יום שני, 29 באוקטובר 2007

אל-קאעדה נגד התקשורת הערבית

אתרי האינטרנט השונים הקשורים לארגון אל-קאעדה תוקפים בשבועיים האחרונים את רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה על האופן שבו סיקרה את נאומו האחרון של מנהיג הארגון אוסאמה בן לאדן. שני פרשנים מרשת הטלוויזיה אל-ערביה קיבלו איומים ברצח מפעילי הארגון על הדרך שבה הם מפרשנים את פעולות הארגון והאסלאם. גורמי מודיעין מעריכים כי העובדה שארגון אל-קאעדה תוקף את אמצעי התקשורת הפופולריים במזרח התיכון נובעת מהמבוכה שבה שרוי הארגון, באחרונה, נוכח חילוקי הדעות בשורותיו בעיראק וההצלחות האחרונות של צבא ארצות הברית במלחמה נגד פעיליו.
ב-23 באוקטובר הפיץ ארגון אל-קאעדה קלטת בת 34 דקות של אוסאמה בן לאדן תחת הכותרת "אל אנשינו בעיראק". לראשונה מתח בן לאדן בקלטת ביקורת על חלק מלוחמי הג'האד בעיראק ש"התמהמהו בקיום מצוות איחוד שורות לוחמי הג'האד" וקרא למפקדי ארגוני הג'האד לאחד את השורות וליישב את חילוקי הדעות ביניהם על פי חוקי השריעה והסונה ולהעמיד את "הטועים" לדין על פי חוקים אלה. בן לאדן גם מתח ביקורת על תופעת הנאמנות העיוורת לארגון ולמפקדי הג'האד שהתפשטה בקרב הלוחמים עד כדי קבלת דבריהם בצורה עיוורת כאילו היו חסינים מטעויות, תכונה השמורה לנביא מחמד בלבד. הקלטת הזו של בן לאדן שודרה בהרחבה ברשת אל-ג'זירה שהיא הרשת הפופולרית ביותר במזרח התיכון המשדרת מדוחא שבקטר וברשתות טלוויזיה ערביות נוספות.
כמה ימים לאחר שידור הקלטת החילו להופיע בפורומים שונים באתרי אינטרנט אסלאמיים הקשורים לארגון אל-קאעדה התקפות נגד רשת אל-ג'זירה. הרשת הואשמה בכך ששידרה רק חלקים מהקלטת תוך שהיא מבליטה את הקטעים העוסקות במחלוקות בקרב הארגונים הנלחמים בצבא האמריקני בעיראק ואת דברי הביקורת של אוסאמה בן לאדן על ארגונים אלה. הרשת הואשמה, בפורומים האלה, כי "אל-ג'זירה היא חלק ממסע הצלבנים" ואף נכתב כי "יומה יגיע". באחד האתרים היא כונתה" זבוב מסריח בפחי האשפה".
בתגובה לכך דחו מנהלי אל-ג'זירה את ההאשמות ואמרו כי טיפלו בקלטת באופן מקצועי וראוי.
יחס חמור יותר מארגון אל-קאעדה קיבלו שני פרשנים של רשת אל-ערביה המשדרת מדובאי. השניים קיבלו באמצעות הדואר האלקטרוני שלהם איומים ברצח. מדובר בעיתונאי מצרי בשם עבד אלרחים עלי המתמחה בארגונים אסלאמיים וחוקר סעודי בשם פארס בן חזאם המתמחה בארגון אל-קאעדה. באחד האתרים באינטרנט המזוהה עם אל-קאעדה הואשמה רשת אל-ערביה כי היא "רשת של מרגלים" וכי היא מתמחה בהתקפות חריפות על האסלאם ועיוות הג'האד. באחד הפורומים של אתר זה נכתבה גם קריאה לרצוח את השניים כדי שגם עיתונאים אחרים הנוהגים כמותם ילמדו את הלקח הנדרש.
גורמי מודיעין אומרים כי התגובה החריפה של ארגון אל-קאעדה שיוצא לראשונה בהתקפה כה חריפה על שתי רשתות הטלוויזיה הבולטות ביותר במזרח התיכון מעידה על הלחץ שבו נתונים פעילי הארגון. לדבריהם פעילי אל-קאעדה בעיראק נמצאים במבוכה בגלל המחלוקות ביניהם והתבוסה שנחלו באחרונה בקרבות עם חיילי צבא ארצות הברית שהצליחו בין היתר לחסל מפקדים בכירים בארגון אל-קאעדה בעיראק. למעשה זו פעם ראשונה שבן לאדן מופיע באמצעי התקשורת כמנהיג המותח ביקורת פומבית על פעיליו.
גורמי מודיעין אמריקניים טוענים כי אוסאמה בן לאדן מודאג גם מתופעת ההתאגדות של כמה שבטים סוניים באזורים שונים בעיראק נגד ארגון אל-קאעדה וכי הוא הורה להעביר חלק מלוחמיו מעיראק לאפגניסטן כדי לתגבר שם את כוחותיו הנלחמים בצבא האמריקני.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר