יום ראשון, 14 באוקטובר 2007

כנגד כל הסיכויים

אחת הסיבות העיקריות לכישלון ועידת קמפ-דיויד בשנת 2000 שניסתה להשיג הסדר קבע בין ישראל לפלסטינים הייתה העובדה שארצות הברית לא הכינה את הוועידה כראוי ולא דאגה למשל להגיע מראש, להבנות עם מדינות העולם המוסלמי ובראשן סעודיה לגבי הפתרונות המוצעים האפשריים בנושא ירושלים והר הבית. ממשל בוש הנוכחי לא הפיק את הלקחים מכישלון ממשל קלינטון בועידת קמפ-דיויד והוא חוזר על אותן הטעויות בנסיונו לארגן את וועידת אנאפוליס בסוף נובמבר. הנשיא בוש להוט להגיע להישג כלשהו בערוץ הישראלי פלסטיני ולהשאיר אחרי שיעזוב את הבית הלבן "מורשת" של תחילת מימוש החזון להקמת מדינה פלסטינית עצמאית. ארה"ב מנסה לפרק את המוקשים השונים בדרך לוועידה, שרת החוץ קונדליסה רייס מגיעה לאיזור כדי לסייע לצדדים לגבש הצהרה משותפת לקראת הוועידה. האמריקנים זהירים והם שומרים את האופציה לדחות את מועד כינוס הוועידה ולכן לא שיגרו עדיין שום הזמנות למשתתפים. שרת החוץ רייס הייתה רוצה מאוד שהצדדים יגיעו להצהרה מפורטת אך בינתיים "הכול תקוע" והיא מנסה לחלץ את הצדדים מהקיפאון. רייס מודעת לסכנת ההתפרקות האפשרית של הקואליציה בישראל במקרה של וויתורים בנושאי הרגישים של "ליבת הסכסוך" והיא תיפגש עם אביגדור ליברמן מנהיג "ישראל ביתנו" ועם אלי ישי מנהיג ש"ס כדי לנסות ולרכך את עמדותיהם.
ראש הממשלה אהוד אולמרט מצידו, מנסה אף הוא להציל את הוועידה מכישלון. הוא מינה את שרת החוץ ציפי לבני לעמוד בראש צוות המשא ומתן עם הפלסטינים בשל יחסיה ההדוקים עם קונדליסה רייס מחד גיסא ומתוך רצון לקרב אותה אליו לאחר שכרתה ברית עם שר הביטחון ברק נגד ויתורים לפלסטינים במשא ומתן מאידך גיסא.
הצעדים הקוסמטיים הללו אינם מספיקים כדי להציל את הוועידה. צוות המשא ומתן של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מקשיח את עמדותיו ומצפה שקונדליסה רייס תפעיל בביקורה הנוכחי במזרח התיכון לחצים על ישראל לוויתורים נוספים. בינתיים מתארגנת גם האופוזיציה לוועידת אנאפוליס שבראשה עומדת איראן. מנהיגה העליון של איראן, איתוללה עלי חמינאי כינה בסוף השבוע שעבר את הוועידה "הונאה שמטרתה להציל את הישות הציונית החלושה" וראש ממשלת החמאס המפוטר איסמעיל הניה קרא לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס שלא להעניק לישראל שום וויתורים. מה שיותר מדאיג הוא המידע המודיעיני שבידי ישראל כי ארגון החמאס מתכנן פיגוע גדול או שורה של פיגועים כדי לטרפד את כינוס הוועידה. תמונת המצב היא קודרת ודומה לקבוצת אנשים הממשיכה לנסוע במכונית למרות שהיא יודעת היטב כי בסוף הנסיעה אמור מכוניתם להתנגש בקיר. הנוסעים המודעים לתאונה ההולכת ומתקרבת, מסרבים בשלב הזה לרדת מהמכונית וממשיכים בנסיעה. האם יש סיכוי שארה"ב תבטל או תדחה את הוועידה? כנראה שלא. ארה"ב מודעת היטב לקשיים והסכנות אך הנשיא בוש מתעקש לקיימה, למרות הכל, אך ייתכן גם שהיא תידחה לתחילת חודש דצמבר. האמריקנים מעריכים כי בסופו של דבר יצליחו להגיע לכמה הישגים באמצעות כינוס הוועידה ובכל מקרה הם לא יודו בכישלונה. הוועידה גם משרתת את הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה אולמרט ושל הנשיא הפלסטיני עבאס. ייתכן שבסופו של דבר יסכימו הצדדים כי הוועידה תכונס רק לצורך ההכרזה על השקתו מחדש של הסדר הקבע, הם יכריזו על משא ומתן מואץ בצוותי העבודה בליווי משקיפים ומשגיחים אמריקנים צמודים ובכך יצילו את הוועידה מכישלון פומבי. תאונת הדרכים שבה אמורה להתנגש המכונית בקיר תידחה בעוד כמה חודשים אך התאונה היא בלתי נמנעת. ההנהגות הפוליטיות של ישראל והפלסטינים אינן יכולות להגיע כרגע להסכם, הן יודעות זאת היטב אך מחוסר ברירה הן משחקות את המשחק עם נשיא בוש מתוך רצון שלא להתעמת עם ארה"ב, להרוויח זמן ולנסות וליצור את התחושה שיש מומנטום. פריצת דרך אין.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר