יום רביעי, 31 באוקטובר 2007

"לא משלמים כסף על דיבורים"

המלחמה המילולית בין ארגון החמאס לבין הרשות הפלסטינית בראשותו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס החריפה בימים האחרונים והיא ממשיכה לצבור תאוצה בעקבות גל מעצרים של אנשי חמאס שעשו אנשי ביטחון פלסטינים ביהודה ושומרון על פי הוראות הנשיא. לאור ההתפתחויות האחרונות נוקט הנשיא הפלסטיני טקטיקה חדשה של הפניית האשמות לעבר ישראל והחמאס וגם איומים למקרה שוועידת "אנאפוליס" תיכשל.
בהפגנה גדולה שהייתה אמש במחנה הפלטים ג'באליה ברצועת עזה, הבטיח אחד מראשי החמאס השיח' נזאר ריאן כי הנשיא עבאס ייפול "כמו העלים בסתיו" וכי אנשי החמאס "יתפללו בסתיו הבא במוקאטעה ברמאללה". הנשיא מחמוד עבאס מצידו מאשים את החמאס בראיון שהעניק לעיתון הכוויתי "אל-ראי", כי הוא שואף להשתלט על הגדה המערבית בכוח כפי שעשה בעזה אך הוא ייכשל. מחמוד עבאס מאשים את ישראל כי היא מקיימת מגעים ישירים ועקיפים עם החמאס וכי חלק ממגעים אלה עוסק בפתיחת מעבר ארז מצפון לעיר עזה. מחמוד עבאס חושש מאוד מהחמאס כי באמצעות הוועידה שהוא מתכנן לקיים בדמשק בעוד כחודש, בתמיכת איראן וסוריה הוא מתכוון להשתלט על אש"ף. הנשיא עבאס שהוא גם יו"ר אש"ף, שיגר משלחת לדמשק לשיחות עם ההנהגה הסורית בניסיון לשכנעה שלא לארח את הוועידה האמורה שמטרתה להוות, בין היתר, משקל נגד לוועידת אנאפוליס. הנשיא עבאס טוען כי כינוס וועידה כזו בדמשק יעמיק את המחלוקת הפלסטינית הפנימית והנתק בין הגדה לרצועה. המשלחת תנסה לשכנע את הנשיא הסורי כי כינוס הוועידה בדמשק יזיק לסוריה ויצייר אותה כמי שמתנגדת לתהליך השלום.
חילוקי הדעות הפלסטינים ברורים היום יותר מתמיד, הפלסטינים נחלקים לשני מחנות עיקריים: המחנה המתון בראשותו של הנשיא מחמוד עבאס הכולל את הרשות הפלסטינית הנוכחית הנתמכים בידי ארצות הברית והמחנה הקיצוני בראשות החמאס והג'האד האסלאמי והנתמך בידי איראן וסוריה.
מחמוד עבאס מאשים את ישראל כי היא מנהלת מגעים ישירים ועקיפים עם החמאס. הייתכן? אפשר שיש מגעים כאלה ברמות הנמוכות ביותר בין אנשי המנהל האזרחי ברצועת עזה לבין אנשי החמאס אך הם נועדו לשמירה על שגרת החיים ועניני היום יום של האוכלוסיה הפלסטינית. בשום מקרה לא מדובר על מגעים מדיניים עם החמאס. עמדת ישראל היא ברורה. אין משא ומתן עם ארגון החמאס עד שיכיר בישראל, יגנה את הטרור ויכבד את ההסכמים שנחתמו עד היום בין ישראל לאש"ף.
הנשיא הפלסטיני בוחר להתקיף את ישראל כי היא מנהלת מגעים עם החמאס כדי להראות שהיא מתנתקת כביכול משותפה היחיד והחוקי לתהליך השלום שהוא אש"ף. בדברים אלה מנסה מחמוד עבאס גם להציג את ארגון החמאס באור מגוחך כי למרות הצהרות מנהיגיו הוא מנהל, כביכול, מגעים חשאיים עם ישראל שהיא אויבתו הגדולה. עבאס יודע היטב כי הדברים אינם נכונים אך נוח לו להציגם כך לבני עמו. ההצהרות האלה מעידות על מידת הלחץ הרב שבו נתון הנשיא הפלסטיני. הנתק בין הגדה לרצועה מעמיק, כוחו של ארגון החמאס גובר "וועידת אנאפוליס" נמצאת על סף כישלון עוד לפני שהחלה וקיימת סכנה שהחמאס יצליח להשתלט על אש"ף או המועצה הלאומית הפלסטינית ב"וועידת דמשק" הקרובה. הנשיא הפלסטיני מתחיל להכין את האליבי לכישלון מדיניותו והוא מפזר האשמות לכל עבר ובהן גם ההאשמה על מגעים בין ישראל לחמאס שממנה משתמע דבר קנוניה הנרקמת בין ישראל לחמאס נגד אש"ף בראשותו של מחמוד עבאס.
בנוסף להתקפותיו על ישראל והחמאס מנסה הנשיא הפלסטיני להשמיע איומים בדבר תוצאות שליליות אפשריות ל"וועידת אנאפוליס". מחמוד עבאס הבין כבר כי הדרג המדיני והבטחוני בישראל לא "קונה" את האיומים בדבר אינתיפאדה חדשה בטווח המיידי אם תיכשל הוועידה ובראיון לסוכנות הידיעות המצרית מזהיר הנשיא הפלסטיני כי המשך המבוי הסתום יביא לחידוש הסכסוך בין ישראל לפלסטינים בתוך שנתיים-שלוש.
אין מה להתרגש מהצהרותיו האחרונות של עבאס. זהו "מס השפתיים" שהוא חייב לשלם. הוא יודע היטב שמי שמנשים את שלטונו ביהודה ושומרון הם כוחות צבא ההגנה לישראל המונעים בכוח מהחמאס להרחיב את שלטונו מהרצועה לעבר הגדה. עבאס צריך להודות בכל יום לישראל על פעילות צה"ל שכן בלעדיה היה כבר לפלסטינים נשיא אחר במקומו. לכן אין מה להתרגש ממחמוד עבאס ואין מה לכעוס עליו. הניחו לו, להוציא את הקיטור גם על ישראל. אין לו ברירה. כפי שאומר הפתגם הערבי הידוע "מא פיש ג'ומרוכ עלא כלאם" - "לא משלמים כסף על דיבורים".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר