יום שלישי, 16 באוקטובר 2007

הדת בשירות השלטון

הרוחות בקרב העיתונאים במצרים ממשיכות לסעור בעקבות הטלת עונשי מאסר על ארבעה עורכי עיתונים עצמאיים אשר פרסמו באחרונה שמועות על מצבו הבריאותי של הנשיא מובארק. סערת הרוחות נמשכת כיוון שאגודת העיתונאים המצרית מאשימה את השיח' מחמד טנטאווי, העומד בראש המוסד הדתי הידוע אל-אזהר, בהתגייסות לצד השלטון נגד העיתונות תוך ניצול לרעה של דת האסלאם ועיוותה. אגודת העיתונאים המצרית תפנה בקרוב לנשיא מובארק בדרישה לפטר את השיח' טנטאווי מתפקידו וה"אחים המוסלמים" המייצגים את האופוזיציה הגדולה במצרים מתנערים מפסקי ההלכה (פתווא-בערבית)שפרסם טנטאווי בעניין העיתונות המצרית.
נראה כי הנשיא מובארק וממשלתו לא בוחלים בשום אמצעי לדכא את חופש העיתונות במצרים והפעם גייסו למשימה זו גם את אנשי הדת. למשימה נבחר השיח' מחמד טנטאווי אשר ניצל את חודש הרמדאן לתקוף את העיתונות המצרית. בדרשה שנשא טנטאווי במסגד "א-נור" בקהיר באחד מימי השישי של הרמדאן בנוכחות ראש הממשלה וכמה שרים הוא קרא לציבור "להחרים עיתונים שמפרסמים שמועות ודברי שקר". בטקס אחר של "לילת אלקדר", הלילה שבו על פי המסורת ירד הקוראן מן השמים, בהשתתפותו של הנשיא מובארק פסק השיח' טנטאווי כי "יש להלקות 80 מלקות כל עיתונאי שמפרסם האשמות שווא".
דבריו של טנטאווי היכו בתדהמה את עולם העיתונות במצרים. עורכי העיתונים רואים בדבריו ניסיון של הנשיא מובארק והשלטון לחסל עימם חשבונות ולהגביל את חופש הביטוי וחופש העיתונות. מצטפא בכרי עורך העיתון "אל-אוסבוע" אומר כי טנטאווי התערב בפוליטיקה ופגע במוסד דתי מכובד כמו אל-אזהר, ג'מאל פהמי, נציג אגודת העיתונאים טוען כי טנטאווי עיוות את דת האסלאם והציגה כדת פרימיטיבית, גסה וברברית. האופוזיציה המצרית הדתית שהואשמה בהפצת השמועות על מצב בריאותו של מובארק ובראשה תנועת "האחים המוסלמים" הודיעה כי היא מתנגדת לפסקי ההלכה שפרסם השיח' טנטאווי בענין הזה. הדבר החמור בכל הפרשה הזו הוא כי הנשיא מובארק שלחוץ מאוד מהשמועות על מצב בריאותו לא הסתפק בעונשי המאסר שהוטלו על חלק מעורכי העיתונים שפרסמו את השמועות והחליט לנסות ולנגן על הנימה הדתית כדי להרתיע את העיתונות מלשוב ולטפל בנושא זה בעתיד. נזכיר כי לפני כחודש סגרו השלטונות המצרים את משרדי האגודה המצרית לזכויות האדם. סוד גלוי הוא במצרים כי הנשיא מובארק מנסה לדכא את האופוזיציה כדי להכשיר את עלייתו לשלטון של בנו גמאל בצורה "חלקה" וללא כל התנגדות. לטענת האופוזיציה הנשיא מובארק מנצל את העובדה שארה"ב הרפתה את הלחץ על מצרים שהופעל עליה בעבר בגלל פגיעה בזכויות האדם כדי לבצע "מחטפים" וקובע עובדות בשטח מבלי לעורר את זעמה של הקהילה הבינלאומית. חופש העיתונות במצרים, כך מסתבר, הפך לפתע לנושא דתי וכל עיתונאי ש"סובל" מחוסר דיוקים צפוי ל-80 מלקות. עדיף, מכל הבחינות, להיות עיתונאי בישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר