יום ראשון, 4 בנובמבר 2007

"ועידת עזה"

ארגון החמאס מתכונן במרץ לחבל ב"ועידת אנאפוליס" שמכנסת ארצות הברית ובמקביל ל"ועידת דמשק" שהוא מארגן בחסות איראן וסוריה מתוכננת גם פעילות אינטנסיבית של הארגון ברצועת עזה הנתונה לשליטתו המלאה. אחת הפעולות המתוכננות היא כינוס "ועידת עזה", זמן קצר לפני כינוסה של "ועידת אנאפוליס". לפני כמה ימים קיבלנו שוב תזכורת לגבי מהותו של ארגון החמאס לאחר שכמה דמויות ישראליות בולטות הביעו נכונות לשאת ולתת עימו. הד"ר מחמוד א-זהאר, ממנהיגי הארגון בעזה התראיין לסוכנות הידיעות הגרמנית ואמר: "ישראל היא בת חלוף... הבעיה היא רק בעיה של זמן ורצון ואללה יביא לנו את הסיבות". מול עינינו צומח ועולה אחמדינג'אד פלסטיני אשר מדבר בגלוי על השמדת ישראל. זוהי פעם נוספת שא-זהאר חושף את מטרות ארגונו בגלוי בעוד מנהיגים אחרים של החמאס מעדיפים להבליט את הנוסחה של "נכונות להגיע עם ישראל ל"הודנה" (הפסקת אש) ארוכת טווח כדי לקבל בתמורה את שטחי יו"ש ועזה כולל ירושלים ורק אחר כך, דבר שהם לא אומרים בגלוי אך הוא מובן לכול, להשמיד את ישראל.
נחזור ל"ועידת עזה". אימן טה, אחד פעילי החמאס ברצועה אומר כי ארגונו מנסה להביא לועידה זו מספר רב יותר של ארגונים פלסטינים. עד כה הסכימו להשתתף בועידה ארגוני הג'האד האסלאמי, החזית העממית-המפקדה הכללית ואל-צאעקה. משלחות של החמאס מנסות לשכנע ארגונים נוספים להשתתף בועידה. פלגים שונים באש"ף חוששים להשתתף בועידה מכיוון שאינם רוצים לשמוט את הקרקע מתחת לרגליו של מחמוד עבאס לנהל, בשם אש"ף, את המשא ומתן עם ישראל כפי שהוסמך לכך בעבר בהסכמת ארגון החמאס במסגרת "הסכם מכה".
"ועידת עזה" חותרת לשתי מטרות עיקריות: מתן לגיטימציה להשתלטות הצבאית של ארגון החמאס על רצועת עזה לפני ארבעה חודשים ותמיכה בהמשך שלטונו וכמו כן ניסיון לפגוע במעמד אש"ף כארגון היחיד המייצג את בני העם הפלסטיני.
בעבר היו נסיונות כאלה להקים גופים חלופיים לאש"ף בראשותו של יאסר ערפאת כמו "חזית הסרוב", "חזית ההצלה" ו"עשרת הפלגים" אך כולם נכשלו. ארגון החזית הדמוקרטית בראשותו של נאיף חוואתמה מסרב להשתתף ב"ועידת דמשק" ו"ועידת עזה" ושואף לשמור על מעמדו של אש"ף. חוואתמה העביר לארגון החמאס מסמך שבו הצעה לשורה של עקרונות לחידוש הדיאלוג בין הפת"ח לחמאס.
תושבים רבים בשטחים מסתייגים מ"ועידת דמשק" ו"ועידת עזה". רבים נושאים עיניהם דווקא אל "ועידת אנאפוליס". הדעה הרווחת היא שהועידה הזו, שמכנסת ארה"ב, תיכשל אך בכל זאת קיימת תקווה שאולי בכל זאת משהו ייצא ממנה שיקדם את הפלסטינים בעוד צעד לקראת הקמת מדינה פלסטינית עצמאית. ברור לכול ש"ועידת עזה" תעמיק את הפירוד הפנימי ותרחיב את הנתק בין הגדה לרצועת עזה. ארגון החמאס מנסה להוביל את הפלסטינים באמצעות "ועידת עזה" אל המשך דרך הטרור והאלימות שמטרתה כפי שגורס הד"ר מחמוד א-זהאר, היא חיסולה של מדינת ישראל. זהו המתכון האמיתי של החמאס לפיתרון הסכסוך, לא פיתרון הוגן המבוסס על עיקרון של שתי מדינות לשני עמים אלא הקמתה של פלסטין מוסלמית גדולה מ"הים עד הנהר" שתוקם על חורבותיה של מדינת ישראל. אל לנו לשכוח זאת.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר