יום שלישי, 13 בנובמבר 2007

?המשא ומתן עם סוריה - מי מחמם אטריות ישנות

רק חודשיים ימים חלפו מתקיפת מטוסי חיל האויר הישראלי את הכור הגרעיני שהחלו לבנות הסורים בשיתוף עם מומחים מצפון קוריאה באיזור דיר אזור וכבר מנסים גורמים בכירים בישראל לבדוק את חידוש המשא ומתן עם סוריה. למרבה הצער הנושא גם הופך לנושא של התכתשות פוליטית פנימית בין ראש הממשלה אולמרט לבין שר הביטחון ברק ואולי גם עלול להעכיר את היחסים עם ארצות הברית שמתנגדת למהלך שכזה.
ישראל וארצות הברית הגיעו באחרונה להבנות כי אפשר להזמין את סוריה ל"ועידת אנאפוליס" בתנאי שנושא רמת הגולן לא יעלה על שולחן המשא ומתן. שרת החוץ קונדליסה רייס אף הבהירה זאת בשיחה אישית עם שר החוץ הסורי ווליד מועלם. סוריה מצידה ממשיכה להודיע באמצעות גורמים שונים כי לא תשגר נציגים לאנאפוליס אם לא יידון שם נושא הגולן אך מאידך גיסא היא נענתה ככל הנראה לבקשתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס שלא לאפשר לארגון החמאס לקיים בדמשק כינוס גדול של גורמי הסרוב שיהווה משקל נגד ל"ועידת אנאפוליס". הרשות הפלסטינית הכירה תודה לסוריה והודיעה כי היא תומכת בסירובה של סוריה להשתתף בועידה אם לא ידונו בה בעתיד הגולן.
מקורות ערביים שונים מדווחים כי בתחילת השנה הבאה, תתקיים במוסקבה ועידת המשך ל"ועידת אנאפוליס" שתעסוק בעניין הסורי ובעתיד רמת הגולן. עד כה אין אישור לדיווחים האלה מגורמים אמריקנים או ישראלים המקורבים לחוגי מקבלי ההחלטות. ראש הממשלה אהוד אולמרט מגשש בחודשים האחרונים מול הסורים, באמצעות תורכיה שהפכה למתווך המקובל על שני הצדדים, לגבי האפשרות לחדש את המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. המגעים הופסקו לאחר תקיפת חיל האוויר בסוריה אך כנראה חודשו באחרונה בתיאום עם ארה"ב. כנראה שהמגעים האלה מוגבלים והם בהתאם לעמדה האמריקנית ומטרתם לבחון את נכונותה של סוריה להתנתק מאיראן ולהפסיק את התמיכה בארגוני הטרור. על פי גורמים מדיניים בכירים בירושלים שר הביטחון אהוד ברק מקיים גישושים עצמאיים עם הסורים כדי לבדוק את האפשרות לחידוש המשא ומתן. על פי הגורמים האלה ברק סבור שהפלסטינים מוליכים שולל את ישראל, אין שום סיכוי להגיע עימם להסכם ועדיף להגיע להסכם עם סוריה שהיא מדינה יציבה ותעמוד בהתחייבויותיה. גורם המקורב לאהוד ברק סיפר כי ברק מתאר את השלום במזרח התיכון כבית הנשען על כמה קירות. קיר אחד הוא השלום של ישראל עם מצרים הקיר השני השלום הישראלי - ירדני והקיר השלישי אמור להיות השלום של ישראל וסוריה. השלום עם הפלסטינים ייאלץ להמתין עוד שנים רבות.
בממשל האמריקני יש מורת רוח רבה מנסיונותיו של אהוד ברק לחדש את המגעים המדיניים עם סוריה. משלחת ישראלית בכירה בראשות שר מממשלת ישראל ששהתה באחרונה בארצות הברית, שמעה התבטאויות קשות מפיה של שרת החוץ קונדליסה רייס על יוזמתו העצמאית של שר הביטחון. "איננו מבינים אותו, מה הוא עושה? שיעשה כהבנתו... נראה לאן הוא יגיע" כך מצטטים גורמים בכירים את דבריה של קונדליסה רייס על אהוד ברק. ההסתייגות האמריקנית החד משמעית מעידה על היחס האמריקני השלילי לסוריה. ארצות הברית רואה בסוריה גורם קיצוני המאיים על היציבות באיזור. לדעתם הנשיא הסורי בשאר אסד מנסה לערער את המצב בלבנון וממשיך להכניס גורמי טרור לעיראק כדי לפגוע בחיילי צבא ארה"ב. סוריה ממשיכה בהברחת נשק לארגון החזבאללה ואף ניסתה להצטייד ביכולת גרעינית מתוצרת צפון קוריאה.
מה דוחף את אהוד ברק "לחמם איטריות ישנות" דווקא עכשיו? בירושלים יש גורמים הסבורים שברק רוצה לטרפד את "ועידת אנאפוליס" ולהכניס את אולמרט ומחמוד עבאס ללחץ." אהוד ברק רוצה להיות ראש ממשלה, הוא מעריך שועידת אנאפוליס תיכשל ורוצה להראות שהיא הייתה טעות ומלכתחילה הייתה ישראל צריכה לצעוד במסלול הסורי כי שם יש שותף שעימו ניתן להגיע להסדר שהמחיר שלו ידוע מראש, שותף שיעמוד גם התחיבויותיו" אומר גורם מדיני בכיר. אהוד ברק שומר על שתיקה הוא בטוח בדרכו, הוא מעריך שראש הממשלה סיים את דרכו הפוליטית וכי המאבק שלו על ראשות הממשלה יהיה מול יושב ראש בנימין נתניהו. ייתכן שאהוד ברק מעריך נכון את כוונות הפלסטינים, הוא גם מכיר היטב את הסורים שעימם ניסה לנהל משא ומתן בינואר 2000 בשפרדסטאון ונכשל כישלון חרוץ, אך ספק רב אם ממשל בוש יאפשר לישראל ללכת בדרך הזו. הנשיא בוש רוצה להשאיר "מורשת" כשיעזוב את הבית הלבן בעוד שנה, מורשת של תחילת מימוש חזונו להקמת מדינה פלסטינית. ממשלת ישראל הנוכחית לא תעז להמרות את פיו. אהוד ברק ייאלץ לעמול קשה כדי לשכנע את האמריקנים לשנות את דעתם. בינתיים הוא משמיע הצהרות פומביות כי הוא בעד השתתפות סוריה ב "ועידת אנאפוליס" וכי גם ראש הממשלה תומך בכך. חילוקי הדעות החריפים בין השניים הם מאחורי הקלעים ומודלפים מידי פעם לאמצעי התקשורת. שני הצדדים עוסקים ב"ספינים". השורה התחתונה היא כי אין שום טעם לעסוק בנושא כל עוד אין הסכמה אמריקנית לכך. בטוחני שאהוד ברק איננו מעוניין בעימות עם הממשל. לכן, עדיף להניח את הספגטי בסיר ולחממו מחדש רק אם יהיו סועדים שירצו לאכול אותו.

:מאמרים נוספים

אהוד ברק - "אויב השלום" שר הביטחון אהוד ברק הפך בשבועות האחרונים, בעיני הפלסטינים, ל"אוייב השלום" ומי שמנסה להכשיל את כינוס "ועידת אנאפוליס". הפלסטינים מוחים על פעולות צה"ל בשכם לאחר שהרשות הפלסטינית פרסה בעיר שוטרים פלסטיניים למאמר המלא

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר