יום שני, 29 באוקטובר 2007

אינתיפאדה ערבית

במחנה הפלסטיני גוברים הקולות המדברים על כישלונה הצפוי של "וועידת אנאפוליס". מנהיג החמאס ח'אלד משעל, הודיע כבר כי ארגונו מכין את האינתיפאדה הבאה. גם בקרב פעילי ארגון הפת"ח המזוהה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מפנימים כי הכישלון של הועידה צפוי מראש ומזהירים כי התוצאה תהיה אינתיפאדה חדשה אלא שהפעם תהייה זו אינתיפאדה ערבית ולא רק אינתיפאדה פלסטינית.
אמצעי התקשורת הפלסטינים הנתונים לשליטתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מאשימים את ישראל באופן שיטתי כי איננה רוצה בהצלחתה של "וועידת אנאפוליס" וכי היא מנסה להתחמק מתוצאות ממשיות בוועידה בטענה כי התקדמות במשא ומתן תביא לנפילת ממשלת אולמרט. רוב הפלסטינים משוכנעים כי ישראל רוצה להשיג באמצעות הוועידה נורמליזציה עם מדינות ערביות נוספות ובראשן סעודיה מבלי להגיש לפלסטינים אף ויתור. לדעתם ישראל צריכה "לחטוף" בשתי ידיה את יוזמת השלום הערבית וכי אסור למדינות ערב להסכים לנורמליזציה עם ישראל לפני שהיא תסכים ליוזמה הערבית. אותם פלסטינים כועסים על ארצות הברית אשר לדבריהם מנסה לפצל את היוזמה הערבית, לקיים את הוועידה על אדמתה ולצמצם אותה לנושא הפלסטיני בלבד במקום לקיים את הוועידה במזרח התיכון, כוועידה אזורית בין ישראל למדינות ערב, כשהפלסטינים הם אלה שמקבלים את התמורה המדינית מישראל.
ישראל נתפסת על ידי הפלסטינים כמי שרוצה למסמס את הוועידה מבלי לאפשר להם להשיג הישגים מדיניים.
כבר עכשיו יש דיבורים במחנה הפלסטיני על אינתיפאדה נוספת נגד ישראל במידה ש"וועידת אנאפוליס" תיכשל. הדיבורים האלה הזכירו לי תרחיש דומה שהיה לפני כשבע שנים, קצת לפני וועידת קמפ דיוויד שעסקה לראשונה בהסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים. שר המשפטים הפלסטיני דאז, פריח אבו מדין מרצועת עזה, נשאל בראיון רדיופוני מה יקרה אם וועידת קמפ דיוויד תיכשל והשיב כי הפלסטינים יפתחו בגל אלימות שבמהלכו יאבדו בוודאי כמה אלפי קורבנות. אבו מדין הדגיש כי הפלסטינים מוכנים לקורבן כזה וכי אין זו בעיה מבחינתם להקריבו כדי להשיג את מטרותיהם. עכשיו מנסים הפלסטינים להרחיב את האיום ולאמר כי לא רק אינתיפאדה פלסטינית צפוייה במקרה של כישלון הוועידה אלא גם אינתיפאדה ערבית שתופנה לעבר ארצות הברית בגלל מדיניותה באזור וניסיונותיה לצמצם את יכולותיה הגרעיניות של איראן.
כישלון הוועידה יגביר בודאי את המרירות בליבם של הפלסטינים אם לא יפעלו מנהיגיהם כבר עכשיו להנמיך את הציפיות מוועידה זו. אין לפלסטינים, כרגע, שום רווח מאינתיפאדה נוספת נגד ישראל. אינתיפאדה כזו היא חסרת סיכוי ממשי להצליח כפי שהצליחה בזמנה "אינתיפאדת אל-אקצא". ישראל שולטת היום ברוב שטחי יהודה ושומרון, רצועת עזה מוקפת בגדר מערכת יעילה וישראל עומדת להשלים בקרוב את גדר ההפרדה ביהודה ושומרון דבר המקשה מאוד על ארגוני החבלה לשגר מחבלים מתאבדים למרכזי האוכלוסיה בישראל. הניסיון לייצר "אינתיפאדה שלישית-תלולת מסלול" שתכלול ירי של עשרות ומאות רקטות קסאם מרצועת עזה ייתקל בתגובה צבאית חריפה מצד ישראל וייספק לה את הצידוק לפלוש בכוחות גדולים לרצועת עזה ולהקים בה רצועת ביטחון דוגמת רצועת הביטחון בדרום לבנון שבה החזקנו במשך כמה שנים.
לגבי האיומים באינתיפאדה ערבית הרי שאינתיפאדה זו כבר נמצאת בשלבי הכנה מתקדמים ואין באיום זה כל חדש. מספיק לעקוב אחר המתרחש בעיראק נגד הכוחות האמריקנים ולראות את מידת התפשטותה של הסכנה האיראנית לעבר גבולנו הצפוני, לעבר רצועת עזה וגם לעבר יהודה ושומרון. שירות הביטחון הכללי בודק עשרות פלסטינאים שנסעו, באחרונה, מתחומי יהודה ושומרון לביקורים באיראן ואף נסיעות של ערבים ישראלים מתוך תחומי הקו הירוק. לא רק סכנת אינתיפאדה ערבית קיימת אלא גם סכנת אינתיפאדה איסלאמית. לסכנה הזו אין כל קשר לכישלון הצפוי של "וועידת אנאפוליס". איראן בונה את האיום הזה נגד ישראל במשך שנים רבות וניסיונה להשיג פצצה גרעינית מהווה לא רק סכנה לישראל אלא גם סכנה לעולם כולו ובמיוחד למדינות הערביות במזרח התיכון כמו סעודיה ומדינות המפרץ שעליהן רוצה איראן להשתלט.
לכן הבעיה איננה רק בעיה של ישראל. גם מדינות ערב המתונות צריכות להתמודד עימה וכל שכן ארצות הברית שיש לה אינטרסים רבים במזרח התיכון. לכן אין מה להיבהל מאיומי הפלסטינים, התמודדנו כבר עם שתי אינתיפאדות פלסטיניות ובודאי נסבול עוד מגלי אלימות פלסטינית נוספים בעתיד. אסור לנו לוותר על האינטרסים הביטחוניים שלנו למרות רצוננו העז בשלום ובהסדר מדיני. על כל פשרה בנושאים הביטחוניים אנו עלולים לשלם מחיר כבד בחיי אדם ולכן אנו צריכים לעמוד איתן מול כל האיומים. כולל איומים באינתיפאדה ערבית. הרבה תלוי בתגובותינו לאיומים ואין כל הכרח שאיומים אלה אכן ייתגשמו. לא כל תרחיש אימים שמציירים הפלסטינים אכן מתממש. כבר נאמר שיהיו וועידות שלום רבות לנושא המזרח התיכון, ראינו כבר את וועידות מדריד, ווי פלנטיישן, שפרדסטאון וקמפ דיוויד. בהחלט ייתכן שאחרי "ועידת אנאפוליס" תגיע גם "ועידת אנאפוליס" מס 2 ולאו דווקא האינתיפאדה הערבית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר