יום שלישי, 6 בנובמבר 2007

"השעיר לעזאזל"

בישראל ומיוחד בצה"ל רווחת האימרה "להאשים את הש"ג" כשרוצים להסיר את האחריות מהדרג הבכיר ולהשליכה על הדרג הזוטר ביותר. והנה מתברר כי אימרה זו תקפה גם לגבי הרשות הפלסטינית. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מינה לפני כארבעה חודשים ועדת חקירה שתחקור את המחדלים שהביאו לנפילת רצועת עזה בידי החמאס. בעקבות המלצות הועדה הועמדו לדין בפני בית משפט צבאי ביריחו שמונה קצינים פלסטינים המשתייכים לארגון הפת"ח. בית המשפט הצבאי גזר שלשום על השמונה עונשי מאסר בפועל הנעים בין חמישה חודשים לשלוש שנים והדחה מהשירות הצבאי. פרקליטם של שמונת הנאשמים, עבד אלכרים חמאד, ערער על גזר הדין בפני בית המשפט העליון הפלסטיני אשר הורה לבית המשפט הצבאי להשיב על הערעור בתוך שמונה ימים. הפרקליט טען בערעור כי אין שום הוכחות שעל פיהן ניתן להרשיע את הנאשמים וכי מדובר באי צדק משווע. במקרה והערעור יידחה מאפשר החוק הפלסטיני להגיש בקשת חנינה לנשיא.
ברור לכול כי הרשות הפלסטינית והנשיא מחמוד עבאס מחפשים "שעיר לעזאזל" להטיל עליו את האשמה למחדליהם. רצועת עזה נפלה כפרי בשל בידי החמאס בעיקר בגלל חולשתו של ארגון הפת"ח ברצועה. החולשה הזו נבעה מסכסוכים פנימיים וחסר יכולת להתאחד ולעמוד יחד מול הכוח העולה של ארגון החמאס. יש להוסיף לכך את מעשי השחיתות, העושק והיוהרה של פעילי הפתח שהצליחו להשניא את עצמם על התושבים. המנהיגים הבולטים של הפת"ח ברצועה ובראשם מחמד דחלאן, רשיד אבו שבאכ וסמיר משהראווי קראו מראש את ההתפתחויות הצפויות. הם נעלמו מן הרצועה בתואנות שונות והדרג המבצעי של הפת"ח נאלץ להתמודד מול החמאס כשכולם יודעים שמפקדיו הבכירים נמלטו מרצועת עזה. צריך להוסיף לנתונים אלה את הנתון כי הכוח הצבאי של החמאס שנלחם באנשי הפת"ח ברצועה היה כוח מיומן ומצוייד היטב, בעל מוטיבציה גבוהה וחדור באמונה ולהט דתי לנצח בקרב. ואכן זו הייתה גם התוצאה.
עכשיו באים הרשות הפלסטינית וארגון הפת"ח להטיל את האשמה על שמונה קצינים מסכנים שבסך הכול ביצעו את ההוראות שקיבלו מלמעלה.
משפטם של השמונה הוא פארסה עלובה במקרה הטוב. מדובר באות קין על מצחה של הרשות הפלסטינית ונשיאה מחמוד עבאס. במקום להעניש את האשמים האמיתיים במחדלים שהיו בעזה מנסים ל"האשים את הש"ג", את הדרג הזוטר ביותר. אם הרשות הפלסטינית רוצה למנוע את השתלטות ארגון החמאס גם בגדה עליה להפיק את הלקחים האמיתיים והכואבים מהאירועים בעזה. ישראל אינה יכולה להתערב בפרשה. מדובר בעניין פנים פלסטיני אבל ארה"ב ששלחה לכאן את המתאם הצבאי המיוחד הגנרל קית' דייטון, בעקבות ניצחון החמאס בבחירות לפרלמנט בינואר 2006 כדי לסייע לארגון הפת"ח ברצועה, חייבת להתערב. הגנרל דייטון היה בקשר הדוק מאוד עם מחמד דחלאן ואנשיו לפני מפלתם המבישה ברצועת עזה והוא יודע היטב את הסיבות האמיתיות לכישלון הפת"ח ברצועה. ארה"ב חייבת ל"נער" את הנשיא הפלסטיני ואנשיו כדי שיסיקו את המסקנות האמיתיות הנדרשות מבלי לטייח את מחדליהם. האחריות לכישלון נוסף של הפת"ח מול החמאס תוטל גם על ארצות הברית. זה הזמן לעשות מעשה ויפה שעה אחת קודם.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר