יום ראשון, 11 בנובמבר 2007

"אהוד ברק - "אוייב השלום

שר הביטחון אהוד ברק הפך בשבועות האחרונים, בעיני הפלסטינים, ל"אוייב השלום" ומי שמנסה להכשיל את כינוס "ועידת אנאפוליס". הפלסטינים מוחים על פעולות צה"ל בשכם לאחר שהרשות הפלסטינית פרסה בעיר 300 שוטרים פלסטיניים והם סבורים שאהוד ברק מנסה להכשיל את הרשות הפלסטינית בכל מה שקשור למלויי התחייבויותיה על פי השלב הראשון של מפת הדרכים.
הפלסטינים טוענים בשיחות שונות עם גורמים ישראליים וגם במאמרים שהם מפרסמים בעיתונות שלהם כי אהוד ברק שהכשיל, לטענתם, את פסגת קמפ דיויד לפני שבע שנים, מנסה כעת להכשיל גם את "ועידת אנאפוליס". "תיאוריית הקונפירציה" הזו של הפלסטינים איננה חדשה אך הם ממחזרים אותה שוב לקראת כינוס "ועידת אנאפוליס" כדי לנסות ולהצדיק את העובדה שלא מילאו עד כה את התחיבויותיהם למלחמה בטרור על פי השלב הראשון של מפת הדרכים. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס טוען בתוקף כי הפלסטינים מילאו את כל התחייבויותיהם והוא דוחק בשרת החוץ האמריקנית קונדליסה רייס להודיע כי הגיע תורה של ישראל למלא את חלקה, להקפיא את ההתנחלויות ולפנות את המאחזים הבלתי חוקיים ביו"ש.
הפלסטינים לא מהססים לכרוך את שר הביטחון אהוד ברק עם תנועת החמאס שגם היא מנסה להכשיל את כינוס "ועידת אנאפוליס" וטוענים כי האינטרס הישראלי והחמאסי הוא משותף. אהוד ברק מואשם באינטרסים אישיים כי בגלל רצונו להיות ראש הממשלה הבא בישראל ומי שיביא את ההסדר המדיני עם הפלסטינים הוא מנסה כעת להכשיל את ראש הממשלה הנוכחי אהוד אולמרט ואת הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.
אינני בא להגן כאן על אהוד ברק שהרי התנהלותו כראש ממשלה, לפני שבע שנים, מול הפלסטינים הייתה קטסטרופלית והוא נכנע להרבה מדרישותיהם הסחטניות עד שאפילו זכה בפיהם לכינוי הגנאי ה"לימון". אולם חובתו של אהוד ברק כשר הביטחון של מדינת ישראל לשמור, בראש ובראשונה, על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. לזכותו של ברק יש לזקוף את העובדה כי הוא הניח הצידה את השיקולים הפוליטיים והמפלגתיים כיושב ראש מפלגת העבודה שאמור לסייע בדחיפת התהליך המדיני ואינו מוכן ללכת לתהליך מדיני מול הפלסטינים בכל מחיר. אין ספק בליבי שברק מחוייב לתהליך המדיני עם הפלסטינים וכדאי להאזין לדבריו, הוא בעל הניסיון הרב ביותר בממשלת אולמרט בכל הקשור למשא ומתן עם הפלסטינים. ייתכן שראש הממשלה אהוד אולמרט היה צריך לשלב באופן פעיל יותר את שר הביטחון שלו במגעים עם הפלסטינים במקום את שרת החוץ ציפי ליבני ואולי אף למנותו לתפקיד ראש הצוות הישראלי למשא ומתן. בכל זאת לברק יש ניסיון מדיני ובטחוני עשיר ביותר וכך גם הייתה ישראל מוכיחה לפלסטינים כי אהוד ברק מעוניין בהצלחת התהליך המדיני ולא בהכשלתו.
אל לו לאהוד ברק להיבהל מהביקורת בתוך מפלגתו והביקורת של הרשות הפלסטינית בעניין עמדותיו בנוגע ל"ועידת אנאפוליס", חשוב שהממשלה תאזין לו ובודאי הציבור בישראל. לאחר כישלון ועידת קמפ דיויד לפני שבע שנים נהג אהוד ברק להסביר כי למרות הכישלון הוא הצליח "לחשוף את הפנים האמיתיות של יאסר ערפאת", כדאי שב"ועידת אנאפוליס" תאמץ ישראל את אותו העיקרון ותחשוף את הפנים האמיתיות של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר