יום רביעי, 24 באוקטובר 2007

"וועידת דמשק"

ארה"ב עדיין לא קבעה את המועד המדוייק ל"וועידת אנאפוליס" וגם לא שלחה את ההזמנות למשתתפים בה אך ארגון החמאס כבר נערך לקיים את "וועידת דמשק" שתהווה את משקל הנגד למאמציה של ארצות הברית לקדם את התהליך המדיני באזור. איראן, סוריה ותנועת ה"אחים המוסלמים" העולמית ייתנו את חסותן ל"וועידת דמשק" שתתקיים כנראה בתחילת חודש דצמבר. מטרת הוועידה לגבש אופוזיציה פלסטינית למדיניות הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, להכשיל את היוזמה המדינית האמריקנית ולתת לגיטימציה לארגון החמאס והשתלטותו הצבאית על רצועת עזה.
בארגון החמאס בטוחים בכישלונה של "וועידת אנאפוליס" ומלגלגים על האזהרות המודיעיניות הישראליות כי הארגון מתכנן שורה של פיגועי תופת כדי להכשיל את הוועידה. מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של החמאס אומר בראיון לעיתון "אל-קודס אלערבי" כי אין צורך בשום פעולה צבאית של החמאס כדי להכשיל את הוועידה שיוזמת ארצות הברית מכיוון שהוועידה תיכשל בלאו הכי. מבחינתו של החמאס, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס "מהמר על הסוס הלא נכון" ובמקום לחדש את הדיאלוג עם החמאס ולהגיע איתו להבנות חדשות הוא מעדיף "לשים את כל הביצים בסל האמריקני".
לתפיסתו של ארגון החמאס, ארה"ב יזמה את כינוסה של "וועידת אנאפוליס" מסיבות המשרתות את מטרותיה והאינטרסים שלה, בראש ובראשונה להנחית מכה צבאית על איראן לאחר שנחלה תבוסה בעיראק. על-פי הגיון זה מנסה הנשיא בוש להציל, באמצעות הוועידה, את ראש הממשלה אולמרט שנמצא בשפל המדרגה בכל הקשור לפופולריות שלו בישראל ולשפר את מצבה של המפלגה הרפובליקנית לקראת הבחירות לנשיאות בארצות הברית. אין ב"וועידת אנאפוליס" שום בשורה לעם הפלסטיני שתחלץ אותו ממצבו הנוכחי.
ארגון החמאס מציע אלטרנטיבה בדמות "וועידת דמשק" שתלכד, לשיטתו, את כול הפלגים הפלסטינים המתנגדים לארגון הפתח בראשותו של מחמוד עבאס ותאחד אותם סביב ה"קווים האדומים" או העקרונות הפלסטינים (ת'וואבת-בערבית) הידועים כמו "זכות השיבה" ונסיגה ישראלית מלאה לקווי 67.
איראן וסוריה נותנות את חסותן המלאה ל"וועידת דמשק". גם תנועת ה"אחים המוסלמים" העולמית תדאג לשלוח נציגים מרחבי העולם הערבי. ל"וועידת דמשק" אמורים להגיע נציגים מהפזורה הפלסטינית ומכל מחנות הפליטים, נציגים של הפלגים השונים, אישים עצמאיים ונציגי ההתאחדויות העממיות. כולם יסכימו לפעול יחד לסכל את הקנוניה האמריקנית ל"חסל" את הבעיה הפלסטינית תוך קיפוח הפלסטינים מזכויותיהם הבסיסיות.
ח'אלד משעל ממשיך להוביל את הקו הקיצוני וכבר הודיע שארגון החמאס החל להכין את האינתיפאדה הבאה. בינתיים, ברצועת עזה מסייע לו דוקטור מחמוד א-זהאר. ארגון החמאס נלחם בימים האחרונים במרץ רב, להזים את הפרסומים כי ע'אזי חמד, דוברו של ראש הממשלה המפוטר איסמעיל הניה, שלח איגרת להנהגת החמאס שבה מתח ביקורת קשה כי ההשתלטות הצבאית על רצועת עזה הייתה טעות אסטרטגית שגרמה נזק חמור לארגון ולסבל קשה של תושבי הרצועה. מחמוד א-זהאר גורס כי אסור לארגונו לחבור שוב למחמוד עבאס וכי על הנשיא הפלסטיני להתפטר. לטענתו של א-זהאר, מחמוד עבאס איננו מייצג את רוב הפלסטינים וכי למרות המצב הקשה ברצועה ארגון החמאס יחזיק מעמד וימשיך לשלוט בעזה.
ארצות הברית עדיין לא גיבשה את מתווה "וועידת אנאפוליס" אבל כבר הצליחה להביא לכינוסה של וועידה נוספת המכונה "וועידת דמשק". התרחיש כנראה צפוי מראש וידוע. כישלון של "וועידת אנאפוליס" ובמקביל חיזוק הגורמים הקיצוניים במזרח התיכון. עדיין לא מאוחר. האמריקנים יכולים לדחות את הוועידה למועד אחר או לבטלה ובכך למנוע את ההסלמה הצפוייה או לפחות להוציא ממנה את האוויר. הנשיא בוש צריך רק למצוא את התירוץ הנכון. תירוצים לא חסרים בעולם הדיפלומטיה אבל דרושה היכולת לקבל את ההחלטה הקשה ולהודות בטעות. זה פשוט עניין של אגו. בסופו של דבר "בפוליטיקה הכול עניין אישי".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר