גבוהות מהועידה. סביר להניח שהליגה הערבית תיתן אור ירוק להשתתפות ב"ועידת אנאפוליס" תוך קביעת התניות מסוימות אך היא לא יכולה לסגת מעיקרון המשא ומתן שהוא גם הבסיס של יוזמת השלום הערבית. צריך לזכור גם שארצות הברית פועלת מאחורי הקלעים מול מצרים, סעודיה וירדן כדי שלא יכשילו את כינוס הועידה. גם המדינות האלה יודעות היטב שהן זקוקות לוושינגטון כדי לשמור על יציבות משטריהן בדיוק כפי שהיא זקוקה להן כדי לבנות את ציר המדינות הסוניות המתונות במזרח התיכון שיעמוד בפניה של איראן השיעית.
איראן מצידה לא יושבת בחיבוק ידיים והיא תקיים בטהרן מפגש בהשתתפות עשרת הפלגים הפלסטינים המתנגדים לכינוס "ועידת אנאפוליס". הכינוס יתקיים בין ה-24 ל-27 בחודש בהשתתפות מנהיג החמאס ח'אלד משעל, ראש ארגון הג'האד האיסלאמי רמדאן שלח, אחמד ג'בריל ראש ארגון החזית העממית-המפקדה הכללית ואישים פלסטינים נוספים מ"מחנה הסירוב". האם תתכן דחייה של הועידה? בהחלט כן, עדיין נותרו קשיים רבים בגיבוש מסמך ההודעה המשותפת שאמורה לחתום את הועידה וכן דרג הייצוג של המדינות המשתתפות. גם אם תידחה הועידה בכמה ימים ברור שבסופו של דבר היא תתקיים. כל הצדדים שאמורים להשתתף בה יודעים שאין להם אלטרנטיבה אחרת.

:למאמרים נוספים

סימני שאלה בדרך לאנאפוליס לפני תשע עשרה שנה, ב-15 בנובמבר 1988, עמד יאסר ערפאת בכינוס המועצה הלאומית הפלסטינית והכריז, לקול תשואות המשתתפים, על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים. מאז הפך היום הזה לחג לאומי פלסטיני. הפלסטינים רואים בחג הזה ציון לכך שרעיון המדינה הפלסטינית חדר לתודעה העולמית למאמר המלא

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר