יום שישי, 9 בנובמבר 2007

"הבלון"

על-פי מקורות יודעי דבר מסתמן התרחיש הבא בכל הקשור להמשך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על הסדר הקבע. שרת החוץ האמריקנית קונדליסה רייס תגיע ב-15 בחודש לישראל ותביא עימה את ההזמנות הרשמיות ל"ועידת אנאפוליס" כדי למסור אותן לצדדים. ארצות הברית מתכוונת להזמין גם את סוריה לועידה אך הובהר לה כי נושא רמת הגולן לא יונח לדיון על שולחן המשא ומתן. על פי התרחיש האמריקני בתום הועידה תפורסם "הצהרת כוונות" על הסכמת הצדדים להיכנס למשא ומתן מואץ על הסדר הקבע שיסתיים עד תום הקדנציה של הנשיא בוש בבית הלבן. בהצהרת הכוונות ייאמר כי הבסיס למשא ומתן הוא תכנית מפת הדרכים, חזון הנשיא בוש על פתרון המבוסס על העיקרון של שתי מדינות, יוזמת השלום הערבית וההסכמים שנחתמו בעבר בין ישראל לרשות הפלסטינית. ההצהרה גם תכלול יישום מיידי של כל התחייבויות הצדדים בהתאם לשלב הראשון של תוכנית מפת הדרכים.
אם אכן יתבצע התרחיש הזה, הרי שהדבר יאפשר לכל הצדדים להכריז רשמית כי הועידה הצליחה מכיוון שלשני הצדדים אין שום בעיה להסכים לתרחיש הזה שאיננו מסכן פוליטית אף אחד מהם ואינו מכיל שום ויתור של אף צד בנושאי הליבה של הסכסוך. במילים אחרות "ריבוע של המעגל". השאלה הנשאלת היא האם אפשר לקרוא למשחקי המילים האלה משא ומתן רציני או יריית פתיחה לקראת משא ומתן בהמשך? הכוונה האמריקנית היא שהועידה באנאפוליס תהווה את ההשקה של משא ומתן מואץ בין שני הצדדים מייד לאחר סיום הועידה, משא ומתן שאמור להתקיים בצוותי עבודה בדומה לשיחות טאבא מייד לאחר פסגת קמפ-דיויד לפני שבע שנים. בניגוד להערכת אגף המודיעין של צה"ל שפורסמה השבוע בהרחבה באמצעי התקשורת כי סיכויי ההצלחה של הועידה "שואפים לאפס", נראה כי כל הצדדים ובראשם ארצות הברית שואפים לתאר אותה כועידה שעומדת להצליח. כל צד יודע היטב כי מדובר ב"בלון" העומד להתפוצץ בכל רגע אולם הוא מעדיף, משיקוליו הפנימיים שלו, להתעלם מהפיצוץ הצפוי בהמשך. כל עוד הבלון שלם ומלא באוויר הרי ששום דבר לא קרה ואפשר להמשיך ולמכור את האשלייה הזו לציבור ולאמצעי התקשורת. אחמד קריע, ראש הצוות הפלסטיני לשיחות המכונה אבו עלאא' הוא משתתף פעיל ביצירת האשליה וניפוח הבלון. הוא הצהיר אמש כי הצלחת הועידה הינה היכולת להשיק את השיחות על הסדר הקבע על בסיס קבוע ובהתאם ללוח זמנים ברור.
התפוצצות הבלון היא רק עניין של זמן, אפשר יהיה אולי מבחינה טכנית להודיע רשמית בתום הועידה כי היא הצליחה אך ברור לכולם כי אין שום סיכוי כזה וכי כישלונה יתברר מייד, לאחר זמן קצר בלבד.
ישראל לא תוכל להתקדם במשא ומתן עם הפלסטינים מבלי שהם ייבצעו את חלקם בתחום המלחמה בטרור כפי שהתחייבו לכך בכל ההסכמים שחתמו עד היום עם ישראל. כבר עכשיו טוענים הפלסטינים כי עמדו בהתחייבות זו וכי לאחר שהרשות הפלסטינית איבדה את שליטתה על רצועת עזה אין היא אחראית על ירי טילי הקסאם ממנה לעבר הישובים הישראלים. אכן הכניעה המחפירה של הרשות הפלסטינית בעזה לחמאס הייתה "מלחמה מאוד מוצלחת בטרור". הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מנסה גם להלך עלינו אימים ומקורביו אומרים לשליחים האמריקנים ולפוליטיקאים ישראלים כי אם תיכשל הועידה יפרוש מחמוד עבאס מתפקיד יושב ראש הרשות הפלסטינית. אין מה לדאוג גם אם תיכשל הועידה באופן רשמי ימצא מחמוד עבאס את התירוץ להמשיך ולהיצמד לכיסאו בחוזקה. הפלסטינים מתמחים ביצירת משברים מלאכותיים לקראת ותוך כדי המשא ומתן. "תרגילי ההפחדה" האלה מוכרים ומחמוד עבאס כבר השתמש בהם בעבר. פיצוץ הבלון, דהיינו כישלון הועידה יקרה כנראה רק לאחר שהיא תסתיים. לאמריקנים יש אינטרס לסיים את הועידה בהצגה חיובית של הסיכומים וזקיפת הקרדיט לזכותו של הנשיא בוש. ח'אלד משעל, מנהיג החמאס טוען בכלל כי מדובר בהצגה אמריקנית שמטרתה לחפות על ההכנות האמריקניות למלחמה חדשה נגד איראן. להערכתי כישלון הועידה יתברר כשהצדדים יתחילו להיכנס לפרטים של סוגיות הליבה בצוותי המשא ומתן המשותפים. אין סכנה כי פיצוץ "הבלון" יביא בהכרח לאינתיפאדה נוספת. אין לפלסטינים היום את יכולת הזו שכן צה"ל שולט היטב בכל שטחי יהודה ושומרון. הסכנה היא לגבי ההמשך. כל ויתור ישראלי במשא ומתן יהווה את קו ההתחלה של המשא ומתן העתידי. לפלסטינים אין מה להפסיד מכישלון השיחות הם יכולים רק להרוויח. הנשיא מחמוד עבאס ואחמד קריע יודעים זאת והם ממשיכים בטכניקת ה"סלאמי" שהמציא יאסר ערפאת, סחיטת ויתורים מישראל בצורה שיטתית, למרבה הצער, ישראל מסכימה לשחק את המשחק הזה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר